یک تاکستان امید::::::: آدرس و تلفن بیش از 600مرکز تجاری شهرستان تاکستان


 

جدیدترین اخبار تاکستان،ایران وجهان

بلاتکلیفی ۱۹۰ کارگر در پی تعطیلی موقت مجتمع فولاد البرز

بلاتکلیفی ۱۹۰ کارگر در پی تعطیلی موقت مجتمع فولاد البرز

جمعه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۴ آپريل ۲۰۱۵

یلنا: در پی ادامه بحران مالی در کارخانه فولاد البرز در شهرستان تاکستان، این واحد صنعتی موقتا تعطیل شد وحدود ۱۹۰ کارگر قرار دادی بلاتکلیف شدند. 

منابع کارگری ایلنا در تاکستان گزارش کردند، مجتمع فولاد البرز در استان قزوین که در زمینه ساخت و تولید انواع میلگرد فعالیت دارد به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود مواد اولیه تولید و بحران در منابع مالی عنوان می‌شود، موقتا از روز دوشنبه سی‌ام فروردین ماه تا حداقل روز شنبه پنجم اردیبهشت ماه موقتا تعطیل اعلام شده است و ۱۹۰ کارگر شاغل در این واحد تولیدی با ۴ ماه حقوق معوقه به همراه عیدی سال ۹۳هم اکنون بلاتکلیف هستند.

بنابر اظهارات کارگران کارخانه فولاد البرز، این واحد صنعتی دارای تولید و بازار فروش خوبی بود و روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن میلگرد تولید می‌کرد اما کارفرمای این کارخانه که در عین مالک چند کارخانه دیگر همچون لوله و نورد صفا وپروفیل ساوه است، کارخانه را دچار بحران مالی کرده و مدعی است ادامه تولید در این واحد توجیه اقتصادی ندارد.

کارگران می‌گویند، هم اکنون شرایط تولید در کارخانه فولاد البرز به حدی نامناسب و بحرانی است که کارگران را نگران امنیت شغلیشان کرده است.

به گفته آنان، از یکسال پیش تا کنون حدود ۲۱۰نفر از مجموع ۴۰۰ کارگر این کارخانه بعد از اتمام قرارداد کاریشان اخراج شده‌اند.

همچنین بنا بر گزارش کارگران فولاد البرز، مدیران این کارخانه در سال ۹۲حدود ۱۵۰ کارگر قرارداد موقت این واحد تولیدی را در دو مرحله با سوابق ۸ تا ۱۵ سال تعدیل کردند. همچنین ۶۲ نفر از کارگران قرار دادی نیز در مهر و آبان ماه سال جاری با اتمام قرار داد کارشان تعدیل شده‌اند که هنوز نیمی از این تعداد نتوانسته‌اند با کارفرما تسویه حساب کنند.

به گفته کارگران، شرایط فوق تهدیدی برای امنیت شغلی حدود ۱۹۰کارگری است که در کارخانه باقی مانده‌اند. به همین دلیل طی چند ماه گذشته کارگران فولاد البرز بیش از ۵بار مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری تاکستان تجمع کرده‌اند.

کارگران می‌گویند شرایط تولید در کارخانه مهم فولاد البرز بسیار نامناسب و بحرانی است و کارفرما توان پرداخت مطالبات معوقه کارگران در ماههای دی، بهمن، اسفند وعیدی ۹۳ وحقوق فروردین ۹۴ را ندارد.

کارگران شرکت فولاد البرز درباره معوقات بیمه‌ای خود می‌گویند علاوه بر تعویق سه ماه حقوق، بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز با مشکلات زیادی روبروست. به طوریکه چهار الی ۵ ماه از سال دفترچه‌های درمانی خانواده‌های کارگران فاقد اعتبار است.

به گفته منابع کارگری ایلنا در کارخانه فولاد البرز، کارگران این واحد با قراردادهای کوتاه مدت یک ماهه کار می‌کنند و در پایان هر ماه نگران از دست دادن شغلشان هستند.

طبق اظهارات کارگران همه ما ۱۹۰ کارگر هم اکنون به دلیل نامشخص بودن وضعیت شغلیمان حاضریم برای تامین معاش زندگیمان مقرری بیمه بیکاری دریافت کنیم در ادامه گفتند: متاسفانه کارفرما برای برقراری مقرری بیمه بیکاری به کارگران نامه عدم نیاز نمی‌دهد و از کارگران تسویه حساب می‌خواهد.
تاکستان20:
امام جمعه محترم تاکستان نماینده محترم شهر فرماندار محترم شما که مدعی حل مشکلات مردم هستید چه کرده اید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برچسب‌ها: بلاتکلیفی ۱۹۰ کارگر در پی تعطیلی موقت مجتمع فولاد


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۴/۰۲/۰۵ ساعت 13:38 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


عروس و داماد بجای قربانی گوسفند، نخل کاشتند+عکس

بوشهرنیوز: دو برادر در روستای طلحه در جشن مشترک ازدواج خود به جای قربانی کردن گوسفند که بعنوان یک رسم سنتی در استان بوشهر انجام می شود همزمان با آغازین روز زندگی مشترک یک اصله نخل کاشتند.
به گزارش "بوشهرنیوز" در استان های جنوبی رسم است که در زمانی که عروس وارد منزل داماد می شود گوسفند، گوساله یا بزغاله قربانی می کنند .

یکی از زوج های یادشده در گفت وگو با خبرنگار ایرنا هدف از انجام این کار را اشاعه فرهنگ درختکاری و قربانی نکردن حیوانات به پای انسان ها در مجالس شادی ذکر کرد.

صادق خسروی افزود: حیوانات می توانند در خدمت انسان ها قرار بگیرند اما نباید به پای انسان ها بعنوان زینت بخش مجالس قربانی شوند.

وی یادآورشد: این اقدام نمایدن افزون بر گسترش فرهنگ زیست محیطی مانع از ترویج فرهنگ خشونت و خون ریزی نیز در بین جامعه خواهد شد.

خسروی اضافه کرد: کاشت درخت خرما در جشن ازدواج جان بخشیدن به محیط زیست است و می تواند بهترین سنبل برای یک آغاز باشد و تا سال های متمادی نیز محصول آن برای همگان سودمند واقع شود.

وی گفت: هرچند آزاد کردن پرنده در جشن عروسی توسط برخی زوج ها انجام می شود اما کاشت درخت اقدامی جدید است که باید برای گسترش آن فرهنگ سازی شود.

روستای طلحه با جمعیتی بالغ بر سه هزار نفر واقع در بخش بوشکان و از توابع شهرستان دشتستان است.

برچسب‌ها: عروس و داماد بجای قربانی گوسفند, نخل کاشتند, عکس


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۴/۰۱/۱۸ ساعت 10:42 موضوع اخبار جالب | لینک ثابت


تصاویر/ تلف‌شدن هزاران مرغ در تاکستان

دراولین ساعات بامداد شنبه بیش از ۱۲۰ هزار قطعه مرغ در ۴ مرغداری شهرستان تاكستان و قزوين ظرف چند ساعت تلف شدند.
 

 

 

برچسب‌ها: تصاویر, تلف‌شدن هزاران مرغ در تاکستان


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۱۱/۲۰ ساعت 13:41 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


80 درصد اعتبارات سال جاری تاکستان تخصیص داده شده است

فرماندار تاکستان:
80 درصد اعتبارات سال جاری تاکستان تخصیص داده شده است

فرماندار تاکستان با اشاره به تخصیص 80 درصد از اعتبارات سال جاری شهرستان تاکستان گفت: در سال جاری از مجموع 55 میلیارد تومان اعتبارات این شهرستان تاکنون بیش از 45 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

خبرگزاری فارس: 80 درصد اعتبارات سال جاری تاکستان تخصیص داده شده است
 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، ایرج حیدری در مراسم روز تاکستان که بعدازظهر امروز در سالن تربیت‌بدنی بسیج شهرستان تاکستان برگزار شد، اظهار کرد: در دهه فجر سال جاری 106 پروژه عمرانی، خدماتی، کشاورزی و صنعتی با اعتبار بیش از 102 میلیارد تومان در مناطق مختلف شهرستان تاکستان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: در حوزه مسکن نیز 322 سند واحد مسکونی شهری و روستایی به مالکان آن‌ها تحویل داده می‌شود.

فرماندار تاکستان با اشاره به پروژه سد نهب اضافه کرد: یکی از پروژه‌های در دست اجرای شهرستان تاکستان که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و تأمین آب کشاورزی این منطقه دارد، پروژه سد نهب است که امیدواریم با پیگیری مسئولان استانی هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.

حیدری ادامه داد: سد نهب بیش از سه سال در مرحله تجهیز کارگاه متوقف شده بود که با پیگیری مسئولان استان و منطقه و نمایندگان مردم استان قزوین در مجلس شورای اسلامی امروز با آغاز عملیات اجرایی بیش از 36 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه 80 درصد اعتبارات سال جاری شهرستان تاکستان تخصیص داده شده است، عنوان کرد: در سال جاری از مجموع 55 میلیارد تومان اعتبارات این شهرستان تاکنون بیش از 45 میلیارد تومان تخصیص داده شده که امیدواریم با تخصیص اعتبارات مورد نیاز فعالیت‌های پیش‌بینی شده اجرایی شود.

فرماندار تاکستان با اشاره به مشکل کمبود آب منطقه تاکستان تصریح کرد: در شرایطی که با کمبود منابع آبی در استان روبه‌رو هستیم باید تلاش کنیم منابع آبی که در اختیار داریم را به درستی مدیریت کنیم تا بتوانیم در راستای رفع مشکلات موجود گام برداریم.

حیدری با بیان اینکه تاکنون بیش از یک هزار هکتار از اراضی شهرستان تاکستان زیر پوشش آبیاری مدرن قرار گرفته است، گفت: تاکنون یک هزار و 467 هکتار از اراضی شهرستان تاکستان زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

وی بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال جاری کانال‌کشی مزارع و داربستی کردن باغات انگور در سطح 342 هکتار با اعتبار 6 میلیارد و 600 میلیون تومان به پایان رسیده است.

فرماندار تاکستان افزود: همچنین اعتبار 6 میلیارد تومان نیز به منظور خرید تجهیزات کشاورزی و مکانیزاسیون به 172 نفر از کشاورزان منطقه پرداخت شده است.

تحقق بیش از 80 درصد از تعهدات دولت در خرید کشمش از باغداران تاکستان

حیدری با بیان اینکه بیش از 80 درصد تعهدات دولت در مورد خرید کشمش از باغداران تاکستان محقق شده است، اضافه کرد: بیش از 80 درصد از تعهدات دولت در خرید کشمش به باغداران تاکستان با پرداخت 12 میلیارد تومان یارانه دولتی و خرید 16 هزار تن کشمش از آنان محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه خرید کشمش از تاکستان معادل پنج استان کشور بود، ادامه داد: به منظور اجرای 20 کیلومتر شبکه فاضلاب تا پایان سال مالی جاری حدود 8 میلیارد تومان اعتبارات ملی در اختیار مسئولان شهرستان قرار می‌گیرد.

فرماندار تاکستان خاطرنشان کرد: از ابتدای عملیات اجرایی شبکه فاضلاب شهرستان تاکستان تاکنون 35 درصد از این شبکه اجرایی شده که با اجرایی شدن 20 کیلومتر فوق این میزان به 50 درصد افزایش می‌یابد.

حیدری با اشاره به اقدامات مؤثری که در ساماندهی پسماند در این شهرستان صورت گرفته است، عنوان کرد: ساماندهی پسماند یکی دیگر از اقدامات مهم سال جاری بوده که در این راستا گام مؤثری در تأمین سلامت مردم برداشته شده است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های فرهنگی زیادی نیز به مناسبت ایام‌الله دهه فجر در سطح شهرستان تاکستان برگزار می‌شود، یادآور شد: به مناسبت دهه مبارک فجر بیش از 270 برنامه فرهنگی در نقاط مختلف این شهرستان برگزار می‌شود تا با مشارکت مردم شهرستان تاکستان روزهای پیروزی انقلاب اسلامی باشکوه خاصی گرامی داشته شود.

انتهای پیام/77010/ج40/پ3003

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931119001566#sthash.6OX2GCa0.dpuf


برچسب‌ها: اعتبارات سال 93تاکستان


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۱۱/۲۰ ساعت 13:29 موضوع خبرشهرستان تاكستان | لینک ثابت


لزوم تسريع در تبديل تاکستان به منطقه ويژه اقتصادي

رحماني مطرح کرد:

لزوم تسريع در تبديل تاکستان به منطقه ويژه اقتصادي

 
بزرگنمایی :  
 

خبرگزاري آريا-نماينده مردم تاکستان خواستار تسريع در تبديل اين منطقه به منطقه ويژه اقتصادي شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، رجب رحماني در نشست علني امروز (چهارشنبه 8 بهمن‌ماه) مجلس شوراي اسلامي در تذکر شفاهي خود ضمن تشکر از وزير جهاد کشاورزي، معاون وي، رئيس سازمان تعاوني روستايي کشور، جهانگيري و نوبخت، خطاب به وزير اقتصاد گفت: بيش از 17 هزار تن کشمش در استان قزوين خريداري شده است که کشمش‌کاران از بانک‌هاي مختلف درخواست وام کردند که برخي همکاري کرده و برخي همکاري نکردند.
نماينده مردم تاکستان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه توقع داريم بانک‌هاي عامل و بانک سپه و ملت نيز در اين زمينه همکاري لازم را به‌عمل آورند، افزود: برداشت از محل هزار ميليارد تومان در شوراي تامين مطرح شده است، پس ضروري است که به اين امر توجه جدي‌اي صورت گيرد.
رحماني با بيان اينکه بيمارستاني در اين منطقه وجود دارد که آماده افتتاح در 22 بهمن است، خطاب به عسگري آزاد ادامه داد: نوبخت و جهانگيري در اين زمينه دستورات لازم را داده‌اند. شما کمک کرده و پست‌هاي سازماني بيمارستان را بدهيد. 500 هزار نفر جمعيت استان قزوين از اين بيمارستان استفاده و اهالي حدود 8 استان نيز از آن عبور مي‌کنند.
نماينده مردم تاکستان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بي‌آبي استان قزوين و شهرستان تاکستان و روستاهاي تابعه را رنج مي‌دهد، افزود: اين مناطق از عدم وجود آب شرب کشاورزي مي‌سوزند بنابراين از وزير نيرو خواستار توجه به اين موضوع هستيم.
وي با اشاره به منطقه ويژه اقتصادي گفت: از دولت مي‌خواهيم که هر چه سريع‌تر اقدامات لازم انجام شود که در اين زمينه از ترکان و اعضا کميسيون اقتصادي که اين امر را مصوب کردند، تشکر مي‌کنم.
رحماني با بيان اينکه در موضوع هسته‌اي مجلس و ملت پشتيبان دولت هستند، افزود: دولت در قضيه هسته‌اي دست در دست ملت و با تکيه بر فتواي تاريخي رهبر انقلاب همت خود را متوجه اقتصادي مقاومتي کرده و بداند که هيچ خيري از ناحيه آمريکا و همدستان آن نصيب ملت و دولت ايران نخواهد شد. تنها راه نجات کشور توکل به خدا و تکيه به نيروي مردمي و تبعيت محض از فرمايشات رهبري است.

takestan20.ir

این حرفها واقعا حرفه یا واقعیت قبلا چندین بار منطقه اقتصادی مطرح شد پیگیری زیادی  میخاد...گفتن22بهمن93 افتتاح میشه بیمارستان فکوری؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!! گفتن منطقه اقتصادی قراره بشه تاکستان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! شاید !


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۱۱/۰۹ ساعت 7:41 موضوع خبرشهرستان تاكستان | لینک ثابت


صف‌های طویل خودروها در انتظار فروش کشمش

به گزارش خبرگزاری فارس از تاکستان، اواخر مهر ماه که در پی جلسه تعاون روستایی برای خرید توافقی محصول انگور مصوبات و بندهایی مورد پذیرش کتبی حاضران شرکت کننده در جلسه قرار گرفت سر پنجه تدبیر مسئولان امر برای پرداختن به بحث خرید و فروش کشمش آن هم با قیمت بالا به سر صدق در آمد.
در جلسه تعیین نرخ که در یک طرف نمایندگان سازمان تعاون روستایی و همچنین نمایندگان باغداران به همراه رحمانی نماینده تاکستان در آن حاضر بودند بحث و بررسی‌های مفصلی راجع به تعیین سقف قیمت خرید محصول کشمش از باغداران شهر تاکستان صورت گرفت.
این رایزنی‌های مهم با هدف هایی مبتنی بر تعیین محدوده و سقف خرید کشمش انگورکاران با قیمت‌هایی مورد رضایت و پذیرش انگورکاران انعقاد یافت.
همچنین دو طرف تفاهم خود را که پس از سه ساعت جمع بسته و به نقطه روشنی رسانده بودند به طور رسمی امضا و مهر و موم کرده از جلسه خارج کردند.
بعد از این تفاهم مشترک؛ خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و نشریه‌های استانی به بازتاب وسیع همراه با چند و چون پیگیری خبر پرداختند و روی بیشتر خروجی‌های رسانه‌ها خبر خرید توافقی کشمش تاکستان به چشم می‌آمد.
به همین ترتیب و به دنبال اعلان رسمی؛ مسئولان مربوطه اجرایی و تعاونی به مصاحبه‌های مفصل، کنکاش و تشریح جزییات توافق کشمش برای خرید پرداختند.
بر اساس توافق مکتوب مسئولان تعهد دادند کار خریداری کشمش تاکستان به قرار 45 هزار ریال در هر کیلو از باغداران شهر و شهرستان تاکستان صورت پذیرد.
این جلسه مشترک نمایندگان تعاونی و باغداران که صورت جلسه آن هم تنظیم و ارائه شد به همین جا ختم نشد.
بیشتر فعالان بخش انگور اعتقاد داشتند قیمت تصویب شده جایگاه اجرایی پیدا نخواهد کرد و باز همان ماجرای این چند سال گذشته پیش می‌آید؛ آش نخورده و دهان سوخته.
این سخنان ادامه یافت تا از حدود 4 هفته پیش اجرای عملی خرید به پیش کشیده شد و با برداشت کشمش از سر باغستان‌ها به تدریج بحث بازار فروش و دغدغه‌های این کار روی زبان‌ها افتاد.
کشاورزان خوشحال تاکستانی با مشاهده اطلاعیه‌ای که تعاون روستایی با مضمون خرید تضمینی نصب کرده بود برای عرضه محصولات کشاورزی اقدام کردند.
از این رو طی این روزها کامیون‌ها و خودروهای سنگین و نیمه سنگینی که حامل دسترنج یک ساله باغداران تاکستان هستند صف‌های طویلی در برابر تعاون روستایی تاکستان واقع در انتهای خیابان امام(ره) تشکیل داده و علاوه بر خستگی مسافتی که صبح تا شب به جان می‌خرند چشم انتظار توجه نمایندگان خرید تعاون روستایی هستند.
بر پایه این گزارش، موانع خرید کشمش که به صورت پیاپی طی این چند سال برای انگورکاران پرکار و تلاش تاکستان پیش آمده است جز ناامیدی و مأیوس شدن انگورکاران و حتی وارد آوردن ضربه‌های اقتصادی به معیشت خانوار نتیجه‌‌ای در بر خود نداشته است.
از سویی پرداخت نام تناوب و در بسیاری مواقع بدون حساب و کتاب پول حاصل از خرید کشمش دغدغه‌های کشاورزان تاکستان را بیشتر کرده است و این مشکل هر سال به نوعی سر در آورده و سبب آزار و اذیت این قشر زحمت‌کش و پر افتخار در این شهر شده است.
مشکلات خرید کشمش باید برطرف شود

در این رابطه نماینده باغداران شهرستان تاکستان که مشکلات را هر سال به خوبی لمس می‌کند با تأیید این نکته که قطار وانت بارها و خودروهای حامل کشمش برای فروش مشکلاتی را به همراه خود دارد می‌گوید: کشاورزان تاکستانی مجبور هستند به ازای هر روز انتظار در صف عرضه کشمش هزینه‌ای بالغ بر 50 هزار ریال بابت تأخیر به خودروهای وانت بار پرداخت کنند.

مهرداد طاهرخانی تصریح کرد: قیمت خرید کشمش اکنون به 3 هزار و 500 تا 700 تومان رسیده است.

این مسئول به بی‌برنامه‌گری‌های مسئولان دست‌اندرکار در پرداخت پول باغداران اشاره کرد و افزود: کشاورزی که با امیدهای سرشار محصول انگور خود را به فروش می‌رساند چهار ماه و بیشتر باید در انتظار دریافت هزینه فروش باشد.
وی با بیان اینکه کشاورزان مجبور هستند این افت قیمت از قرار کیلویی 45 هزار یال به 37 هزار یال و کمتر را بپذیرند که این افت قیمت به دلیل ضایعات درون محصول است و مسئولان خرید هنگام تحویل آن را رصد و تأیید می‌کنند.
بارها تکرار شده است که نبض تاکستان روی کشاورزی قرار دارد و شریان تنفسی این شهر باید از گلوگاهی به نام انگور گذر کند.
برای همین قشر باغدار که اصلی‌ترین سهم بخش اقتصادی تاکستان را دارا است اینگونه در زمان فروش محصول بی‌کس و یاور مانده و درمانده از هر کجا با آه و حسرت دسترنج سخت و طاقت فرسایی که برای به ثمر رسیدنش متحمل فشار و آسیب دیدنی‌های اقتصادی و حتی جسمی بی‌شماری شده است را به قیمت اندکی به فروش می‌رساند.
اکنون کشاورزان تاکستان برای فروش کشمش تنها سه روز دیگر فرصت دارند و دهم دی ماه پرونده خرید 93 هم بسته شده و تعاونی‌داران برای خرید به سراغ دیگر بخش‌ها می‌روند.
انتهای پیام/77005/س40


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۱۰/۰۸ ساعت 14:36 موضوع خبرشهرستان تاكستان | لینک ثابت


خواص دانه انگور

دانه انگور

 

دانه انگور,خواص دانه انگور,خاصیت دانه انگور,خواص درمانی دانه انگور

بررسی کلی دانه انگور و آشنایی با خواص دارویی و ترکیبات شیمیایی و نحوه مصرف و…..

Vitis vinifera هم چنین معروف به Vitis coignetiae دانه های میوه انگور، كه زمانی پس از آب گیری میوه دور ریخته می شدند، در حال حاضر منبع تهیه مكمل های غذایی هستند. انگور، نخستین بار حوالی دریاچه خزر كشت می شد و مصرف آن به شكل غذا و نوشیدنی در سراسر كشورهای مدیترانه قبل از نگارش انجیل رواج یافت. یونانیان باستان معتقد بودند انگور دارای فواید فوق العاده ای برای سلامتی است.

تاكنون بیش ترین تحقیق درباره دانه انگور، در فرانسه به چاپ رسیده، با این حال دانه انگور همیشه در وهله دوم تجویز می شد. شركت های تولیدی پس از نایاب شدن پوست بادام زمینی به مصرف دانه انگور پناه بردند. بخش اعظم عصاره دانه انگور كه در آمریكا به فروش می رسد تولید یك شركت ایتالیایی به نام ایندنا است.

مواد موثر
روغنی كه از دانه انگور استخراج می شود حاوی تعدادی از اسیدهای چرب ضروری و مقدار قابل توجهی تركیبات ویتامین ‌E است. یك از جالب ترین مواد تشكیل دهنده دانه انگور را پلی فنل ها (كاتكین) تشكیل می دهند. این تاننی كه پروسیانیدین، لكو آنتو سیانین، پیكنو ژنول یا الیگو مریك پرو آنتوسیا نیدین(OPC) نیز خوانده می شوند جزو آنتی اكسیدان های قوی بشمار می روند. عصاره های تجارتی تهیه شده از دانه انگور حاوی فلاونوییدند و پوست و دانه انگور نیز حاوی تركیبی به نام مهار كننده 5- نوكلئوتیداز است كه به تازگی كشف شده است.

موارد مصرف
از روغن دانه انگور می توان در آشپزی و تهیه غذاها استفاده كرد. این روغن طعم نامطلوبی ندارد و تنها در حرارت بالا بخار می شود. به علاوه، از نظر اسید چرب امگا-6 نیز غنی است.

در اروپا از عصاره دانه انگور برای كمك به بهبود گردش خون استفاده می كنند.

این ماده از اكسیده شدن چربی های خون جلوگیری كرده، مانع از تجزیه پروتئین های موجود در ساختمان رگ ها توسط آنزیم ها می گردد. در آزمایش بر روی حیوانات، عصاره دانه انگور موجب كاهش نفوذ پذیری مویرگ ها شد و ممكن است بر انسان نیز اثرات مشابهی داشته باشد. مویرگ ها در اثر ابتلا به مرض قند یا دیگر بیماری ها شكننده می شوند. در چهار تحقیق كوچك، عصاره دانه انگور بیش از دارونما گردش خون را بهبود بخشید و در نتیجه بیماران درد، تورم، گرفتگی شبانه عضلات، بی حسی و سوزش كم تری احساس می كردند. هم چنین مطالعات نشان می دهند عصاره دانه انگور ممكن است زوال لكه زرد را كاهش داده، قوه بینایی را كه در اثر كار با كامپیوتر و تشعشع ضعیف می شود تقویت كند و نزدیك بینی را كاهش دهد. هر چند به انجام تحقیقات بیش تری در این زمینه نیاز است، اما نتایج فعلی امیدوار كننده است.

پلی فنل موجود در دانه انگور در لوله آزمایش مانع از رشد استرپتوكوك موتانس، باكتری عامل فساد دندان، می شود. این ماده هم چنین مانع از تبدیل ساكارز(قند معمولی) به گلوكان می گردد و شاید به همین دو دلیل دانه انگور در حفظ سلامت دندان موثر باشد. یكی دیگر از فواید بالقوه دانه انگور خاصیت ضدالتهابی آن است.

مقدار مصرف
معمولاً مقدار مصرف دانه انگور، برای حفظ سلامت عمومی،بین 50 تا 100 میلی گرم در روز است. برای اهداف درمانی، مصرف روزانه 150 تا 300 میلی گرم از آن پیشنهاد می شود.

موارد احتیاط
در مورد مصرف این گیاه به مورد احتیاطی خاصی اشاره نشده است.

عوارض جانبی
مطالعات روی حیوانات نشان می دهند برخی از پلی فنل های موجود در دانه انگور برای كبد سمی هستند. به نظر می رسد سایر تركیبات آن حافظ سلامت كبد موش ها باشند و از بروز آسیب های كبدی ناشی از مصرف تتراكلرید كربن جلوگیری كنند. اطلاعات كافی در خصوص این تاثیرات بر انسان در دست نیست.

تداخل های احتمالی
مقدار تانن موجود در دانه انگور نسبتاً زیاد است. بنا بر این بهتر است از مصرف هم زمان آن با آهن مكمل، اگر چه تا كنون گزارشی دال بر تداخل این دو اعلام نشده، خودداری نمایید


برچسب‌ها: خواص دانه انگور


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۹/۱۷ ساعت 8:37 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


آماری جالب از وضعیت ایرانیان در اینترنت

به گزارش بولتن به نقل از دیجیاتو، آمارهای جهانی بر سر تعداد کاربران اینترنت در ایران اختلاف دارند و آن را بین ۲۴ تا ۴۵ میلیون نفر برآورد می کنند. این افراد دارای رنج سنی متفاوت و تفکرات مختلفی هستند.

یکی از اطلاعات مهم برای کسب و کار های اینترنتی مشخصات کاربران ایرانی دنیای مجازی است. این آمارها در رفتارشناسی و تشخیص نوع مخاطب می تواند کاربرد زیادی داشته باشد.

معمولا کسانی که قبل از راه اندازی یا گسترش کسب و کار اینترنتی خود تحقیق می کنند، این آمارها برایشان مهم است و می تواند در موفقیت آنها بسیار موثر باشد.

مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت ۴۰ میلیون نفر از ۷۰ میلیون ایرانی را کاربر اینترنت می داند. بر اساس اطلاعات این مرکز تا ۳ ماهه اول امسال استان مازندران با ۲ میلیون و ۸۴۷ هزار کاربر که ۹۲ درصد جمعیت این استان را تشکیل می دهد رتبه اول ضریب نفوذ اینترنت در کشور را دارد.

این در حالی است که استان تهران با حدود ۹ میلیون و ۳۷۲ هزار نفر اولین استان کشور از نظر تعداد کاربر و با ۷۲ درصد دومین استان از نظر ضریب نفوذ به شمار می رود.

دریافت اطلاعات کالا و خدمات، دانلود فایل های جند رسانه ای ، ارسال و دریافت ایمیل رایج ترین اموری هستند که ایرانیان در وب به انجام آنها می پردازند. شرح دقیق فعالیت کاربران به شرح زیر است:

دریافت اطلاعات کالا و خدمات: ۵۸٫۳ درصد

دانلود عکس، فیلم، ویدئو، موسیقی و بازی: ۴۱٫۱ درصد

ارسال و دریافت ایمیل: ۳۷٫۵ درصد

دانلود نرم‌افزار: ۳۰٫۲ درصد

اینترنت بانک: ۲۳ درصد

دسترسی به شبکه‌های اجتماعی: ۲۱ درصد

کاریابی: ۸٫۳ درصد

تلفن اینترنتی: ۰٫۸ درصد


برچسب‌ها: آماری جالب از وضعیت ایرانیان در اینترنت


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۹/۱۷ ساعت 7:48 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


نماینده تاکستان؛ گره گشای راه آهن؟

نماینده تاکستان؛ گره گشای راه آهن؟

شکاف ریل آهن بین دو جناح تاکستان

تاک پرس: جابجایی راه آهن در شهرستان تاکستان که چند سالی است به دلیل ایجاد ترافیک در شهر به یک معضل تبدیل شده که طی سالهای گذشته برای نماینده های سابق و فعلی به عنوان دغدغه یا حتی می شود گفت رقابت مبدل شده که چند روز گذشته با حضور مدیر کل راآهن کل کشور در تاکستان و بازدید راه آهن حواشی خود را داشت.

به گزارش تاک پرس، وبلاگ انگورستان نوشت: روز جمعه 29 آبان، از دفتر رجب رحمانی نماینده تاکستان از برخی از طرفداران جهت حضور در نشست روز شنبه با حضور مدیر عامل راه آهن کشور دعوت می شود.

این جمع طرفدار در سالن اجتماعات فرمانداری در طبقه هم کف یک ساعتی منتظر می ماند تا خبرهای خوش را از دهان نماینده و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران بشنوند.

محسن سیدپورآقایی پس از نشست با مسوولان در سالن آمفی تاتر فرمانداری تاکستان (پشت ساختمان  اصلی) به همراه رجب رحمانی نماینده شهرستان، فرماندار و برخی از مسوولان از چند تقاطع راه آهن با خیابان های اصلی بازدید می نمایند و سپس در جمع برخی از مردم  تاکستان (شما بخوانید طرفداران نماینده تاکستان) ، مسولان شهرستان حضور می یابد.

پس از صحبتهای بی ارتباط فرماندار تاکستان که نشان از بی اطلاعی وی از اتفاقات و پیگیریهای گذشته داشت رحمانی نماینده تاکستان طبق معمول اکثر سخنرانی های خود، تربیون فرمانداری را بر ای تبلیغ اقدامات خود استفاده (بخوانید سوء استفاده) می نماید.

رجب رحمانی با نشان دادن نامه ای از دوره نخست حضور خود در مجلس اعلام می دارد از سال 72با نوشتن نامه ای به رییس جمهور وقت (هاشمی رفسنجانی) درخواست انتقال راه آهن را به بیرون از شهر داشته است؛ اما او نمی گوید چرا از سال 72تا 86که در دوره های دوم و سوم و چهارم مجلس و در مدت حدود 16 سال چرا اقدامی در جهت انتقال راه آهن  تاکستان به بیرون از شهر صورت نداده است. آیا مدت 16 سال برای این پروژه کافی نبوده و یا مساله یا مسایل دیگری در میان بوده و یا اصلا چنین مکاتبه ای در گذشته صورت گرفته است.

او سپس بدون در نظر گرفتن تلاش ها و اقدامات موثر امیر طاهرخانی نماینده دور پیش مردم تاکستان که انتقال راه آهن را تا عملیاتی شدن پیش برد، می گوید: خواست مردم انتقال راه اهن به بیرون از شهر است و او پیگیری ها و نامه نگاری های داشته است .

آب پاک مدیرعامل روی دستان مردم و مسوولان تاکستان!

رجب رحمانی خبر نداشت که 20 دقیقه بعد مدیرعامل شرکت راه آهن کشور آب پاکی را روی دستان او و سایر حاضران در نشست می ریزد و همه را ناامید می کند.

سیدپورآقایی از سخنان مهندس رجب رحمانی می گوید: مردم این شهر باید بدانند این مشکل در برخی شهرهای کشور هم وجود دارد و در اهواز، دزفول، اندیمشک و بسیاری از شهرها ریل راه آهن از داخل شهر عبور کرده و حتی شهر را به چهار قسمت تقسیم کرده و در شهرهای اروپایی و آسیایی هم این موضوع دیده می شود و منحصر به تاکستان نیست.

%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87 300x199 شکاف ریل آهن بین دو جناح تاکستان
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح می کند: عبور راه آهن از داخل شهر یک مزیت برای مردم محسوب می شود که می توانند به سهولت و در کمترین زمان به شبکه ریلی دسترسی داشته باشند و از این وسیله برای رفت و آمد و جابجایی کالا بهتر استفاده کنند.

سید پورآقایی بیان می کند: مزیت دیگر استقرار ایستگاه راه آهن در داخل شهرها افزایش امنیت است . با توجه به استفاده دانشجویان از قطار این شرایط آرامش و امنیت بیشتری برای مسافران ایجاد می کند که نباید نادیده گرفته شود.

وی اضافه می کند:  ایستگاه راه آهن چون در مرکز شهرها قرار دارد و همه روزه در معرض دید شهروندان است باید برند معماری منطقه باشد تا مسافران با عبور از ایستگاه با فضا و نمای زیبا و چشم انداز جذابی رو به رو شوند و از آن الهام بگیرند و بخشی از تاریخ و معماری شهری را مشاهده کنند.

فضا و نمای زیبا و چشم انداز جذابم کجا بود…

مدیر عامل راه آهن انگار در فضای دیگری سیر می کند. فضا و نمای زیبا و چشم انداز جذابم کجا بود،

آقای مدیر عامل اینجا تاکستان است. شهری که به واسطه بی تدبیری ها، بی مدیریتی ها و منفعت طلبی های عده ای خاص، بجای چشم انداز جذاب، نما و فضای زیبا بوی کهنگی و رخوت به مشام می آید. به قولی آیا چتین نمای زیبایی وجود دارد تا مایه ی الهام شود.

راه آهن جابه جا نمی شود

چند زیرگذر و روگذر و پل عابر احداث می شود

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران یادآور می شود: در بازدیدی که از محدوده عبور ریل راه آهن در شهر تاکستان داشتیم به نظر می رسد با احداث چند زیرگذر و روگذر و پل عابر بتوان بخش زیادی از مشکلات را حل کرد که راه آهن برای همکاری آمادگی کامل دارد.

وی اضافه می کند: برای حل مشکل مردم تاکستان به هر تعداد که زیرگذر و روگذر نیاز باشد اعلام آمادگی می کنیم که ۵۰ درصد هزینه ها را پرداخت کنیم که در حال حاضر معاون عمرانی استانداری ساخت شش تقاطع را پیش بینی کرده است.

واکنش دو طرفدار حاج امیر

سخنان ناامید کننده مدیر کل سبب واکنش دو تن از حاضران می شود.

علی ورسه ای خبرنگار آرمان مردم که از طرفداران طاهرخانی نماینده قبلی تاکستان است از مدیر عامل راه آهن و فرماندار اجازه صحبت کردن می خواهد ، اما فرماندار با درخواست وی مخالفت می کند. اصرار ورسه ای، فرماندار را عصبانی کرده و  وی با صدای بلند جلسه را چند دقیقه ای به جنجال می کشاند.

فرماندار در ادامه صحبت های خود که شکل مالت کشی بر این شکست تاریخی داشت حرف های مدیرعامل راه آهن را تایید می کند و هرگونه پرسش را به نشست مطبوعاتی موکول می کند.

نوراله رحمانی مدیر عامل گروه تجاری حافظ نیز بعد از این جنجال مدت چند دقیقه ای سخنرانی کرده و مدیر عامل را در جریان اقدامات گذشته  بویژه امیر طاهرخانی نماینده قبلی تاکستان می گذارد.

صدای برخی طرفداران رجب رحمانی هم درآمد

غیر از این دو هیچ کدام از حاضران، حاضر به اعتراض نمی شوند ، اما پس از پایان این نشست در راهروی فرمانداری صدای اعتراض ها بالا می گیرد.

یکی از حاضران (طرفداران) در سخنان اعتراضی به زبان تاتی می گوید: ” ایبین آدم هیچکه زبونش ندش، چما واتن چیرا بیمون جلسه . بشکسوم، وینه وینه چما حق بخورانده” . ” این همه آدم زبان نداشت ، ما را بگو چرا آمدیم جلسه، ببینیم جلوی چشمانمان حق ما را بخورن”.

در نشست مطبوعاتی چه گذشت

پس از این نشست در اتاق فرماندار ، نشست دیگری با حضور برخی از خبرنگاران ، مسولان و تعدادی از شهروندان که از نشست قبلی به اتاق فرماندار آمده بوند شکل می گیرد.

علی ورسه ای که سخنانش در نشست قبلی نیمه کاره مانده بود ، اینبار با نشان دادن مجله عملکرد حاج امیر طاهرخانی در دوره پیش این نکته را گوشزد می کند که تلاشهای نماینده قبلی در خصوص انتقال راه آهن نهایی شده بود و طبق اظهار نظر آقای حبیبی معاون عمرانی استانداری مقرر شد کلنگ این پروژه در اردیبهشت 91بر زمین زده شود که به دلیل نتیجه انتخابات مسیر نگردید.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ این پرسش می گوید: هدف ما حل مشکلات شهری و جلب رضایت مردم است و در این راستا آماده همه گونه همکاری با مسئولان استان و شهرداری تاکستان هستیم و نگاه کارشناسی و فنی مسئولان راه آهن این است که جابجایی ایستگاه و شبکه ریلی از داخل شهر هم هزینه زیادی می خواهد و هم زمان .برای همین با گذشت ۲۰ سال هنوز لاینحل مانده و بهترین راه اجرای طرح‌های زیرگذر و روگذر است که ما آماده اجرای آن هستیم.

سید پورآقایی اظهار امیدواری می کند با تعامل و هم فکری مسئولان استان و شهردار و شورای شهر تاکستان بهترین تصمیم برای رفع مشکلات ناشی از عبور ریل راه آهن از داخل شهر اتخاذ شود و راه آهن جمهوری اسلامی هم آماده همه گونه همکاری است.

خواست مردم تامین نشد؟

جمشید طاهرخانی سردبیر نشریه سراسری راه فردا نیز با بیان اینکه اجرای پل روگذر در تقاطع خیابانهای تاکستان خواست مردم تاکستان نبوده و نیست می گوید: مسوولان معمولا با حضور خود در یک شهر حامل خبرهای خوش هستند ، اما حضور شما حامل خبرهای خوش نبود؟!در حالی که باید پیگیریهای نماینده سابق تاکستان جهت انتقال راه اهن به بیرون از شهر باید مو رد توجه شما قرار می گرفت تا این مساله این گونه باعث نامیدی مردم نشود.

این پرسش طاهرخانی مورد واکنش برخی از همراهان مدیر عامل راه آهن کشور و برخی طرفداران نماینده  تاکستان در آن نشست می شود و اخم های مدیر کل را در هم می برد.

او در پاسخ به این پرسش می گوید: خواست مردم تاکستان باید از طریق رفراندوم به نظر سنجی گذاشته شود.

رفراندوم، رفراندوم

بیان موضوع رفراندوم جمع حاضر را به واکنش وا داشت و از جمع 30 نفری حاضر بیشتر افراد نیز هم کلام و همزمان خواستار برگزاری رفراندوم شدند.

سیدپور آقایی تصریح می کند:  شما از خواست مردم صحبت می کنید، در حالی که مسوولان شما و نمایندگان مردم در شورای شهر به دنبال انتقال راه آهن به بیرون شهر نبودند و ما نیز به خواست آنها عمل کردیم.

مدیر عامل راه آهن کشور می افزاید: برای شروع کار مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای احداث زیرگذر پرداخت خواهیم کرد که برای تسریع در کار حاضریم این مبلغ را به شهرداری تاکستان دهیم تا کار عملیاتی شده و مسئولان استانی هم بخشی از اعتبارات را تأمین کنند تا این مشکل برطرف شود.

50 درصد شهرداری 50 درصد وزارت راه و شهرسازی

این مقام مسوول سپس رو به نماینده شهرستان و معاون عمرانی استاندار کرده و پیشنهاد اجرای دو پل رو گذر یا زیر گذر را ارایه و تصریح می کند: وزارت راه 50 درصد اعتبار این دو پل را تقبل کرده و 50 درصد دیگر را شهرداری تاکستان تامین نماید.

 این مسئول یادآور می شود: یکی دیگر از مسائلی که می تواند نمای زیباتری برای ایستگاه ایجاد کند تأمین فضای سبز مناسب و ساخت نمازخانه است که برای این منظور هم پنج میلیارد تومان برای نوسازی، زیباسازی، تأمین فضای سبز راه آهن تاکستان اختصاص یافته که می تواند چهره این ایستگاه را متحول کند.

پس از گفته های مدیر عامل راه آهن کشور جمشید طاهرخانی از رییس شورای شهر تاکستان دلیل این توافق را جویا می شود و او نیز به این مطلب که انتقال راه آهن به بیرون از شهر انجام شدنی نبود اکتفا می کند!!؟

همچنین شهردار تاکستان در جمعی از شهروندان و مسوولان به صورت غیر رسمی اعلام می کند شهرداری توان مالی برای اجرای این پروژه را ندارد.

صدای امام جمعه هم درآمد

اسلامی همچنان معترض، همچنان پیگیر 

این برای چندمین بار است که آیت اله اسلامی در نشست های رسمی و غیر رسمی از عدم جابه جایی راه آهن انتقاد می کند.

او در مهر ماه سال 92 در نشست معارفه تقی پور شهردار تاکستان با انتقاد از عدم انتقال راه‌آهن به خارج از محدوده شهری گفته بود : انتقال راه آهن جزو انتظارات شهروندان تاکستانی است. این پروژه نباید متوقف شود.

 نماینده مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری گفته بود: این طرح زمینه درآمد سرشاری را برای شهر تاکستان فراهم می آورد و دولت باید این پروژه را اجرایی نماید. نداشتن بودجه بهانه ای بیش نیست.

تقدیر نماینده ولی فقیه از حاج امیر 

 آیت الله اسلامی همچنین در بهمن ماه سال 92 در دیدار با روزبه استاندار جدید استان قزوین از خدمات ارزشمند نماینده سابق تاکستان(امیر طاهرخانی)خواستار پیگیری خروج راه آهن از محدوده شهری تاکستان شده بود.

پس از اطلاع تصمیمات نشست فرمانداری، اینبار آیت اله اسلامی نگران تر و تندتر از بی تدبیری مسوولان وقت انتقاد می کند.

او بار دیگر از تربیون نماز جمعه خواستار اجرا شدن مصوبات و پیگیری های زمان حاج امیر می شود.

تحلیل ؛ انتقال راه آهن در زمان نمایندگی حاج امیر  شدنی شد

هنوز یکسال از حضور حاج امیر طاهرخانی در جایگاه نماینده تاکستان نگذشته بود که وی طرح انتقال راه آهن تاکستان را به بیرون از شهر کلید زد و مدت سه سال کافی بود که این پروژه بزرگ تاریخ تاکستان از مرحله مطالعه تا مرحله پایانی پیش برود ( مطالبه ای که در 16 سال دوره رجب رحمانی صورت نگرفت )

و در این مدت 3 سال حاج امیر از طرح سووال، رایزنی،پیگیری بقول معروف چنگ و دندان مهمترین خواسته مردم تاکستان را پیش برد و البته او تنها نبود . مردمی که دایما ایشان را تشویق می کردند ، البته امام جمعه شهرستان نیز با تشویق های معنوی و گاه سفارش، حاج امیر را در به بار نشینی پروژه انتقال راه آهن همراهی می کرد.

در حالی که همگان منتظر کلنگ زنی پروزه بزرگ بودند ، نزدیکی به انتخابات و بهانه های چون بهره برداری تبلیغاتی باعث شد که دولت اصولگرا با کارشکنی یکی از کاندیداهای وقت و برخی از طرفداران چشم وگوش بسته اش، مانع کلنگ زنی پروژه مهم و حیاتی انتقال راه آهن به بیرون از شهر شوند.

این طیف تمامیت خواه در دوران نمایندگی جناب حاج امیر بارها و بارها با جمع اوری توماری و چاپ
بولتن های تبلیغاتی چوب لای چرخ این پروژه حیاتی شهر تاکستان گذاشت تا کلنگ این پروژه به زمین نخورد. حاج امیر نیز نمایندگیش تداوم نیافت . در حالی که همگان انتظار داشتند کلنگ پروژه در زمان نماینده  جدید به زمین بخورد ، سناریوی دیگری نوشته شد:

” بیرون رفتن پروژه راه آهن از جنوب شهرکارشناسی شده نیست” به ظاهر دوباره مطالعات شروع شد که راه آهن به بالای شهر انتقال یابد ، برخی نیز عبور راه آهن از زیر زمین بصورت مترو را مطرح کردند.

سال 91 گذشت، سال 92 هم همین طور، سال 93 به پایان ماه هشتم رسید تا چشم تاکستانی ها به حضور مدیر عامل راه آهن کشور روشن شد تا خبر انتقال راه آهن از زبان ایشان شنیده شود.  اما این اتفاق نیفتاد.

دو سال و نیم معطلی و تاخیر! سرانجام سرنوشت پروژه حیاتی راه آهن تاکستان این گونه رقم زد.

“نه بالای شهر، نه پایین شهر و نه زیر زمین”

احداث یک یا دو پل زیر گذر و روگذر در خیابانهای موسی صدر و سعیدی آنهم با مشارکت وزارت راه و شهرسازی ، استانداری و شهرداری تاکستان.

” این یعنی فاجعه”،  ”این یعنی  عقب نگه داشتن تاکستان”، ” این یعنی خط کشیدن روی آرزوی دیرینه تاکستان”، این یعنی یک شهرستان را فدای یک نفر کردن”.

پرسش اساسی اینجاست در کجای کشور سراغ دارید که پروژه ای که مطالعات کارشناسی دارد، مصوبه دارد، ردیف ملی و ماده 32 دارد و همه در انتظار تحقق آن هستند به یکباره به دلایلی که همگان می دانند از بیخ و بن منتفی گردد و بجای آن یک و یا پل رو گذر و یا زیر گذر آنهم در شهری که مردم خاطره خوبی از پل ندارند( اشاره به پل ورودی روبروی دادگستری ).

پس از اینهمه تلاش های موثر، خون دل خوردن ها و آرزوی دیرینی مردم یک شهر که در آستانه ی تحقق بود،  چه می شود.

جالب تر اینکه  شورای دور نخست که عملکرد مثبت آنها بر همگان آشکار است با احداث چنین پل هایی مخالفت کردند. در حالی که اعتبار آن نیز تامین شده بود.

در حالی که اگر انتقال راه آهن به هر شکل بالای شهر ، پایین شهر و یا زیر زمین عملی می شد یک خیابان بزرگ در اندازه و موازات خیابان اصلی بوجود می آمد منافع سرشار و بزرگی را برای تاکستان به ارمغان می اورد.

یک لحظه تصور کنید از میدان دادگستری تا میدان سیلو خیابانی حدود 40 متری جدید بدون هیچ گونه تملک ، عقب نشینی و دردسرهای این چنینی!؟

ترافیک خیابان اصلی برای همیشه حل می شد ، شهرداری از ساخت وسازها و فروش تراکم و ایجاد واحدهای صنفی درآمد سرشاری را کسب می کرد و همین درآمدها می توانست صرف آبادانی و زیبایی شهر تاکستان شود.  پاساژهای زیبا و مدرن ، پارکینگ ، فضای سبز و ده ها پروژه و طرح مختلف را می شد در این خیابان اجرا کرد.

اما این اتفاق نیافتد و راه آهن از جایش تکان نخورد تا تفاوت ها مشخص شود و دلسوزها و منفعت طلب ها و توانمندهاو ناتوان ها مشخص شود.

حالا برخی که دیده اند قافله را باخته اند و باید در مقابل تاریخ این شهر و افکار عمومی پاسخگو باشند فرار به جلو را آغاز کرده اند.

اما هنوز یادمان و یادتان هست که آقایان زمان نمایندگی حاج امیر چه می گفتند.

یادمان و یادتان هست که چه تومارهایی جمع آوری می کردند.

یادمان و یادتان هست که چه شعارهای قشنگی برای آبادانی تاکستان می دادند ” مردی از خویش برون اید و کاری کند” و یا ” دوباره می سازمت وطن”

ساختن شما را دیدیم و برون آمدن شما را از خویش هم.! دیدیم.

اما خدا کند در این یک سال و نیم باقی مانده اتفاقی نیافتد تا بلکه شاید با پیروزی اصلاح طلبان معتدل در انتخابات بعدی ، انتقال راه آهن تاکستان به بیرون از شهر دوباره به مسیر اصلی و خواست مردم تغییر کند.

 انتهای متن/1007/9110

منبع/وبلاگ انگورستان

تاکستان20:

امان از بی تدبیری امان از خیانت هایی که یک سال و ده سال چه عرض کنم قرنها شاید اثرش باقی بماند... اما می گویند نهایتا روسیاهی می ماند برای ذغال!!!!


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۹/۱۳ ساعت 7:45 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


پیکر مرحوم مرتضی پاشایی از مقابل تالار وحدت تشییع شد

پیکر مرحوم مرتضی پاشایی از مقابل تالار وحدت تشییع شد
از نوحه‌ای که «پاشایی» دوست داشت تا زمزمه «جاده یک طرفه» با همراهی مردم

صبح امروز مراسم تشییع پیکر مرحوم مرتضی پاشایی خواننده جوان کشورمان با حضور خیل علاقه‌مندان از مقابل تالار وحدت برگزار شد.

خبرگزاری فارس: از نوحه‌ای که «پاشایی» دوست داشت تا زمزمه «جاده یک طرفه» با همراهی مردم
 گزارش تصويري مرتبط

-------------------------------
 

 

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، پیکر زنده‌یاد مرتضی پاشایی خواننده جوان کشورمان که به دلیل عارضه سرطان درگذشته بود، لحظاتی پیش با بدرقه باشکوه علاقمندان و دوستدارانش راهی بهشت‌زهرای تهران شد تا در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شود.

این گزارش اضافه می‌کند در این مراسم باشکوه که از ساعات اولیه صبح با حضور جمع کثیری از علاقمندان در مقابل تالار وحدت آغاز شده بود، محمد علیزاده از خوانندگان کشورمان و بنیامین بهادری هریک ابتدا به همراهی اشعاری پرداخته و سپس در وصف این خواننده جوان صحبت کردند.

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با این جملات که سلام به همه کسانی که با علاقه و دوستی به اینجا آمدند. در اینجا چهره‌های جوان و نورانی داریم که در این روزها شاهد تجلی احساساتشان بودیم. برای شما ملت بزرگوار که محبت را سرلوحه همیشه زندگی خود قرار داده‌اید آرزوی سلامت می‌کنم.

به گفته وی، یک ماه پیش با مرتضی در مشهد بودیم و به هنرمندان تئاتر جایزه می‌دادیم. برای من جالب بود که اهالی تئاتر از او می‌خواستند که برایشان بخواند و این نشانه همبستگی هنرمندان بود.

در روزهای پایانی عمر مرتضی که برای ملاقاتش به بیمارستان رفته بودم خودش می‌گفت که برایم دعا کنید تا روح من شاد باشد.

محمد علیزاده از خوانندگان پاپ کشورمان نیز در این مراسم گفت: اگر عزتی برای مرتضی هست از خداست. خدایی که در لحظه لحظه‌های زندگی ما راضی بودیم از رضایش و اکنون نیز راضی هستیم از این خواسته‌اش. اکنون از ته قلبم آرامم چرا که مرتضی دوست داشت در قلب مردم باشد و من می‌بینم که اینگونه است.

علیزاده در پایان صحبت‌هایش قطعه‌ای را برای حاضران خواند که آهنگش را مرتضی پاشایی ساخته بود.

وی آهنگ جاده «یک طرفه» از آهنگ‌های مرتضی پاشایی خواند و علاقه مندان هم با وی همراهی کردند.

در ادامه این مراسم، عموی مرتضی پاشایی به روی صحنه آمد و گفت: از طرف خودم و خانواده مرتضی از همه شما عزیزان تشکر می‌کنم. از اینکه در این مراسم باشکوه شرکت کردید ممنونم.

وی با بیان اینکه دعای دوستداران مرتضی او را یکسال در برابر بیماری مقاوم کرد گفت: پزشکان سال گذشته مرتضی را جواب کردند و دیگر امیدی به زنده ماندنش نداشتند اما دعاهای شما باعث شد تا او یک سال دیگر در میان ما باشد و این هدیه‌ای بود از طرف خدا. از شما می‌خواهم که برای آرامش روح مرتضی در روزهای آینده نیز با آرامش و با شکوه در مراسم او شرکت کنید.

ناصر پاشایی پدر مرتضی پاشایی  روضه‌ای برای امام حسین (ع) خواند و عنوان کرد که فزندش در آخرین روزهای زندگیش از او خواسته تا این روضه را برایش بخواند.

بنیامین بهادری از خوانندگان کشورمان هم روی سن حاضر شد و قطعه‌ای از فرهاد را قرائت کرد. در ادامه هم قطعه "یکی هست تو قلبم" از اجراهای مرتضی پاشایی را همراه با مردم زمزمه کرد.

در انتها نیز با بدرقه رسمی و با شکوه پیکر مرتضی پاشایی از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد تا در آنجا به خاک سپرده شود.

در این مراسم، جمع کثیری از علاقمندان، هنرمندان، ورزشکاران، اهالی سینما و تئاتر حضور داشته و اجرای برنامه برعهده سجادی بود.

برای این برنامه سخنرانی‌های فراوانی درنظر گرفته شده بود، اما به دلیل استقبال زیاد و حضور حاضران فراوان در مقابل تالار وحدت تمامی این برنامه‌ها کنسل شد. اما محمد علیزاده که از دوستان نزدیک وی و از خوانندگان پرطرفدار کشور است به اجرای برنامه پرداخت.

پیکر زنده‌یاد مرتضی پاشایی لحظاتی پیش به سوی قطعه هنرمندان با بدرقه بسیار پرشور راهی شد و از بلندگوهای مراسم اعلام شد علاقمندانی که می‌توانند با وسیله شخصی و یا با وسایل نقلیه تدارک دیده شده به سمت بهشت‌زهرا می‌توانند حرکت کنند.

به گزارش فارس،‌ حضور زیاد علاقه‌مندان مرتضی پاشایی در اطراف تالار وحدت به حدی بود که خیابان‌های اطراف دچار ترافیک شدید شده و رفت در آن به کندی صورت می‌گرفت.

انتهای پیام/و

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930825000274#sthash.nYrBBysS.dpuf


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۸/۲۵ ساعت 10:57 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


دايي:پس از مشورت با خانواده‌ام از حقم گذشتم

با انتشار نامه اي

دايي:پس از مشورت با خانواده‌ام از حقم گذشتم


علي دايي با انتشار نامه اي اعلام کرد از حق خودش گذشته و مايلي کهن را مي بخشد.


 

علی دایی با انتشار متنی اعلام کرد که از محمد مایلی کهن گذشت کرده است.

متن این نامه را در زیر بخوانید:

به نام آن که اگر حکم کند همه محکومیم

خداوند نبخشد بنده‌ای را که از سختی و گرفتاری دیگران خشنود باشد.

آنچه در روزهای اخیر رقم خورد محصول اتفاقات و رفتار و گفتارهایی بود که مدتها تکرار می شد و من را در جایگاه مجرم می نشاندند و هر آنچه بر زبانشان می آمد نثار من و خانواده ام می کردند بی آنکه دلیل خصومت شان را بدانم. مرا مغرور می خواندند بی آنکه کسی از آنها بپرسد ولو اگر علی دایی مغرور باشد چه ارتباطی به شما دارد؟

در روزهایی که بدترین نسبت ها را به من و خانواده ام می دادند و همه سکوت کرده بودند چه می شد کرد جز اینکه دست به دامان قانون شوم؟قانونی که قبلا هم رای خود را در این باره صادر کرده و من از حقم گذشته بودم.

این بار روند پرونده به سمتی منتهی شد که مجازات فرد مقصر فقط مجازات خود او نبود.رفتن به حبس یک نفر، خیلی ها و به خصوص خانواده اش را مکدر می کند و قسم می خورم بارها و بارها به این مسائل فکر کردم اما وقتی متولی امامزاده حرمت امامزاده نگه ندارد و کسی که قانون او را محکوم کرده از کرده اش پشیمان نیست تکلیف طرف مقابل چه باید باشد؟

طی روزهای اخیر بزرگان بسیاری با من تماس گرفتند و البته همه دوستان به تنها سئوال من پاسخ قانع کننده ندادند.پرسیدم به خانواده شما توهین شود چه می کنید و هیچکدام نتواستند خودشان را جای من قرار دهند.

امروز اما نه به اصرار کسی که پس از مشورت با خانواده ام تصمیم گرفتم از آنچه قانون حق من دانسته بگذرم زیرا راضی نیستم حتی لحظه ای غصه نوه ای را ببینم که چشم انتظار پدربزرگش است .منی که در دفاع از حیثیت خانواده ام پا به دادگاه گذاشته ام امروز برای رفع تکدر خانواده ای که در ماجرای ما هیچ قصوری نداشته اما عضوی از خود را گرفتار می بیند از حقم گذشتم و امیدوارم خداوند از گناهان همه ما بگذرد.

نظر آنهایی که طی روزهای اخیر چه در تماس مستقیم با من و چه در جراید در این باره اظهاراتی داشتند قطعا محترم است هر چند به نظر می رسد فضایی برای برخی موج سواران همیشگی فراهم شده بود تا موج سواری کنند.کسانی که جهل به موضوع دارند یا خود را به جهالت زده اند و خداوند متعال در سوره فرقان فرموده اند إِذَا خَـاطَـبَـهُـمُ الْـجـَاهِـلُـونَ قَـالُـوا سَـلَـامًـا بندگان خداى رحمان کسانى ‏اند که هنگامی که جاهلان آنها را مخاطب سازند به آنها سلام می‏گویند.

قاعده شاگرد استادی را من بهتر از خیلی از آنها بلدم و کاش قاعده استاد شاگردی هم در جامعه ما رعایت شود تا هیچگاه ماجراهایی اینگونه رقم نخورد.

به امید آن که روزی برسد که مرور خاطره هایمان گل لبخند را بر لبان بنشاند نه اینکه در فضایی پر از کینه و عداوت ، سعی کنیم برای رسیدن به منافع خود ، روزهای خوبمان را هم فراموش کنیم. وَ لا تَـستَـوِى الحَْـسـنَـةُ وَ لا السـیِّئـَـةُ ادْفَـعْ بِـالَّتـى هِـىَ أَحْـسنُ. هرگز نیکى و بدى یکسان نیست ، بدى را با نیکى دفع کن.(سوره فصلت آیه 14)

 

 


برچسب‌ها: دايي, پس از مشورت با خانواده‌ام از حقم گذشتم


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۸/۲۲ ساعت 7:17 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


عصبانیت شدید عابدزاده از علی دایی

آیا مایلی کهن با شکایت دایی به زندان می رود؟

عصبانیت شدید عابدزاده از علی دایی

خبرگزاری تسنیم:عابدزاده گفت: این اتفاق می‌تواند بازتاب جهانی داشته باشد چون شاکی فوتبالیست معروفی بوده و مایلی‌کهن هم سرمربی تیم ایران بود. پس فردا رسانه‌های دنیا می‌نویسند در ایران شاگرد از مربی شکایت می‌کند و دادگاه هم مربی را به زندان فرستاده است.

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،گفت و گویی از احمدرضا عابدزاده در روزنامه خبرورزشی درباره ماجرای دعوای دایی و مایلی کهن به چاپ رسیده است که خواندن این گفت و گو خالی از لطف نیست:

* درباره حکم صادره برای مایلی‌‌کهن چه نظری دارید؟
- از لحظه‌ای که این خبر را شنیدم، بسیار ناراحت و عصبی هستم. من قاضی نیستم و جزئیات قوانین را نمی‌دانم اما نمی‌توانم باور کنم قاضی بابت چند مصاحبه فوتبالی‌ها حکم به زندان سرمربی سابق تیم ملی ایران بدهد. محمد مایلی‌کهن بازیکن، مربی و سرمربی تیم ملی بوده و یک ایرانی متدین است. مقامات یک جاهایی باید یکسری مسائل که به کل مملکت مربوط می‌شود را لحاظ کنند. این اتفاق می‌تواند بازتاب جهانی داشته باشد چون شاکی فوتبالیست معروفی بوده و مایلی‌کهن هم سرمربی تیم ایران بود. پس فردا رسانه‌های دنیا می‌نویسند در ایران شاگرد از مربی شکایت می‌کند و دادگاه هم مربی را به زندان فرستاده است. باور کنید فرهنگ کشورمان زیر سؤال می‌رود و آبرو برای فوتبال ما نمی‌ماند.

* اگر مایلی‌کهن چنین مصاحبه‌هایی را علیه عابدزاده انجام می‌داد، شما چه واکنشی نشان می‌دادید؟
- نمی‌دانم چرا مایلی‌کهن از این مصاحبه‌هایی که می‌گویید علیه من، خاکپور، محمدخانی، باقری، منصوریان، شاهرودی، مهدوی‌کیا، خداداد و بقیه کسانی که شاگردش بوده‌اند، انجام نداده است؟ اما می‌دانم اگر علیه‌ام مصاحبه می‌کرد، سکوت می‌کردم و اگر خبرنگاران می‌پرسیدند چرا جواب نمی‌دهی، عرض می‌کردم حاج‌آقا مایلی‌کهن بزرگ‌تر من است، مربی‌ام بوده و گردن من حق استادی دارد و هرگز جوابی به ایشان نمی‌دهم و برایشان احترام قائل هستم. به نظر شما اگر دو مرتبه این‌کار را می‌کردم، باز هم علیه من حرفی می‌زد؟ اصلاً مگر می‌شود حاجی بی‌دلیل علیه من صحبت کند؟! الان هم دارم می‌گویم در فرهنگ ما مربی یعنی معلم و معلم یعنی پدر. من رسماً اعلام می‌کنم جای مایلی‌کهن مرا ببرند زندان، نه کسی که گردن یک نسل فوتبال این مملکت حق استادی دارد. اتفاقاً با حمید استیلی هم صحبت می‌کردم، ناراحت بود. خداداد عزیزی و کریم باقری هم همین‌طور. مسلماً خیلی از شاگردان حاجی‌مایلی این حس را دارند و حاضرند محکومیت ایشان را به جان بخرند.

* شاید ظرف روزهای آینده اتفاقی رقم بخورد که نیازی نباشد مایلی‌کهن به زندان برود.
- به خدا زشت است، آبروی فوتبال‌مان می‌رود. مایلی‌کهن مثل همه انسان‌ها ایراد دارد اما حتی دشمنش هم نمی‌تواند بگوید او آدم درستکاری نیست. این همه حرف پشت فوتبالی‌هاست اما چه کسی می‌تواند بگوید مایلی‌کهن فلان زد و بند مالی را کرده؟ دنبال مسائل داوری و تبانی فوتبال رفته است؟ این مربی از این جهات یک الگو است در فوتبال، آن وقت می‌خواهند ایشان را زندانی کنند.

* به فکرت نرسیده با علی دایی صحبت کنی تا این قضیه ختم به خیر شود؟
- من با کسی صحبتی ندارم! عرض کردم مربی یعنی معلم و پدر. وقتی من عابدزاده شرایطی فراهم کرده‌ام معلم یا پدرم برود زندان! مسلماً حرف هیچ بنی‌بشری روی تصمیمم تأثیر نخواهد داشت. اصلاً شما اشتباه می‌کنید با من نوعی که این کار را کرده‌ام، همکلام شوید. لطفاً بحث را عوض کنید چون فکر کردن به حکم صادره و زندان رفتن مایلی‌کهن دوباره عصبی و ناراحتم کرده است.

* بالاخره به حکم محرومیتت اعتراض نکردی و روی سکو می‌نشینی تا این 4 جلسه سپری شود؟
- انتظار نداشتید که عابدزاده به خاطر حکم کمیته انضباطی برود التماس آقایان را بکند؟ 40 جلسه هم محروم می‌کردند، برایم اهمیت نداشت. آنها پست و مقامی دارند که تازه به دست آورده‌اند و تا چشم به هم بزنند، از دست داده‌اند و خدا را شکر من احتیاجی به آنها ندارم و خیلی راحت دارم کارم را انجام می‌دهم. فدراسیون به جای اینکه برود داور خطاکارش را محروم کند، برای ما محرومیت و جریمه تراشید تا صورت مسئله پاک شود.

منبع:جهان


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۸/۱۴ ساعت 6:10 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


مهمترین اخبار اقتصادی پاییز93

ریزش پاییزی بازار مسکن/ آماده‌باش بورس برای ورود ۵۰میلیون سهامدار عدالت/ اعلام شرايط جايگزيني خودروهاي فرسوده با محصولات سايپا/ یکسان‌سازی نرخ ارز به سال94 موکول شد/ سکه یک گام تا کانال 920 هزار تومان /... این گزارش به ارایه روزانه مهم ترین اخبار و گزارشات برخی مطبوعات مهم کشور درباره چهار بازار شامل مسکن, بورس, خودرو و طلا و ارز می پردازد
سخن، گروه بازار:
بازار مسکن
ریزش پاییزی بازار مسکن
دنیای اقتصاد: شروع نزولي فصل پاييز در بازار مسكن، مرحله پنجم «كاهش قيمت» در سال 93 را برای آپارتمان‌هاي تهران رقم زد. آمار جديد دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن از كاهش 6/2درصدي قيمت در مهرماه حكايت دارد و نشان مي‌دهد: متوسط ارزش واحدهاي مسكوني تهران به سطح شهريور 92 بازگشته و به مترمربعي 4 ميليون و 63 هزار تومان رسيده است. به گفته مديركل اقتصاد مسكن، افت قيمت درماه مهر كه چهارمين كاهش پي‌درپي ماهانه محسوب مي‌شود، پاسخي قاطع از سمت بازار به اظهارات غيركارشناسي هفته‌هاي اخير درخصوص جهش قيمت است. وضع موجود، «ثبات» در نيمه دوم را علامت مي‌دهد. دفتر اقتصاد مسكن براي اولين‌بار متوسط قيمت واحدهاي مسكوني در تهران را به تفكيك سن آپارتمان‌ها محاسبه كرده است.بر ایناساس در حالي كه متوسط قيمت مسكن در كل شهر تهران شامل همه نوع آپارتمان با هر ميزان سن ‌بنا در مهرماه امسال سطح متري 4 ميليون و 63هزار تومان را ثبت كرد، ميانگين قيمت واحدهاي نوساز حداكثر 10درصد بالاتر از اين رقم ايستاد و به حدود 4ميليون و 400 هزار تومان رسيد. در اين ماه همچنين واحدهاي قدیمی - بين 11 تا 20 سال عمربنا - با ميانگين قيمت مترمربعي در حدود 3 ميليون و 500 هزار تومان معامله شد آمار تحليلي جديد از «بازارمسكن» منتشر شد نزول پاييزي قيمت مسكن معاملات فصل پاييز در بازار مسكن، موج پنجم «كاهش قيمت» را به آپارتمان‌هاي شهر تهران وارد كرد. جديدترين آمار دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن وزارت راه‌وشهرسازي از ارزش ريالي مبايعه‌نامه‌هايي كه در اولين ماه از فصل پاييز در بنگاه‌هاي املاك شهر تهران تنظيم و صادر شده است، نشان مي‌دهد: ميانگين قيمت واحدهاي مسكوني پايتخت در مهرماه 6/2درصد نسبت به شهريور كاهش پيدا كرده و به مترمربعي 4 ميليون و 63 هزار تومان رسيده است. افت قيمت مسكن در ماه مهر، پنجمين موج كاهشي از ابتداي امسال تاكنون و چهارمين نزول متوالي طي 4 ماه به حساب مي‌آيد كه اين دو اتفاق در نوع خود يك ركورد براي بازار مسكن سال93 مي‌تواند باشد. نوسان مهر در عين حال به لحاظ شيب كاهش، دومين موج بزرگ نزولي در سال جاري است. در تهران از ابتداي تابستان، نوسان ماهانه قيمت مسكن همواره شيب منفي داشت و در سه ماه تير و مرداد و شهريور به رغم انجام معاملات مصرفي در اين فصل اصلي نقل‌وانتقال، ميانگين قيمت به ترتيب با 1/1درصد، 2 درصد و 6/0 درصد كاهش نسبت به ماه‌هاي قبل مواجه شد. با اين حال، ادامه روند كاهشي قيمت مسكن براي فصل پاييز چندان مورد انتظار نبود و در برآوردهاي دفتر اقتصاد مسكن براي نيمه‌دوم سال، «ثبات» به عنوان گزينه اول مطرح شده بود. اما در حال‌حاضر، بازار مسكن شاهد سرايت امواج نزولي نيمه ‌اول سال به نيمه دوم است. بررسي‌هاي «دنياي‌اقتصاد» در اين باره نشان مي‌دهد: سريال 4 ماهه كاهش قيمت مسكن، تورمي را كه در ماه‌هاي ارديبهشت و خرداد به بازار تحميل شد تاحدودي خنثي كرده و مترمربعي 280 هزار تومان از ميانگين قيمت كاسته است. ميانگين قيمت آپارتمان‌هاي مسكوني در تهران طي ماه‌هاي ارديبهشت و خرداد امسال در مجموع با 8/11 درصد افزايش نسبت به فروردين، از سطح 3 ميليون و 890 هزار تومان به 4 ميليون و 350 هزار تومان در پايان بهار رسيد اما سطح فعلي قيمت، متري 287 هزار تومان نسبت به بالاترين سطح سال جاري –خرداد- ارزان‌تر شده است.كاهش 6/2 درصدي قيمت مسكن در مهرماه، بعد از افت 7درصدي در فروردين، دومين نزول بزرگ در سال93 محسوب مي‌شود. نگاه به افت‌وخيزهاي طولاني‌مدت بازار بيانگر آن است كه سطح فعلي قيمت مسكن در تهران به نرخ‌هاي شهريور92 برگشته است. در شهريور پارسال، متوسط قيمت واحدهاي مسكوني پايتخت به مترمربعي 4 ميليون و 89 هزار تومان رسيد. با اين حال چنانچه روند نزولي مسكن در ماه‌هاي آينده باز هم ادامه داشته باشد، لمس قيمت در سطح ابتداي امسال يعني رفتن به زير سطح متري 4 ميليون، بعيد نخواهد بود. براساس اين گزارش، «رشد ماهانه» قيمت مسكن اگر چه طي ماه‌هاي اخير همواره كاهشي بوده و برآيند نوسانات 7 ماه گذشته از سال93، بازدهي منفي 3 درصد را نسبت به ابتداي سال رقم زده است، اما قيمت‌ها در مقايسه با ماه‌هاي مشابه سال92 –رشد نقطه‌به‌نقطه- بين 1 تا 5/5 درصد افزايش پيدا كرده است. ميانگين قيمت در مهر امسال، 5/5 درصد نسبت به مهر پارسال افزايش يافته است. تفاوت بين رشد منفي ماهانه و رشد مثبت نقطه‌به‌نقطه ناشي از تاثير تاخيري كاهش‌ كوتاه‌مدت بر نوسانات بلندمدت قيمت‌ها است به طوري كه نزول ماه‌ به ماه قيمت مسكن كه از اواسط سال گذشته شروع شد، به تدريج اثر خود را بر كاهش رشد نقطه‌به‌نقطه مي‌گذارد. به گزارش «دنياي‌اقتصاد» ميانگين قيمت مسكن در 7 ماه اول امسال معادل 4 ميليون و 158 هزار تومان شده كه در مقايسه با ميانگين نيمه اول كه متري 4 ميليون و 174 هزار تومان بود، اندكي كاهش پيدا كرده است. انتظار ثبات مي‌رود علي چگيني مديركل دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن وزارت راه‌وشهرسازي روز گذشته با ارائه تحليل جامعي از تحولات اخير در بازار مسكن، به «دنياي‌اقتصاد» اعلام كرد: ثبت نرخ كاهشي جديد در قيمت مسكن در مهرماه، پاسخي از ناحيه بازار به برخي پيش‌بيني‌هاي غيركارشناسي در خصوص جهش قريب‌الوقوع است. چگيني تصريح كرد: با ادامه افت قيمت مسكن در اولين ماه فصل پاييز و همچنين انقباض طبيعي معاملات در نيمه سرد سال، هيچ زمينه‌اي از فرضيه جهش يا صعود ناگهاني قيمت مسكن در بازار وجود ندارد و در بدترين شرايط احتمالي، قيمت با كمي نوسان پايين‌تر از سطح تورم عمومي، حالت ثبات را تجربه خواهد كرد. مديركل دفتر اقتصاد مسكن افزود: در ماه‌هاي اخير نرخ رشد ماهانه و رشد نقطه‌به‌نقطه قيمت مسكن در تهران با فاصله زيادي از تورم، نوسان كرد طوري كه ارزش واقعي املاك مسكوني با «رشد منفي» مواجه شد. در اين شرايط چنانچه سرعت كاهش نرخ تورم در ماه‌هاي آتي كند شود، احتمال مي‌رود شتاب افت قيمت مسكن نيز كمتر شود اما چون زمينه افزايش وجود ندارد، وضعيت تثبيت برقرار خواهد شد. فاصله 25درصدي نوسازها و سالخورده‌ها دفتر اقتصاد مسكن براي اولين‌بار متوسط قيمت واحدهاي مسكوني در تهران را به تفكيك سن آپارتمان‌ها محاسبه كرده است.بر این اساس در حالي كه متوسط قيمت مسكن در كل شهر تهران شامل همه نوع آپارتمان با هر ميزان سن ‌بنا در مهرماه امسال سطح متري 4 ميليون و 63هزار تومان را ثبت كرد، ميانگين قيمت واحدهاي نوساز حداكثر 10درصد بالاتر از اين رقم ايستاد و به حدود 4ميليون و 400 هزار تومان رسيد. در اين ماه همچنين واحدهاي قدیمی – بين 11 تا 20 سال عمربنا- با ميانگين قيمت مترمربعي در حدود 3 ميليون و 500 هزار تومان معامله شد. به اين ترتيب متوسط ارزش آپارتمان‌هاي نوساز حدود 25 درصد گران‌تر از متوسط ارزش آپارتمان‌هاي قدیمی است يا به عبارتي فاصله متري 900 هزار توماني بين ميانگين قيمتي اين دو گروه سني در بازار مسكن وجود دارد.اين در حالي است كه بين حداكثر قيمت نوسازها و حداقل قيمت قدیمی‌ها، فاصله متري چند ميليون توماني حاكم است. گزارش دفتر اقتصاد مسكن از بازار آپارتمان‌هاي بالاي 25 سال نيز نشان مي‌دهد: متوسط قيمت اين املاك مترمربعي حدود 4 ميليون و 400 هزار تومان است كه با توجه به ارزش زمين اين واحدها، قيمت آنها با نرخ نوسازها تقريبا برابري مي‌كند. اين گزارش حاكي است: در مهرماه 11 هزار و 380 فقره مبايعه‌نامه در بنگاه‌هاي تهران براي خريد و فروش آپارتمان صادر شده است كه 37درصد اين معاملات به نوسازها اختصاص داشته است. علي چگيني علت گرايش متقاضيان به خريد واحدهاي نوساز را فراواني اين نوع واحدها در بازار و همچنين كم‌شدن فاصله بين متوسط قيمت در كل شهر و متوسط قيمت نوسازها عنوان مي‌كند. اين گرايش از سال91 شروع شد.ميانگين قيمت آپارتمان‌‌هاي تهران در مهرماه با 2.6 درصد كاهش به مترمربعي 4ميليون تومان برگشت
خزانه در شهرداری تشکیل می‌شود
دنیای اقتصاد: سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به بررسی لایحه مدیریت یکپارچه شهری در پارلمان محلی، یکپارچه شدن خزانه شهرداری را یکی از بندهای مهم این لایحه دانست و گفت: شورای شهر تهران با حمایت از این بند یکپارچگی خزانه شهرداری و تمرکز منابع مدیریت شهری را اقدامی موثر برای پیشبرد برنامه‌های شهری تلقی می‌کند.به گزارش «دنیای اقتصاد» رضا تقی‌پور سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری روز گذشته یکپارچه نبودن مدیریت شهری را یکی از موانع به نتیجه نرسیدن تصمیمات مهم شهری عنوان کرد. به گفته وی، یکپارچه شدن خزانه شهرداری به تمرکز منابع شهری در یک محل و تسهیل اجرای تصمیمات شهری منجرخواهد شد. او تشکیل دیوان محاسبات شهری را یکی دیگر از بندهای مهم این لایحه خواند و افزود: اما اینکه بنا باشد در لابه‌لای این بندها اختیارات شورای شهر کم شود مدنظر پارلمان محلی تهران نیست. او تصریح کرد: با آنکه شورای شهر به‌عنوان رکن چهارم نظام خوانده می‌شود، اما در تدوین لایحه مدیریت یکپارچه شهری که مستقیما به مدیریت شهری مربوط می‌شود، از شورای شهر هیچ‌گونه همکاری خواسته نشده است. تقی‌پور در پاسخ به «دنیای اقتصاد» در مورد اینکه نظر نهایی شورا نسبت به یکی از بندهای این لایحه برای تغییر رویه انتخاب شهردار چیست؟ اظهار کرد: نظر نهایی شورای شهر در این خصوص هنوز نهایی و یکپارچه نشده است.او ادامه داد: البته به‌عنوان یکی از اعضای شورا صریحا اعلام می‌کنم با این موضع که اختیاری از شورای شهر به یکی از قوا منتقل شود قطعا مخالف هستم.
 
مسكن‌مهر رصد مي‌شود
دنیای اقتصاد: معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينكه به زودي اعتباري معادل 700 ميليارد تومان از سوي معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور براي تامين آب و برق پروژه‌هاي مسكن‌مهر در اختيار وزارت نيرو قرار مي‌گيرد، گفت: دولت پیشرفت کار و تامین خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر را رصد می‌کند. اسحاق جهانگيري به خبرگزاري‌فارس اعلام كرد: مسوولان مربوطه دائما پیگیر پیشرفت ساخت‌و‌ساز و ارائه خدمات زیربنایی و روبنایی واحدهای مسکن مهر هستند و ما نیز در دولت مرتب این موارد را رصد می‌کنیم .
شرايط فروش قسطی آپارتمان در منطقه 22
دنیای اقتصاد : کافی است یک پیامک خالی به یکی ازسامانه‌های پیامکی تبليغات ملك ارسال کنید، تا از شرایط خرید در یکی ازمجتمع‌های بزرگ مسکونی در حال ساخت درحاشیه دریاچه چيتگر مطلع شوید. اگر از شرایط کلی فروش راضی باشید می‌توانید عدد دیگری را به این سامانه ارسال کنید تا آدرس و زمان بازدید از پروژه را هم برایتان ارسال کند. امتیازی که فروشندگان این مجتمع 27 طبقه‌ای به خریداران می‌دهند، پرداخت قسطی هزينه خريد يك آپارتمان نوساز در منطقه 22 تهران است. فروشنده واحدهای این مجتمع چشم‌انداز دریاچه، پارک جنگلی و باغ ملی گیاه شناسی را از امتیازات آن می‌داند و درخصوص ویژگی‌های این مجتمع می‌گوید: این مجتمع دارای 4 دستگاه آسانسور در هر برج با قابلیت حمل بار، واحد‌های یک الی سه خوابه، پارکینگ و انباری اختصاصی برای هر واحد، طبقه همکف دارای کاربری‌های تجاری و دارای لابی مجلل، سالن اجتماعات و سالن ورزشی مجهز، سیستم اعلان و اطفای حریق و سیستم مانیتورینگ، دارای هلی پد و در نهايت اختصاص فضای جداگانه برای پارکینگ میهمان است. نحوه قیمت‌گذاری در این برج به این‌گونه است که طبقه اول قیمت پایه را مشخص کرده و مترمربعي 3 میلیون و 920 هزار تومان توسط تعاونی اعلام شده و به ازای هر طبقه بالاتر 1/2 درصد در هر متر افزایش قیمت لحاظ می‌شود؛ به طوري كه قیمت هر متر مربع یک واحد در طبقه 14 به طور تقریبی حدود 5 میلیون تومان محاسبه می‌شود. فروشنده این واحد‌ها این نکته را هم اضافه می‌کند که با توجه به پیشرفت حاصل شده در مقاطع مختلف از پروژه درصد‌های معینی به قیمت پایه افزوده می‌شود. زمان تحویل این مجتمع در حال ساخت، سال 95 اعلام شده است. به جز این برج، 22 برج دیگر هم در پهنه Aدریاچه چيتگر در حال ساخت است . یکی دیگر از برج‌های در حال ساخت که از سال گذشته پیش‌فروش آن آغاز شده و تا تیر ماه سال 94 نیز تحویل خریداران داده می‌شود نیز وضعیت مشابهی دارد. این برج‌ها نیز به صورت قسطی به فروش می‌رسند و 30 درصد در قرارداد اولیه، 30 درصد به صورت قسطی، 30 درصد در زمان تحویل واحد و 10درصد باقیمانده نيز هنگام انتقال سند به فروشنده پرداخت می‌شود. قیمت این مجتمع اما کمی ارزان‌تر است و قیمت واحدها از متري 3میلیون و 300 هزار تومان شروع می‌شود تا طبقات بالا مانند طبقه 12 به متری 4 میلیون و 500 هزار تومان می‌رسد. یکی از فعالان بازار مسکن در منطقه 22 می‌گوید: مبنای قیمت‌گذاری در این منطقه نزدیکی و دوری به دریاچه چيتگر است. این دریاچه تاثیر قابل توجهی بر زمین‌ها و آپارتمان‌های منطقه 22 تهران در دو، سه سال اخیر گذاشته است. به گفته این فعال بازار، خانه‌هایی که منظره دریاچه داشته باشند متري یک تا دو میلیون تومان گران‌تر از خانه‌های مشابه خود هستند. بخشی از خرید و فروش‌ها در این منطقه به صورت امتیازی است و به جز مبلغی که خریدار برای آپارتمان‌های آماده تحویل می‌دهد 30 تا 50 میلیون تومان نیز به‌عنوان حق امتیاز به مالکان پرداخت می‌کنند. آپارتمان آماده تحویل متری 4 میلیون تومان هم در منطقه وجود دارد. برخی از فعالان بازار این منطقه تلاش می‌کنند با شایعه، تنور خرید و فروش آپارتمان در این منطقه را گرم نگه دارند. یکی از فعالان بازار مسکن از فروش آپارتمانی 130 متری به قیمت متری 11 میلیون تومان در یکی از برج‌های این منطقه خبر می‌دهد. این قیمت باعث تعجب سایر مشاوران املاک منطقه است. یکی از فعالان فروش آپارتمان در منطقه می‌گوید: گران‌ترین مجتمع در این منطقه متری 6 میلیون تومان به فروش رسیده است.
 
بازار بورس
کارگروه ویژه «بورس» در تدوین برنامه ششم
دنیای اقتصاد : مراسم رونمایی از سامانه جدید پس از معاملات بازار سرمایه که روز گذشته توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و با حضور مقامات و مدیران بازار سرمایه ایران برگزار شد، نه تنها به تشریح قابلیت‌ها، کارآیی‌ها و اهمیت ویژه سامانه جدید پرداخت، بلکه از آن به‌عنوان راهی برای حذف پولشویی، امکان تسویه چند ارزی، مدیریت ریسک، توسعه زیر‌ساخت‌های فنی بازار سرمایه و در نهایت اولین گام اساسی و پل ارتباطی به سوی بین‌المللی شدن بورس تهران عنوان شد. توجه به تخصصی شدن بخش‌های مختلف بازار سرمایه اعم از فرآیندهای پیش از معاملات، معاملات و پس از آن، طراحی و پیاده‌سازی سامانه پس از معاملات ویژه بازار سرمایه ایران به منظور پاسخگویی مناسب به نیازهای بازار در دستور کار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه قرار گرفت که این سامانه مبتنی بر استانداردهای روز دنیا توسط توسط متخصصان داخلی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی طراحی و پیاده‌سازی شده است. در این مراسم، علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار تهران و حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، به ارائه اظهاراتی درخصوص مزایای سامانه جدید و جایگاه ویژه آن در بازار سرمایه پرداختند و در پایان مهندس حسین محمدی طراح سامانه پس از معاملات، ساختار این سامانه را برای حاضران تشریح کرد که در نهایت با حضور علی صالح‌آبادی،حسن قالیباف‌اصل، امیر هامونی، حامد سلطانی‌نژاد، سید‌علی حسینی، مهندس احمدی و طاهریان فرد، سامانه جدید پس از معاملات با دست نوشته رئیس سازمان بورس، رونمایی و به‌طور آزمایشی راه‌اندازی شد. علی صالح‌آبادی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص این سامانه جدید اظهار کرد: همکاران ما در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و حوزه‌ آی‌‌تی تصمیم گرفتند با تجربیات خوب خود زیرساخت‌ها را فراهم سازند و سامانه جدید را تماما ملی طراحی کنند. رئیس سازمان بورس گفت: با سامانه جدید، معاملات از هر جا و از هر نقطه دنیا امکان پذیر می‌شود و بحث تسویه چند ارزی از ویژگی‌های سامانه جدید پس از معاملات است که امکان اتصال این سامانه را به کشورهای دیگر فراهم می‌سازد و شرایط بین‌المللی شدن بازار سرمایه را تسهیل می‌کند. صالح‌آبادی در ادامه یادآور شد: طراحی این سامانه در چند فاز شروع شد که فاز اول بحث تسویه وجوه مطرح شده که هم اکنون چند سال است در حالت فعالیت است.وی ادامه داد: در فاز دوم بحث رجیستری مطرح شد که همکاران ما با اعتماد به نفس، تحریم‌ها را کنار گذاشته و این نرم افزار را راه‌اندازی کردند. سخنگوی سازمان بورس در این خصوص خاطر‌نشان کرد: با طراحی این سامانه کار بسیار بزرگی انجام شد در حالی‌که اهمیت این سامانه اگر از سامانه معاملات بیشتر نباشد، کمتر هم نیست و حتی در مواردی مهم‌تر از سامانه معاملات است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص آشنایی طراحان این سامانه با مدل‌های بین‌المللی تصریح کرد: طراحی این سامانه توسط متخصصان داخلی به این معنا نیست که این افراد در جریان سامانه مشابه در کشورهای خارجی نیستند، بلکه آنها با مطالعه دقیق درخصوص سامانه کشورهای دیگر و با دارا بودن پیش زمینه‌ای توانا سامانه جدید را طراحی کردند. وی به نیروهای خلاق در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: نیروی انسانی خلاقی در بخش‌ آی‌تی بازار سرمایه داریم که سرمایه‌های خوبی تلقی می‌شوند که هم سامانه‌ها را ارزان‌تر تولید می‌کنند و هم با توجه به بومی بودن سامانه، امکان اصلاح و توسعه آن را فراهم می‌کنند. صالح‌آبادی در این خصوص ادامه داد: وقتی سامانه‌ای خریداری می‌شود بحث توسعه آن با مشکل و محدودیت مواجه می‌شود؛ اما سامانه‌های تولید داخل ضمن برخورداری از تجربیات جهانی قابلیت توسعه خواهند داشت. وی درخصوص اهمیت این سامانه جدید ابراز کرد: بحث مدیریت ریسک و فروش استقراضی دو نکته‌ای است که در این سامانه بسیار کارآ بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. صالح‌آبادی در ادامه درخصوص استفاده از این سامانه و بین‌المللی شدن بازار سرمایه متذکر شد: با این سامانه معاملات از هر جا و از هر نقطه دنیا امکان پذیر می‌شود. این درحالی است که هم اکنون 70 درصد معاملات بازار سرمایه به‌صورت آنلاین اتفاق می‌افتد و ما از نظر سامانه معاملاتی با هیچ مشکلی مواجه نیستیم؛ اما مهم‌تر از آن سامانه‌های پس از معاملات و بحث تسویه است که این موضوع نیز با راه‌اندازی سامانه جدید برطرف می‌شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه تسویه چند ارزی را از ویژگی‌های دیگر این سامانه دانست و اعلام کرد: بحث تسویه چند ارزی از ویژگی‌های دیگر این سامانه است که امکان اتصال این سامانه را به کشورهای دیگر فراهم می‌سازد و شرایط بین‌المللی شدن بازار سرمایه را تسهیل می‌کند. صالح‌آبادی در ادامه بیان کرد: برای بین‌المللی شدن بازار سرمایه شرکت سپرده‌گذاری اوراق بهادار نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ اما این به این معنا نیست که بازار سرمایه از سامانه‌های خارجی استفاده نکند. وی افزود: مذاکراتی با کشورهای خارجی صورت گرفته تا سامانه‌های مورد نیاز بازار سرمایه با مرتفع شدن محدودیت‌ها خریداری شوند و در اختیار بازار سرمایه قرار گیرند. رئیس سازمان بورس اذعان کرد: یکی از اولویت‌های راهبردی بازار سرمایه توسعه‌ آی‌تی است که توسعه بازار سرمایه نیز جز در بستر آی‌تی امکان‌پذیر نخواهد بود. سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: در بازار سرمایه داده‌های زیادی داریم و وقتی این داده‌ها امکان استفاده دارند که پردازش شوند که این مهم نیز به‌عنوان یک پروژه در دستور پیگیری است. صالح‌آبادی در ادامه یکی از نیازهای بازار سرمایه را معاملات الگوریتمی دانست و ابراز کرد: یکی از نیازهای امروز بازار سرمایه معاملات الگوریتمی است که با توجه به توسعه بازار در آینده نزدیک صورت می‌پذیرد تا سرمایه‌گذاران استراتژی‌های معاملاتی خود را از آن طریق به راحتی انجام دهند. وی ادامه داد: با استفاده از معاملات الگوریتمی سرمایه‌گذاران در هر جا می‌توانند با برنامه‌ریزی‌های دقیق و استراتژی‌های متفاوت معاملات خود را انجام دهند که قسمت با اهمیت آن نیز محرمانه بودن اطلاعات خواهد بود که تلاش اصلی طراحان نیز محفوظ ماندن اطلاعات سهامداران در این قبیل از معاملات خواهد بود. صالح‌آبادی درخصوص سامانه فعلی پس از معاملات و سامانه جدید خاطرنشان کرد: با افتتاح آزمایشی این سامانه جدید سامانه فعلی به موازات آن تا پایان سال 93 فعالیت می‌کند؛ در حالی‌که در سال آینده سامانه جدید جایگزین سامانه فعلی خواهد شد.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص مشارکت کارگزاران برای اصلاح مشکلات آی‌تی این سامانه عنوان کرد: از شرکت‌های کارگزاری و به خصوص کانون کارگزاران انتظار می‌رود تا اصلاحات و مشکلات آتی را با سعه صدر به شرکت سپرده‌گذاری انتقال دهند تا شرکت سپرده‌گذاری جهت رفع این مشکلات اقدام کند. سخنگوی سازمان بورس به تشکیل کارگروه سرمایه‌گذاری خارجی در این سازمان اشاره کرد و افزود: انتظار می‌رود تا با رفع محدودیت‌ها و توافق‌های صورت گرفته در آینده نزدیک سرمایه‌گذاری خارجی فعال شود و به این ترتیب شرکت سپرده‌گذاری و شرکت‌های کارگزاری باید آمادگی داشته باشند تا با حضور سرمایه گذاران خارجی مشکلات درخصوص معاملات وجود نداشته باشد. وی درخصوص تدوین برنامه ششم توسعه گفت: کارگروهی در وزارت اقتصاد به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی در این خصوص تشکیل شده و همچنین کارگروهی ویژه نیز با عنوان بازار سرمایه راه‌اندازی شده تا احکام بازار سرمایه را بررسی کرده و تدوین کند، به این ترتیب از تمامی کارشناسان و فعالان بازار سرمایه می‌خواهم تا موارد مورد نیاز برای درج در برنامه ششم توسعه را برای ما ارسال کنند تا در این کارگروه مطرح شود. بین‌المللی شدن بورس در آینده نزدیک در این مراسم مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نیز اظهار کرد: سامانه جدید پس از معاملات، یک گام بازار سرمایه ایران را به بین‌المللی شدن، نزدیک‌تر می‌کند. حامد سلطانی‌نژاد ادامه داد: فناوری اطلاعات (IT) از جایگاه ویژه‌ای در بازارهای مالی جهان برخوردار است به‌طوری‌که این موضوع به یک مزیت رقابتی برای این بازارها تبدیل شده است و هم‌اکنون بسیاری از بورس‌ها به دنبال فروش نرم‌افزار خود هستند.وی با بیان اینکه از IT برای استیلا در بازارهای مالی استفاده می‌شود، اظهار کرد: اصطلاحاتی که هم اکنون در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که باید به سمت یکپارچه شدن حرکت کنیم. سلطانی‌نژاد خاطر‌نشان کرد: در حوزه پس از معاملات، موسساتی به وجود آمده‌اند که در این زمینه استاندارد وضع کرده و شرکت‌های سپرده‌گذاری را در جهان رتبه‌بندی می‌کنند. مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری با بیان اینکه پروژه پس از معاملات در دنیا از ویژگی‌های خاصی برخوردار است، گفت: لغت مدیریت حجم انبوه اطلاعات (Big data) در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید گفت پروژه پس از معاملات ما نیز جزو این طرح است. وی با اشاره به اینکه این سامانه حافظه بازار سرمایه محسوب می‌شود، تصریح کرد: از ویژگی‌های خاص سامانه پس از معاملات، این است که با قوانین و قواعد آن کشور ارتباط تنگاتنگی دارد از همین رو، معمولا این سامانه‌ها را داخل همان کشور طراحی می‌کنند تا امکان پاسخگویی سریع به نیازها وجود داشته باشد. سلطانی‌نژاد با بیان اینکه سامانه پس از معاملات، یک پروژه زیر‌ساختی است، گفت: باید این سامانه‌ها، آمادگی ارائه سرویس‌های مختلف به سرمایه‌گذاران حقیقی را داشته باشند که در سامانه ما نیز بسیاری از سرویس‌های جدید به سرمایه‌گذاران ارائه خواهد شد. وی ادامه داد: در سامانه جدید از تکنولوژی‌های برنامه‌نویسی استفاده و استانداردهای روز دنیا در آن پیاده شده است. از همین رو، محدودیت‌هایی که در سامانه فعلی داریم، مانند صدور کد سهامداری در سامانه جدید برطرف شده است. مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری اضافه کرد: بسیاری از مشکلات در حوزه تطابق اطلاعات رفع شده است و مدل هیبریدی برای نگهداری دارایی مورد استفاده قرار گرفته است؛ این سامانه از امنیت بالایی برخوردار بوده و محیط ساده و دوستانه‌ای دارد. وی تاکید کرد: در این سامانه در عین اینکه، فرد می‌تواند چند کد سهامداری داشته باشد، امکان مدیریت تحت کد ملی، متناظر شده تا بحث پولشویی از بین برود. سلطانی‌نژاد افزایش نظارت‌ها حتی برای کارگزاران را از دیگر مزیت‌های سامانه جدید پس از معاملات اعلام کرد و گفت: بنابراین ما صحبت از یک سامانه می‌کنیم که مجموعه‌ای از سامانه‌های به هم پیوسته است. مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: در این سامانه مفهوم کارگزار ناظر معنایی ندارد و واژه کارگزار عامل جایگزین آن شده است. به این صورت که کارگزار عامل، کارگزاری است که سهام را برای مشتری خرید می‌کند. وی با یادآوری این نکته که سامانه نت کلیر (NetClear) تسهیلات زیادی ایجاد کرده و توانایی‌ها را افزایش داده است، گفت: به همین خاطر، توانستیم با سرعت عمل نسبت به اتفاقاتی که درباره سرمایه رخ می‌دهد، عکس‌العمل نشان دهیم. برای مثال هم اکنون امکان تسویه ارزی وجود دارد در حالی که حتی در بازار سرمایه چین هم این امکان وجود ندارد. سلطانی‌نژاد با بیان اینکه در اجلاس ACG، شرکت‌های سپرده‌گذاری به دنبال امکان سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خرد بودند تا پلت‌فرمی ایجاد شود که سرمایه‌گذاران امکان حضور در بورس‌های یکدیگر را داشته باشند، افزود: حرکت به این سمت نیازمند زیر‌ساخت است که یکی از این زیر‌ساخت‌های مهم، حوزه IT است. وی در پایان تاکید کرد: می‌توان ادعا کرد که سامانه پس از معاملات جدید این زیر‌ساخت را فراهم کرده است و ما یک گام به بین‌المللی شدن نزدیک شده‌ایم.
تنفس بورس پس‌از 10 روز
دنیای اقتصاد: روز گذشته در شرایطی دماسنج بورس تهران با 211 واحد افت به کانال 73 هزار واحد بازگشت که رکورد 10 روز گذشته و رشد مداوم این بازار یکی از رکوردهای مهم در سال جاری محسوب می‌شود. کارشناسان بازار سهام معتقدند روند کلی بازار مثبت و صعودی است و آنچه در حال حاضر از کاهش شاخص کل مشاهده می‌شود به‌نوعی اصلاح بعد از یک دوره شناسایی سود توسط فعالان این بازار است که ناشی از نگاه کوتاه‌مدت خریداران بوده و در شرایط کنونی طبیعی است. گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد افت شاخص کل به میزان 211 واحد بود؛ امری که باعث شد شاخص به رقم 73 هزار و 940 واحد کاهش یابد. در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که رشد قیمت‌ها باعث افزایش عرضه‌های معامله‌گران کوتاه‌مدت از ابتدای هفته شده بود. در همین حال دیروز در مورد مسائل هسته‌ای نیز خبرهای منتشر شده در منابع غربی به نگرانی‌هایی در مورد این توافق منجر شده بود. در همین حال بازار همچنان با کمبود نقدینگی مواجه است. اکثر معامله‌گران در انتظار آن هستند که در روزهای آینده شاهد ورود نقدینگی به بازار باشند. در بازار سهام در تحولات کلان موضوع افت بهای نفت نیز همچنان مورد توجه است. در همین رابطه معاون وزیر نفت با تشریح سناریوهای قیمت نفت در بودجه سال آینده، هرگونه کسری بودجه سال جاری با توجه به سقوط آزاد قیمت نفت را رد کرد و گفت: دولت سال آینده روی نفت 100 یا 90 دلاری حساب باز نمی‌کند. وزن مذاکرات در روند بورس چقدر است؟ عظیم ثابت، مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان، درباره افت دیروز شاخص کل بورس گفت: بازار روند اصلاحی در پیش گرفته و در نیمه دوم سال به‌صورت تدریجی بهبود می‌یابد. وی به گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها و تاثیر آن بر روند شاخص اشاره کرد و افزود: روزهای گذشته گزارش‌های 6 ماهه برخی از شرکت‌ها منتشر شد و متاسفانه برخی از این شرکت‌ها گزارش‌های خوبی ارائه ندادند و به این دلیل در ابتدای معاملات روز گذشته، بازار با افزایش عرضه مواجه شد و در حالی که شاخص در ساعات آغازین معاملات روند مثبتی داشت، در پایان معاملات منفی شد. ثابت با بیان اینکه در مدت تقریبا یکی، دو هفته شاخص از حدود 71 هزار به 74 هزار واحد رسیده است، گفت: در دو هفته اخیر شاخص با رشد مواجه بوده است اما به این دلیل که در شرایط فعلی هنوز اعتماد سرمایه‌گذاران به صنایع برنگشته، روند شکل گرفته طبیعی به نظر می‌رسد. ثابت گفت: برخی افراد در قیمت‌های کف اقدام به خریداری سهم کرده‌اند و اکنون به دنبال شناسایی سود و بنابراین فروش سهام هستند. وی با بیان اینکه هنوز یک ماه تا توافق نهایی زمان باقی مانده است، گفت: حتی اگر بنا به صحبت‌های عراقچی مذاکرات تمدید شود،به اعتقاد من وزن نتیجه مذاکرات هسته‌ای بر روند بازار زیاد نیست، چرا که ما در زمینه مذاکرات به هر صورت با پیشرفت‌های زیادی مواجه بوده‌ایم و حتی تمدید مذاکرات بر بازار تاثیر منفی زیادی نخواهد داشت. وی ادامه داد: به هر حال مسائل سیاسی مربوط به مذاکرات لایه‌های متعددی دارد و اهداف کشورهای طرف مذاکره بر نتیجه این مذاکرات تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین باید پذیرفت که رسیدن به توافقات زمانبر خواهد بود. وی تاکید کرد: بر روند شاخص هم فاکتورهای تکنیکال و هم فاکتورهای بنیادی تاثیر‌گذارند؛ بنابراین نباید تمام وزن مسائل تاثیر‌گذار بر روند بازار را به مساله مذاکرات داد. مدیر عملیات بازار‌گردانی تامین سرمایه آرمان در پایان گفت: از آنجا که با حدود 8 درصد اصلاح قیمت‌ها از ابتدای سال مواجه بوده‌ایم و قیمت سهام به کف رسیده است، به نظر می‌رسد نیمه دوم بهتر از نیمه اول باشد. مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان آینده بازار را مثبت دانست و اظهار کرد: با تمام این شرایط، آینده بازار سرمایه مثبت است زیرا در یک سال گذشته قدم‌های مثبتی در این راستا برداشته شده است. وی به کاهش رکود اقتصادی و تورم و تلاش‌های دولت در زمینه اقتصاد کلان کشور اشاره کرد و گفت: این مسائل موجب بهبود شرایط اقتصادی و بالطبع شرایط بازار سهام خواهد شد. وی در پایان به سرمایه‌گذاران پیشنهاد کرد: با دید بلند‌مدت و میان‌مدت وارد بازار سهام شوند و برای فروش سهام خود عجله نکنند چرا‌که افت و خیز جزو ذات بازار است. وضعیت صنایع بورسی در روز گذشته در گروه خودرویی دیروز زامیاد با گزارش نامناسب مواجه شد. شرکت زامیاد در پیش‌بینی عملکرد 6 ماهه سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 سود هر سهم خود را با 66/66 درصد کاهش نسبت به گزارش قبلی مبلغ 5 ریال اعلام کرد که در 6 ماهه زیان 111 ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است. بنا به اظهارات شرکت، دلیل این تعدیل سود تغییرات در مبلغ بهای تمام‌شده بابت افزایش پیش‌بینی بهای تمام‌شده هر دستگاه محصولات سبک با توجه به تغییرات مربوط به موتور و سایر اقلام است. خبری نیز مبنی بر تغییر مدیریت شرکت سایپا از سوی روابط عمومی شرکت مذکور تکذیب شد. در گروه سیمانی شرکت سیمان شاهرود با سرمایه 450 میلیارد ریال در پیش‌بینی درآمد 6 ماهه سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 سود هر سهم خود را با 3/9 درصد تعدیل منفی مبلغ 1203 ریال اعلام کرده است که در 6 ماه نخست موفق به پوشش 43 درصد آن شده است. شرکت در ارتباط با تعدیل پیش‌بینی سود هر سهم سالانه اعلام کرده است در 6 ماه اول سال به دلیل شرایط بازار و حمل و نقل ریلی صادرات سیمان به ترکمنستان با افت مواجه شد که در 6 ماه دوم سال 93 به دلیل مرتفع شدن مشکلات و برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، افزایش فروش سیمان صادراتی برآورد شده است. همچنین با توجه به اعلام برابری نرخ مصرف مازوت با نرخ گاز، هزینه‌های مصرف مازوت در 6 ماه دوم سال با نرخ گاز محاسبه شده است و با توجه به موارد فوق پیش‌بینی می‌شود سود اعلام شده تا پایان سال محقق خواهد شد. در گروه پتروشیمی معاون اسبق وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام اینکه از یک ماه آینده کاهش قیمت محصولات پتروشیمی محسوس خواهد بود، معایب و مزایای فرمول جدید برای تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی گازی را تشریح کرد. به گزارش وزارت نفت، غلامحسین نجابت گفت: برای جلوگیری از سودها و ضررهای کلان در صنعت پتروشیمی باید قیمت خوراک و محصولات پتروشیمی با یکدیگر ارتباط داشته باشند که خوشبختانه در فرمول جدید تهیه شده توسط وزارت نفت این موضوع به خوبی دیده شده است. در گروه بانکی بحث کاهش نرخ سپرده قانونی در بازار مطرح بود. مدیرعامل بانک ایران زمین کاهش هزینه تمام‌شده،‌ بازتر شدن دست بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات و فراهم شدن زمینه کاهش نرخ سود بانکی را از مزایای کاهش سپرده قانونی دانست. در گروه فلزی دیروز مدیر عامل شرکت ملی مس ایران با بیان اینکه امیدواریم با فعال‌سازی ۱۷ پروژه توسعه‌ای درسال ۹۸ حدود ۴۰۰ هزار تن مس تولید کنیم، گفت: نتایج تحقیق و تفحص از صنعت مس هنوز نهایی نشده است. در گروه کشاورزی شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال با سرمایه معادل 30 میلیارد ریال در گزارش پیش‌بینی درآمد سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 سود هر سهم خود را با کاهش 32 درصدی نسبت به برآورد قبلی مبلغ 3593 ریال اعلام کرده و با توجه به عملکرد 6 ماه نخست امسال توانسته 58 درصد آن را پوشش دهد. در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن ارزش معاملات نیز به 245میلیارد تومان در بورس و فرابورس بالغ شد.
بازار پول و سرمایه ایران، بین‌المللی می‌شود
دنیای اقتصاد : نخستین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه، خصوصی‌سازی و ششمین نمایشگاه‌ معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور به مدت 4 روز و با حضور 120 شرکت داخلی و خارجی در کیش برگزار شد. در این مراسم علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تسریع روند بین‌المللی شدن بازار سرمایه کشورمان خبر داد و گفت: با حذف موانع و ایجاد مقررات شفاف مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه هموار می‌‌شود. وی افزود: اکنون 40 صنعت در بازارهای سهام از جمله بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حضور دارند که به همین دلیل متنوع‌ترین بورس منطقه را به خود اختصاص داده است. صالح‌آبادی با اشاره به اینکه بورس اوراق بهادار و کالایی از لحاظ زیرساخت وضعیت قابل قبولی دارند، گفت: با بهره‌گیری از ابزارها محدودیت مکانی مرتفع شده، به‌طوری که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند از ابزارهای مختلف از جمله اجاره مشارکت بهره‌مند شوند. مدیرعامل شرکت کارگزاری صندوق بازنشستگی کشور نیز در جریان برگزاری اولین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه، بازار سرمایه و خصوصی‌سازی گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل محدودیت ابزارهای مالی، خدمات و فعالیت‌های کارگزاری‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه تامین سرمایه، مشابه یکدیگر بوده و آن طور که به نظر می‌رسد تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، در حالی‌که تنوع این ابزارها می‌تواند در خدمات ارائه شده از سوی شرکت‌های تامین سرمایه تفاوت ایجاد کند و به ‌نوعی بین آنها رقابت ایجاد کند. خسرو مصلح‌آبادی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی ابزارهای مالی نوین با در نظر گرفتن نیاز مشتریان، می‌تواند جان تازه‌ای به بورس ببخشد، افزود: تلاش این شرکت‌ها و ایجاد انگیزه رقابت بین آنان می‌تواند در نهایت منجر به جذب سرمایه‌های بیشتر از جامعه و تزریق این منابع به بخش‌های تولیدی شود. تاسیس صندوق توسعه سرمایه‌گذاری پتروشیمی معاون وزیر نفت نیز از تاسیس صندوق توسعه سرمایه‌گذاری پتروشیمی با همکاری سازمان بورس خبر داد و گفت: با تصویب مجلس سرمایه‌گذاران در صنایع پایین‌دستی از تخصیص 30 درصدی بهای گاز مصرفی برخوردار خواهند شد. عباس شعری‌مقدم با اعلام اینکه اکنون فضای خوبی در صنعت پتروشیمی پدید آمده و زمینه برای توسعه این صنعت فراهم شده و جهش بزرگی را شاهد خواهیم بود، افزود: صنعت پتروشیمی نقش موتور محرک پایدار و اشتغال‌آفرینی داشته و توسعه این صنعت همواره برای دولتمردان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی، توسعه صنعت پتروشیمی را در زمره اقدامات راهبردی برای دستیابی به اهداف ملی کشور اعلام کرد و گفت: ایران از همه مزیت‌های نسبی بازار مصرف و نیروی انسانی تحصیلکرده برخوردار است ولی باید این مزایای نسبی را به مزایای رقابتی تبدیل کند. وی از تدوین برنامه‌ای 10 ساله برای جذب 70 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این صنعت خبر داد و گفت: برای توسعه این صنعت 80 میلیارد دلار منابع ارزی و ریالی نیاز است که بخش کمی از آن از طریق فاینانس چین و صندوق‌های توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی تامین شده است. واگذاری شرکت‌ها ادامه دارد رئیس سازمان خصوصی‌سازی فهرست شرکت‌های قابل عرضه به بخش خصوصی را اعلام کرد. عبدالله پوری‌حسینی در این مراسم گفت: حجم شرکت‌های باقیمانده از گردونه واگذاری‌ها در راستای خصوصی‌سازی زیاد است و برآورد می‌شود که تا پایان سال تمام این شرکت‌ها را نتوانیم به بخش خصوصی واگذار کنیم. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در بیان دلیل این موضوع گفت: اراده ما تنها نیمی از راه است و نیم دیگر آن آماده بودن بخش خصوصی و جلوگیری از تلاطم در بازار سرمایه است که ما را نسبت به اینکه تعداد زیادی از سهام شرکت‌ها را روانه این بازار برای خصوصی‌سازی و عرضه کنیم منع می‌کند. اصلاح آیین‌نامه جذب سرمایه‌های خارجی ابوالفضل کوده‌ای مدیر کل سرمایه‌گذاری خارجی بورس ایران نیز در مورد وضعیت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور گفت: جذب سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه‌های متعددی امکان‌پذیر است که یکی از اینها، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است. در حوزه جذب سرمایه‌گذاری در بورس تدوین آیین‌نامه‌های جدید مبنی بر سرمایه‌گذاری در بازارهای بورس و خارج از بورس برخی محدودیت‌ها وجود داشت که رفع شد و اکنون شاهد حضور سرمایه‌گذاران در این حوزه هستیم. به گفته وی آنچه برای جذب سرمایه‌گذاران در این حوزه و سایر حوزه‌های دیگر مهم است رفع محدودیت‌های مربوط به ابزارهای انتقال سرمایه به کشور است تا با گفت‌وگوهای بین‌المللی و کاهش محدودیت‌ها شاهد حضور بیشتر سرمایه‌گذاران باشیم. ایرانیان مقیم خارج از کشور در بازار سرمایه حضور دارند تا با چشم‌اندازی که از این مسائل داریم و نشانه‌های برگرفته از حضور هیات‌های بزرگ به لحاظ کمی و کیفی خارجی، شاهد حضور بیشتر مردم به‌صورت عملیاتی در حوزه‌های مختلف باشیم.
١٠اختراع و طرح صنعتی در فهرست عرضه بازار دارایی فکری فرابورس درج شد
مدیرعامل فرابورس ایران از درج 10 اختراع و طرح صنعتی قابل واگذاری در فهرست عرضه بازار دارایی فکری فرابورس ایران خبر داد.به گزارش «دنیای اقتصاد»، امیر هامونی با اعلام این خبر به نحوه انتخاب و بررسی دارایی‌های فکری ارائه شده برای عرضه در بازار دارایی فکری اشاره کرد و گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، از میان تعداد بیش از 50 درخواست ارائه شده به فرابورس ایران برای حضور در بازار دارایی فکری، تعداد 10 اختراع و طرح صنعتی در فهرست عرضه بازار دارایی فکری فرابورس ایران درج شد. به گفته وی این دارایی‌های فکری در زمینه‌های پزشکی، تجهیزات خودرو، سیم و کابل، سامانه‌های هوشمند تشخیص مختصات اشیا و مسیر حرکت آنها، ورزشی، راهسازی، کشاورزی، لیزر و مهندسی است که پس از احراز اصالت توسط مرجع ثبت و دریافت تاییدیه فنی از پارک فناوری پردیس به منظور آغاز فرآیند مذاکره درخصوص واگذاری دارایی فکری و یا جذب سرمایه‌گذار برای تجاری‌سازی طرح‌ها و اختراعات درج شده است. هامونی از متقاضیان خرید و یا مشارکت در تجاری‌سازی اختراعات و طرح‌های صنعتی درج شده در فهرست عرضه فرابورس خواست تا با مراجعه به سایت رسمی فرابورس ایران در بخش فهرست عرضه بازار دارایی فکری، ضمن دریافت اطلاعات مربوط به طرح‌های صنعتی و اختراعات قابل واگذاری، نسبت به ارسال مشخصات و اطلاعات تماس خود جهت شرکت در جلسه معارفه استانداردی که با کمک فرابورس و توسط مشاور سرمایه‌گذار، شرکت تامین سرمایه یا کارگزار عرضه‌کننده برای هر یک از طرح‌ها و اختراعات مذکور برگزار می‌شود، اقدام کنند. وی در پایان با بیان اینکه فرابورس ایران در حال حاضر به دنبال تسهیل فرآیند تجاری‌سازی اختراعات و دارایی‌های فکری است، خاطرنشان کرد: با توجه به درخواست‌های متعدد و متنوع ارائه شده از جانب جامعه مخترعان و سرمایه‌گذاران کشور و با همکاری سازمان بورس و ضمن دریافت نظرات فعالان و نخبگان حوزه فناوری کشور در حال پایش مقررات و دستورالعمل‌های بازار مذکور جهت توسعه کیفی و کمی بازار دارایی فکری کشور هستیم که در روزهای آینده شاهد ابلاغ دستورالعمل جدید این بازار با رویکرد تسهیل فرآیند تجاری‌سازی اختراعات و دارایی‌های فکری خواهیم بود.
  مدیرعامل غدیر: بودجه 94 شرایط بهتری دارد
دنیای اقتصاد : مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر از بهبود وضعیت بودجه 94 نسبت به سال 93 خبر داد. دکتر سلیمانی با اشاره به اینکه بودجه سال 94 در حال تنظیم است و از شرایط مساعدتری نسبت به بودجه امسال برخوردار است، تصریح کرد: فرمول جدید به نفع پتروشیمی‌های کل کشور طراحی شده و این امر اثر مطلوب خود را در بودجه جدید می‌گذارد. وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما مبنی بر تعریف دقیق شما از منفعت پتروشیمی‌ها در طراحی فرمول جدید چیست؟ خاطرنشان کرد: در وهله نخست، تصمیم‌گیری در این باره از مجلس به دولت محول شده و در این حالت دولت منصفانه‌تر عمل می‌کند؛ به طوری که IRI برای صنایع بالادستی 25 درصد و برای توسعه صنایع پایین‌دستی تا 30 درصد خواهد بود. وی درباره پیش‌بینی درآمد هر سهم با اشاره به افزایش سرمایه اخیر اظهار کرد: پیش‌بینی با سرمایه جدید تفاوت چندانی نداشته و همان شرایط قبلی بر آن حاکم است. سلیمانی با اعلام بروز تغییرات در هلدینگ‌های غدیر درباره وضعیت هلدینگ معدنی غدیر نیز افزود: همان‌طور که در مجمع نیز تاکید شده در هلدینگ معدنی بر آن هستیم تا سهم فعالیتی این هلدینگ را تا 20 درصد ارتقا دهیم.وی با اشاره به این مطلب که با هماهنگی‌هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته‌ایم بر آن هستیم مسائلی که در حوزه معدن به‌ویژه بهره مالکانه و عوارض صادرات مطرح است را تسهیل کنیم، گفت: هلدینگ معدنی غدیر به سمت گسترش فعالیت در کانی‌هایی نظیر مس، آلومین، آلومینیوم و زنجیره فولاد در حرکت است و آینده مطلوبی را برای آن پیش‌بینی می‌کنیم. مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر درباره هلدینگ ساختمان نیز یادآور شد: با به جریان انداختن پروژه‌هایی که از فعالیت‌ بازمانده بودند ازجمله پروژه‌های شمال کشور، خراسان و شیراز این هلدینگ نیز جان تازه‌ای گرفته است. براساس اطلاعیه ارسالی از سوی شرکت، «وغدیر» پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به آذرماه 93 با سرمایه 36 هزار میلیارد را معادل یک هزار و 241 ریال اعلام کرده است. بنابر مصوبه مجمع عمومی عادی فوق‌العاده به تاریخ 19 مهرماه 93 سرمایه شرکت از مبلغ 18 هزار میلیارد ریال به مبلغ 36 هزار میلیارد ریال از محل اندوخته سرمایه‌ای معادل 37 درصد و مطالبات و آورده‌ نقدی سهامداران (معادل 63 درصد) افزایش یافت. شرکت تاکید کرده است که افزایش سرمایه فوق تا زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به پایان آذرماه 93 به ثبت می‌رسد. پیش از این پیش‌بینی درآمد هر سهم شرکت با سرمایه 18 هزار میلیارد ریال معادل دو هزار و 801 ریال بوده است. مطابق پیش‌بینی اعلام شده از سوی غدیر مبلغ 22 میلیارد و 931 میلیون ریال (637 ریال به ازای هر سهم و بیش از 50 درصد سود خالص پیش‌بینی شده) از پیش‌بینی درآمد سال مالی منتهی به 30/09/93 به میزان 27 میلیارد و 174 میلیون ریال ناشی از سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها (عمدتا مربوط به سود حاصل از فروش سهام شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان) است. شرکت سرمایه‌گذاری غدیر تا پایان دوره 9 ماهه منتهی به شهریورماه امسال توانست 755 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کند. این رقم با احتساب فروش سهام شرکت توسعه گردشگری کاروانسرای پارس و فروش سهام شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید اعلام شده است. مطابق ماده 58 اساسنامه شرکت «خالص سود حاصل از فروش سهام موجود در سبد سهام شرکت در هر سال باید به حساب اندوخته سرمایه‌ای منتقل و پس از رسیدن به نصف سرمایه ثبت شده و اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار بنا به پیشنهاد هیات مدیره و با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده قابل تبدیل به سرمایه است. اندوخته سرمایه‌ای تا زمان ادامه فعالیت شرکت غیرقابل تقسیم بوده و تنها در شرایط خاص براساس پیشنهاد هیات مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی هر سال می‌توان حداکثر 20 درصد از مبلغی که همان سال به حساب اندوخته سرمایه‌ای منظور می‌شود بین صاحبان سهام تقسیم کرد.» در این خصوص شرکت اعلام کرده است که هیات مدیره در نظر دارد مبلغ 250 ریال به ازای هر سهم را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سال مالی 93 پیشنهاد کند.
افزايش سهم بازارسرمايه در برنامه ششم توسعه  
رييس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته گفت: كارگروهي در وزارت اقتصاد به رياست وزير اقتصاد با عنوان بازارسرمايه تشكيل شده تا احكام بازار سرمايه را در برنامه ششم توسعه بررسي و تدوين كنند. به گزارش خبرنگار «اعتماد»، علي صالح‌آبادي، درمراسم راه‌اندازي آزمايشي سامانه جديد پس از معاملات كه توسط شركت سپرده‌گذاري مركز اوراق بهادار اجرا شده است، افزود: قرار بود سامانه معاملات و پس از معاملات با هم راه‌اندازي شوند، اما سامانه پس از معاملات با تاخير راه‌اندازي خواهد شد. وي تاكيد كرد: اين سامانه بسيار ارزان‌تر از نمونه‌هاي خارجي در كشور توليد شد و به راحتي هم توسعه مي‌يابد و محدوديت‌هاي قبلي را هم در اين زمينه نخواهيم داشت. رييس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اينكه روند بين‌المللي شدن بازار سرمايه در گرو توسعه زيرساخت‌هاي فني است، ‌تاكيد كرد: هم‌اكنون 70 درصد تعداد معاملات از بستر آنلاين انجام مي‌شود. صالح‌آبادي با بيان اينكه، ‌علاوه بر استفاده از سامانه‌هاي داخلي براي تامين نيازهاي بخش‌هاي مختلف از سامانه‌هاي خارجي هم استفاده خواهد كرد، گفت كه سازمان بورس را يكي از اولويت‌هاي مهم كاري خود قرار داده است. وي با بيان اينكه سامانه معاملاتي بازار سرمايه ايران پس از گذشت 20 سال تغيير خواهد كرد، گفت: سامانه معاملاتي جديد محدوديت‌هاي گذشته را نخواهد داشت و تكنولوژي آن همراه با استانداردهاي روز دنياست. صالح‌آبادي در پاسخ به سوالي، مبني بر اينكه اين سامانه چه خدمتي به جامعه سهامداران عدالت خواهد داد، گفت: پس از راه‌اندازي اين سامانه معاملاتي جديد، ارايه خدمات به بيش از 50 ميليون سهامدار تسهيل مي‌شود. صالح‌آبادي گفت: اين سامانه جديد مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، انرژي و در آينده هم بورس كالاي ايران خواهد بود و دارايي سهامداران در اين سامانه مديريت خواهد شد. ‌ صالح‌آبادي در ادامه يكي از نيازهاي بازار سرمايه را معاملات الگوريتمي دانست و گفت: يكي از نيازهاي امروز بازار سرمايه معاملات الگوريتمي است كه با توجه به توسعه بازار در آينده نزديك صورت مي‌پذيرد تا سرمايه‌گذاران استراتژي‌هاي معاملاتي خود را از آن طريق به راحتي انجام دهند. وي ادامه داد: با استفاده از معاملات الگوريتمي سرمايه‌گذاران در هر جا مي‌توانند با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و استراتژي‌هاي متفاوت معاملات خود را انجام دهند كه قسمت با اهميت آن نيز محرمانه بودن اطلاعات خواهد بود كه تلاش اصلي طراحان نيز محفوظ ماندن اطلاعات سهامداران دراين قبيل از معاملات خواهد بود. صالح‌آبادي در خصوص سامانه فعلي پس از معاملات و سامانه جديد خاطرنشان كرد: با افتتاح آزمايشي اين سامانه جديد سامانه فعلي به موازات آن تا پايان سال 1393 فعاليت مي‌كند در حالي كه در سال آينده سامانه جديد جايگزين سامانه فعلي خواهد شد. رييس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص مشاركت كارگزاران براي اصلاح مشكلات ‌آتي اين سامانه عنوان كرد: از شركت‌هاي كارگزاري و به خصوص كانون كارگزاران انتظار مي‌رود تا اصلاحات و مشكلات آتي را با سعه صدر به شركت سپرده‌گذاري انتقال دهند تا شركت سپرده‌گذاري جهت رفع اين مشكلات تا سال اقدام كند. سخنگوي سازمان بورس به تشكيل كارگروه سرمايه‌گذاري خارجي در اين سازمان اشاره كرد و افزود: انتظار مي‌رود با رفع محدويت‌ها و توافقات صورت گرفته در آينده نزديك سرمايه‌گذاري خارجي فعال شود و بدين‌ترتيب شركت سپرده‌گذاري و شركت‌هاي كارگزاري بايد آمادگي داشته باشند تا با حضور سرمايه‌گذاران خارجي مشكلات در خصوص معاملات وجود نداشته باشد. حذف پولشويي با راه‌اندازي سامانه پس از معاملات همچنين دراين مراسم، ‌حامد سطاني‌ن‍ژاد درباره سازوكار اين سامانه معاملاتي تصريح كرد: اين سامانه حافظه بازارسرمايه محسوب مي‌شود، از ويژگي‌هاي خاص سامانه پس از معاملات، اين است كه با قوانين و قواعد آن كشور ارتباط تنگاتنگي دارد از همين رو، معمولا اين سامانه‌ها را داخل همان كشور طراحي مي‌كنند تا امكان پاسخگويي سريع به نيازها وجود داشته باشد. سلطاني‌نژاد با بيان اينكه سامانه پس از معاملات، يك پروژه زيرساختي است، گفت: بايد اين سامانه‌ها، آمادگي ارايه سرويس‌هاي مختلف به سرمايه‌گذاران حقيقي داشته باشند كه در سامانه ما نيز بسياري از سرويس‌هاي جديد به سرمايه‌گذاران ارايه خواهد شد. وي ادامه داد: در سامانه جديد از تكنولوژي‌هاي برنامه‌نويسي استفاده و استانداردهاي روز دنيا در آن پياده شده است. از همين رو، محدوديت‌هايي كه در سامانه فعلي داريم، مانند صدور كد سهامداري در سامانه جديد برطرف شده است. مديرعامل شركت سپرده‌گذاري اضافه كرد: بسياري از مشكلات در حوزه تطابق اطلاعات رفع شده و مدل هيبريدي براي نگهداري دارايي مورد استفاده قرار گرفته است. وي تاكيد كرد: در اين سامانه در عين اينكه، فرد مي‌تواند چند كد سهامداري داشته باشد، امكان مديريت تحت كد ملي، متناظر شده تا بحث پولشويي از بين برود. سلطاني‌نژاد افزايش نظارت‌ها حتي براي كارگزاران را از ديگر مزيت‌هاي سامانه جديد پس از معاملات اعلام كرد و گفت: بنابراين ما صحبت از يك سامانه مي‌كنيم كه مجموعه‌يي از سامانه‌هاي به هم پيوسته است. مديرعامل شركت سپرده‌گذاري مركزي ادامه داد: در اين سامانه مفهوم كارگزار ناظر معنايي ندارد و واژه كارگزار عامل جايگزين آن شده است. به اين صورت كه كارگزار عامل، كارگزاري است كه سهام را براي مشتري خريد مي‌كند.  
 
آماده‌باش بورس برای ورود ۵۰میلیون سهامدار عدالت شرق: رییس سازمان بورس گفت: با توجه به اینکه در آینده جمعیت ۵۰میلیونی سهامداران سهام عدالت نیز در بازار سرمایه حضور خواهند شد، بازار سهام باید برای این تعداد سهامدار آماده باشد. علی صالح‌آبادی صبح دیروز در حاشیه رونمایی از سامانه پس از معاملات در جمع خبرنگاران گفت: این سامانه ارتباط مناسبی با سهامداران برقرار می‌کند و بر اساس آن دارایی تمام سرمایه‌گذاران بازار سرمایه در این سامانه ثبت خواهد شد و خدمات ارایه پرداخت سود به سهامداران نیز از این بستر اطلاعاتی امکان‌پذیر است.
بازار خودرو
تورم تولید؛ ابزاری یک‌طرفه برای رشد قیمت؟
دنیای اقتصاد : در جريان تلاش خودروسازان براي افزايش قيمت خودروهاي داخلي؛ «رشد تورم توليد» همواره يكي از موضوعات مورد اشاره براي دفاع از این درخواست بوده است، اين در حالي است كه با وجود مهار رشد تورم در ماه‌هاي اخير، خودروسازان هم‌اکنون سکوت اختیار کردند و دیگر سخنی از ضرر و زیان ناشی از تولید نمی‌گويند. براساس آمار منتشر شده از سوي بانك مركزي، اگرچه تورم توليد در كشور هنوز فاصله زيادي تا تك‌رقمي شدن دارد، اما نسبت به سال قبل از خود با كاهش چشمگيري همراه شده است. بر اساس آمار «شاخص بهاي توليدكننده» كه بانك مركزي هر ماه در آن به بررسي هزينه‌هاي توليد مي‌پردازد، در شهريورماه امسال، متوسط قیمت‌ها در بخش «توليد وسايل نقليه موتوري، تریلر و نیم‌تریلر»، نسبت به ماه قبل خود با كاهش 3/0 درصدي همراه بوده است. كاهش 3/0 درصدي قیمت‌های گروه «توليد وسايل نقليه موتوري، تریلر و نیم‌تریلر» در شاخص بهاي توليدكننده نسبت به ماه قبل از خود در حالي است كه اين شاخص در شهريورماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال 92، رشد 19 درصدي را به ثبت رسانده است. اين رشد 19 درصدي طي يك سال گذشته نيز در حالي است كه شاخص بهاي توليدكننده در بخش ياد شده، از شهريور سال 91 تا همين ماه در سال 92 با رشدي 4/61 درصدي همراه بوده است. با كنار هم قرار دادن اين آمارها مي‌توان به روشني دريافت كه تورم توليدكننده در بخش وسايل نقليه موتوري، تريلر و نيم‌تریلر از سال 91 تاكنون از روند افزايشی آن كاسته شده است. اين روند نزولي تورم براي توليدكننده در حالي است كه با توجه به سكوت خودروسازان در اين رابطه، به‌نظر مي‌رسد آنها از اين شاخص تنها به‌عنوان ابزاري براي رشد قيمت استفاده مي‌كنند؛ چراكه با كاهش تورم در بخش توليد، آنها به تغييرات احتمالي در قيمت خودرو هيچ اشاره‌اي نمي‌كنند. بر اين اساس كارشناسان عقيده دارند همان‌طور كه در زمان افزايش نرخ تورم خودروسازان درخواست‌هاي افزايش قيمت خود را پيگيري مي‌كنند، در زمان كاهش اين نرخ نيز بايد برنامه‌هايي براي تثبیت یا حداقل كاهش قيمت داشته باشند. اظهارات كارشناسان در حالي است كه قابل تغيير بودن نرخ تورم، تحت عنوان تورم بخشي خودرو، در فرمول شوراي رقابت نیز پيش‌بيني شده است. به اين ترتيب اين انتظار كه با محاسبه تغييرات تورمي، قيمت خودرو نيز با تغييراتي همراه شود، انتظار نامعقولي به نظر نمي‌رسد. كارشناسان اين انتظار را جداي از درخواست همراه با اعمال قدرت نمايندگان مجلس براي كاهش قيمت خودروهاي داخلي مي‌دانند و با توجه به فرمول شوراي رقابت، محاسبه تورم فعلي در قيمت خودرو را خالي از لطف نمي‌دانند. تعيين قيمت به تورم ارتباطي ندارد اگرچه بحث تعيين قيمت خودروهاي داخلي مدتي است كه از هياهوي ماه‌هاي قبل دور شده و به نظر مي‌رسد انتظارها براي كاهش قيمت در حال رنگ باختن است، اما اين سوال همچنان مطرح است كه همان‌طور كه رشد تورم توليد در افزايش قيمت كالايي مانند خودرو تاثيرگذار است، آيا كاهش آن نيز مي‌تواند اثري كاهشي در قيمت خودرو داشته باشد؟ كارشناسان اقتصادي و خودرويي پاسخ‌هاي متفاوتي به پرسش مطرح شده دارند و به ابعاد مختلفي در رابطه با اين مساله اشاره مي‌كنند. بر اين اساس يك مدير صنعت خودرو با اشاره به اينكه در نتيجه تلاش‌هاي دولت تورم با سرعت كمتري در حال رشد است و به‌نوعي مهار شده است به «دنياي‌اقتصاد» مي‌گويد: درست است كه واقعيات اقتصاد كشور نشان مي‌دهد تورم با رشد كمتري همراه است، اما با وجود تمام تلاش‌هاي دولت براي كنترل تورم مي‌توان گفت كه تورم همچنان در كشور وجود دارد اما با سرعت كمتري در حال رشد است. از نگاه اين مدير ارشد در صنعت خودرو اين اتفاق به اين معنا است كه اگر فرضا در سال گذشته خودروسازان به 30 درصد افزايش قيمت نياز داشته‌اند، امسال 15 درصد افزايش قيمت براي آنها كافي است تا هزينه‌هاي توليد آنها را پوشش دهد زيرا تورم تنها «مهار» شده است اما همچنان وجود دارد. به عقيده اين مدير ارشد، تورم و رشد تورم دو مقوله جدا هستند به اين ترتيب كه ممكن است زماني در يك اقتصاد تورم وجود نداشته باشد، اما در اقتصادي تورم وجود داشته باشد؛ اما با نوسان همراه باشد، در چنين اقتصادي كاهش رشد تورم به معناي از بين رفتن آن نيست بلكه به معناي مهار رشد آن است. اين مدير ارشد در صنعت خودرو در نهايت با ارائه توضيحات ياد شده مي‌گويد: هرچند حالا تورم در حال مهار شدن است، اما نمي‌توان انتظار داشت اثر آن به‌صورت كاهش قيمت خودرو مشاهده شود، زيرا از ابتدا قيمت‌ها به ميزاني كه خودروسازان درخواست كرده بودند رشد نداشته‌اند كه حالا بخواهد با كاهش همراه شود. اما درحالي‌كه خودروسازان در زمان پيگيري براي افزايش قيمت بارها به بالا بودن نرخ تورم اشاره كرده بودند، اين مدير ارشد در نهايت عقيده دارد قيمت يك كالا نبايد بر اساس نرخ تورم تعيين شود، بلكه اين عرضه و تقاضا است كه بايد تعيين‌كننده ارزش يك كالا باشد. او در ادامه مي‌گويد: شايد در كشوري تورم صفر باشد و هيچ تورمي وجود نداشته باشد، اما زماني كه كالايي با استقبال همراه مي‌شود، بر اساس قانون عرضه و تقاضا قيمت آن كالا نيز مي‌تواند از سوي عرضه‌كننده آن با رشد همراه مي‌شود، پس بحث قيمت‌گذاري ارتباطي به تورم ندارد بلكه به تقاضا مربوط مي‌شود. اين مدير ارشد در حالي اين مثال را مطرح مي‌كند كه يك استاد دانشگاه، چنين شرايطي را تنها در بازاري رقابتي ممكن مي‌داند. جمشيد پژويان مي‌گويد: تعيين قيمت خودرو براساس عرضه و تقاضا در بازارهايي رخ خواهد داد كه در آن رقابت وجود دارد نه بازاري مانند ايران كه 90درصد آن دست دو خودروساز بزرگ است. كاهش تورم، كاهش زيان اما در كنار مدير ارشدي كه «مهار تورم» را به‌دليل منطبق نبودن قيمت‌هاي فعلي با خواسته اصلي خودروسازان، دليلي بر كاهش قيمت‌ها نمي‌داند، ديدگاه ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد كه اگرچه كاهش تورم در بخش توليد را بر كاهش قيمت‌ها بديهي مي‌داند، اما در عين حال به بيهوده بودن انتظار براي كاهش قيمت خودرو در شرايط فعلي اشاره دارد. سعيد ليلاز به‌عنوان كسي كه اين ديدگاه را مطرح مي‌كند، به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: بديهي است كه توقف رشد تورم توليد بر قيمت‌ها اثر مي‌گذارد؛ اما با توجه به زيان‌هاي انباشته خودروسازان، اين امر در شرايط فعلي تنها مي‌تواند جلوي تداوم زيان خودروسازان را بگيرد نه اينكه براي آنها سود به همراه داشته باشد. ليلاز با اشاره به اين نكته كه كاهش تورم فعلي براي خودروسازان سودي به همراه ندارد، عقيده دارد که نمي‌توان در چنين شرايطي انتظار ارزان شدن خودرو را كشيد. ليلاز در عين حال به اين موضوع اشاره مي‌كند كه اگرچه شاخص بهاي توليدكننده در شهريور نسبت به ماه قبل از آن كاهشي 3/0درصدي داشته است، اما نمي‌توان تنها به آمار يك‌ماه براي تعيين تغييرات قيمت خودرو تكيه كرد. او در ادامه مي‌گويد: تغييرات شاخص بهاي توليدكننده از سال 91 نشان مي‌دهد كه هزينه‌هاي توليد خودرو طي اين سال‌ها 93 درصد رشد داشته است پس با استناد به اين ميزان رشد در هزينه‌هاي توليد، به اين زودي‌ها نمي‌توان با تكيه بر تغييراتي مقطعي انتظار كاهش قيمت داشت. ليلاز در عين حال به اين نكته اشاره مي‌كند كه انتظار براي كاهش قيمت در پي اين تفكر ايجاد مي‌شود كه خودروسازان گران‌فروشي مي‌كنند. او در ادامه مي‌گويد: براي روشن شدن اين نكته كه خودروسازان گران‌فروشي مي‌كنند يا خير، بايد ديد سود حاصل از گران‌فروشي آنها به كجا مي‌رود؟ به جيب سهامداران مي‌رود يا براي ريخت‌وپاش‌هاي مديريتي هزينه مي‌شود؟ او در ادامه با اشاره به اين موضوع كه نه سهامداران تا كنون سود قابل توجهي دريافت كرده‌اند و نه هزينه‌هاي جاري خودروسازان نسبت به سال‌هاي قبل بيشتر شده است، تلويحا به اين نكته اشاره مي‌كند كه اگر بحث گران‌فروشي خودروسازان مطرح بود، سود حاصل از آن بايد در جايي ديده مي‌شد در حالي كه تا كنون چنين چيزي مشاهده نشده است، بنابراين انتظار براي كاهش قيمت خودرو با تغييراتي مقطعي در تورم توليد كار درستي نخواهد بود. اما در نهايت يك ديدگاه ديگر نيز در كنار دو ديدگاه ياد شده وجود دارد كه توسط جمشيد پژويان، رئيس پيشين شوراي رقابت مطرح مي‌شود. پژويان در اين زمينه به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: زماني‌كه آمارهاي بانك مركزي كاهش شاخص بهاي توليدكننده را نشان مي‌دهد، اين به معناي كاهش هزينه‌هاي توليد است. او در ادامه مي‌گويد: نرخ تورم بخشي براي صنعت خودرو به معناي كاهش هزينه‌هاي توليد است پس قاعدتا طبق دستورالعملي كه در شوراي رقابت وجود دارد، اين كاهش هزينه‌ها در توليد بايد در فرمول اعمال و محاسبه شود. اشاره پژويان به يكي از پارامترهاي فرمول شوراي رقابت؛ يعني نرخ تورم بخشي توليد خودرو است كه چندي قبل بيش از اين روزها مورد اشاره خودروسازان قرار مي‌گرفت؛ درحالي‌كه چندي قبل خودروسازان از محاسبه نشدن نرخ تورم بخشي در فرمول شوراي رقابت ناراضي بودند و عقيده داشتند در صورت محاسبه آن در فرمول شوراي رقابت قيمت خودرو در نيمه دوم امسال با رشد همراه خواهد بود، اين روزها كمتر شاهد مطرح شدن بحث تورم بخشي از سوي آنها هستيم، اما در نهایت با در نظر گرفتن تمام دیدگاه‌هایی که در رابطه با کاهش تورم تولید و تاثیر آن در قیمت نهایی خودرو وجود دارد، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که کاهش شاخص بهاي توليدكننده اگرچه می‌تواند در کاهش قیمت خودرو تاثیرگذار باشد، اما در شرایط فعلی که خودروسازان همچنان با چالش زیان‌های انباشته‌ مواجه هستند، شاید انتظار برای کاهش قیمت‌ها در نتیجه کاهش تورم تولید نتیجه‌ای در پی نداشته باشد. به عقیده کارشناسان با تداوم کاهش تورم تولید در ماه‌های آینده، می‌توان چشم‌انداز روشن‌تری برای کاهش قیمت خودرو متصور بود.
خودروسازان به‌دنبال انحصار واردات رنو
دنیای اقتصاد : بحث بازنگری در قرارداد پلت‌فرم مشترک L90 در حالی این روزها از سوی مدیران ارشد خودروسازی ایران مطرح می‌شود که به گفته منابع آگاه، یکی از موارد مدنظر آنها، انحصار واردات محصولات رنو توسط خودروسازان است. رنو که از سال 86 تولید محصولات خود (تندر-90 و مگان) را در ایران آغاز کرد، چند سال بعد، واردات خودرو کامل (CBU) به بازار کشور را نیز در دستور کار خود قرار داد، منتها این مسوولیت را نه به خودروسازان؛ بلکه به شرکتی خصوصی واگذار کرد. این شرکت وارد کننده که هنوز هم شاخه واردکننده رنو در ایران به شمار می‌رود، طی سال‌های اخیر چندین محصول این شرکت فرانسوی را وارد بازار کشور کرده و از آن جمله می‌توان به خودروهایی مانند «فلوئنس» و «ترافیک» اشاره کرد. این در حالی است که خودروسازان ایرانی معتقدند وقتی رنو با آنها قرارداد همکاری مشترک منعقد کرده، نباید مسوولیت واردات خودروهای خود را به شرکتی دیگر واگذار کند. به‌عبارت بهتر، خودروسازان کشور به‌دنبال آن هستند که علاوه بر تولید محصولات رنو، واردات خودروهای این شرکت فرانسوی را به دست بگیرند. آنها البته بیکار ننشسته و کارهایی را نیز در این مورد انجام داده‌اند، چه آنکه پارس‌خودرویی‌ها پیش‌تر «کلئوس» را وارد کردند و ایران خودرو نیز به تازگی از واردات «کبچر» و «کلیو4» (دو خودرو دیگر رنو) خبر داده است. هرچه هست، ظاهرا خودروسازان به دنبال انحصار کامل در واردات محصولات رنو هستند و این موضوع یکی از محورهای اصلی موردنظر آنها برای بازنگری در قرارداد L90 به حساب می‌آید.
آغاز فروش پژو 206 تیپ 2
دنیای اقتصاد : دو هفته پس از راه‌اندازی خط تولید موتور «تی.یو.3» امکان ثبت نام و بهره‌مندی مشتریان از این خودرو فراهم شده است.پیش‌فروش این خودرو به دو روش یک و دو ودیعه‌ای است که به ترتیب در بهمن‌ماه و اسفندماه سال جاری تحویل مشتریان خواهد شد.بر اين اساس گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد که طرح‌های فروش آبان‌ماه محصولات ایران خودرو آغاز شده است.بنا بر اعلام، این طرح‌ها در سه مدل فروش فوری، پیش‌فروش عادی و پیش‌فروش طلايی جهت انواع محصولات و گروه خودروهای تولیدی با ایجاد تنوع مطلوب در زمان‌های تحویل و مبالغ پرداختی اولیه (در طرح‌های پیش‌فروش) آغاز می‌شود.طرح فروش فوری محصولات از ساعت 12 روز شنبه سوم آبان‌ماه 93 و با ظرفیت محدود خودروها و براساس توان تولید آغاز شده است.در طرح پیش‌فروش عادی، خودروهای تولیدی با موعد تحویل بهمن‌ماه 93 الی اردیبهشت‌ماه 94 و به دو صورت یک ودیعه‌ای و دو ودیعه‌ای عرضه می‌شوند.همچنین در طرح پیش‌فروش طلايی عرضه محصولات با موعد تحویل‌های متفاوت و مبالغ پرداختی متنوع با در نظر گرفتن حداقل سود مشارکت 21 درصد صورت می‌پذیرد.    
اعلام شرايط جايگزيني خودروهاي فرسوده با محصولات سايپا
اعتماد:  
مديرعامل گروه خودروسازي سايپا از ضرورت جايگزيني خودروهاي كاربراتوري در كشور خبر داد و گفت: با توجه به آلايندگي بسيار بالاي خودروهاي كاربراتوري، بايد طرح جايگزيني آنها با خودروهاي جديد هرچه سريع‌تر اجرايي شود. مهندس سعيد مدني در جريان برگزاري مراسم امضاي تفاهمنامه اجراي طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده ميان سازمان مديريت حمل‌و‌نقل و سوخت و گروه خودروسازي سايپا اظهار كرد: طرحي كه توسط گروه سايپا به مرحله اجرا درخواهد آمد زمينه افزايش سرعت در اسقاط خودروهاي فرسوده و جايگزيني آن با محصولات گروه خودروسازي سايپا را فراهم خواهد كرد. وي افزود: سايپا همواره توجه به حفظ محيط زيست را به عنوان يك مسووليت اجتماعي ويژه در دستور كار قرار داده و با اجراي اين طرح قصد دارد زمينه‌ساز بهبود فضاي زيست محيطي كشور و كاهش آلايندگي شبكه حمل و نقل شود. وي با اشاره به شرايط با ثبات توليد در يك سال اخير تصريح كرد: توليد در مجموعه گروه سايپا در يك سال اخير ثبات يافته و با برنامه‌ريزي‌ها تا پايان سال نيز رشد خواهد كرد. مديرعامل گروه خودروسازي سايپا افزود: در حال حاضر تمامي خودروهاي سايپا با استانداردهاي آلايندگي يورو4 توليد مي‌شود و تلاش مي‌كنيم از سال آينده برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي توليد برخي محصولات با استاندارد يورو5 را نيز اجرايي كنيم. مهندس مدني افزود: با اجراي طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده توسط گروه سايپا هم روند اين طرح در كشور ارتقا مي‌يابد و هم توليد خودرو در سايپا با شتاب همراه خواهد شد. وي خاطرنشان كرد: بر اساس آمارها آلايندگي خودروهاي كاربراتوري 30 برابر خودروهاي انژكتوري است و با توجه به تردد تعداد بسيار بالاي اين خودروها در كشور لازم است برنامه‌ريزي‌هاي گسترده‌يي براي خروج اين خودروها صورت گيرد. مديرعامل گروه خودروسازي سايپا در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به برنامه سايپا براي جايگزيني خودروهاي فرسوده با محصولات توليدي اين مجموعه گفت: در اين طرح كليه خودروهاي توليدي پلت‌فرم ايكس 100 و تيبا و همچنين وانت سايپا 151 جايگزين خودروهاي فرسوده خواهند شد. وي افزود: اين خودروها به صورت اجاره به شرط تمليك با وام 5/19 درصدي به مشتريان ارايه شده و خودروي فرسوده با قيمت مصوب دولت خريداري خواهد شد. مهندس مدني تاكيد كرد: در فاز اول قصد داريم تعداد 60 هزار دستگاه خودروي فرسوده را با محصولات سايپا جايگزين كنيم و اولويت با كساني خواهد بود كه خودروهاي فرسوده خود را اسقاط كرده اما تاكنون خودروي نو دريافت نكرده‌اند، در ادامه نيز متقاضيان پس از اسقاط خودروي فرسوده خود در مدت يك هفته خودروي جديد دريافت خواهند كرد. وي در خاتمه گفت: پرداخت اقساط وام اين طرح حداكثر ظرف مدت 48 ماه و به مبلغ حدود 340 هزار تومان خواهد بود.  
 
بازار طلا وارز
اهمیت طلایی روزهای ‌هالووین
دنیای اقتصاد : در آستانه مهم‌ترین رخداد اقتصادی ماه اکتبر، پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت برای روند طلا گرچه تعدیل شده‌اند، اما همچنان کاهشی مانده‌اند. در آخرین نظرسنجی «کیتکو» شمار هواداران افزایش قیمت فلز زرد در هفته جاری بیشتر است، گرچه آنها هم اکثریت مطلق را در دست ندارند. این هفته 21 کارشناس به سوالات کیتکو پاسخ داده‌اند. از این میان 6 نفر افزایش قیمت‌ها و 9 نفر کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. 6 نفر هم از مشخص نبودن یا خنثی بودن روند طلا گفته‌اند. در نظرسنجی قبلی برآیند نظرات با اختلافی اندک کاهشی بود. در هفته گذشته بهای آنی اونس 7 دلار و بهای آتی آن برای تحویل در ماه دسامبر 9 دلار کاهش یافت. کارشناسانی که کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند می‌گویند که طلا در هفته گذشته توانایی عبور از مرز 1255 دلار را نداشت، پس حالا می‌توان در انتظار این بود که بازار قیمت کف را هم بسنجد. «دارین نیوسام»، تحلیلگر ارشد Telvent DTN می‌گوید که با توجه به نمودارهای فنی کوتاه‌مدت انتظارکاهش قیمت‌ها را دارد: «پس از سنجش سطح مقاومتی بین 1252 و 1263 دلار، قراردادهای ماه دسامبر حالا می‌تواند سطح حمایتی بین 1228 و 1210 دلار را بسنجد.» فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد موسسه RJO Futures نیز معتقد به کاهش قیمت‌ها، اما با دلایلی متفاوت است. او می‌گوید: «طلا گهگاه از تضعیف دلار و پایین بودن نرخ‌های بهره نفع می‌برد، اما هنگامی که به اوضاع بد اقتصاد اروپا توجه بیشتری شود و صحبت‌ها درباره افزایش نرخ بهره نیز بیشتر شود، بازگشت به سطح 1200 دلار بسیار محتمل است.» اما کسانی که افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند می‌گویند که انتظار دارند در سطوح به نسبت بالای قیمتی، سطح مقاومتی جدید مورد سنجش بازار قرار بگیرد. یکی از این کارشناسان «کم موریسون»، دبیر خبرنامه اینترنتیMorrison on the Markets است که می‌گوید: «من فکر می‌کنم در هفته جاری طلا پیرامون سطوح فعلی نوسان داشته باشد، اما در پایان هفته روی قیمت بالاتری بایستد. با توجه به کمتر بودن حجم فروش نسبت به خرید می‌توان گفت که فروشندگان در حال حاضر محتاط‌تر از خریداران هستند. سطح حمایتی 1220 دلار است و من فکر می‌کنم طلا به سوی مرز مقاومتی 1250 دلار حرکت کند.» کارشناسانی که خنثی ماندن روند را پیش‌بینی کرده‌اند هم عمدتا به این موضوع اشاره می‌کنند که بازار در آستانه نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو با تکان شدیدی مواجه نخواهد شد. نشست دوروزه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مهم‌ترین رویداد اقتصادی هفته است. در کنار این عامل ارزش دلار نیز همچنان به شدت مورد توجه خواهد بود. هفته جاری همچنین پایان ماه اکتبر را رقم خواهد زد. قیمت‌های پایان ماه کاری که اکنون با پایان هفته کاری نیز منطبق می‌شود برای تعیین روند ماه‌های پیش رو مهم است. به قول «دبی کارلسون»، نویسنده ارشد «کیتکو» باید دید روزهای جشن ‌هالووین با طلا چه خواهد کرد. آخرین روز هفته کاری جاری برابر با 31 اکتبر و روز ‌هالووین است. آیا طلا در روز‌ هالووین شاهد انتقال نوسان خود به پله‌های پایین‌تر خواهد بود؟
سکه یک گام تا کانال 920 هزار تومان
دنیای اقتصاد : روز گذشته قیمت سکه و دلار در بازارهای داخلی افت کرد. در دومین روز هفته بهای سکه با هزار تومان کاهش نسبت به روز پیشین به 930 هزار تومان رسید تا تنها یک گام با ورود به کانال 930 هزار تومان فاصله داشته باشد. همچنین روز یکشنبه شاخص بازار ارز با 10 تومان افت به 3215 تومان رسید که کمترین میزان قیمتی این ارز در یک ماه گذشته بود. کمترین قیمت دلار از 5 مهر در دومین روز هفته دلار معاملات خود را با 3225 تومان آغاز کرد که نسبت به روز پیشین تغییری نداشت. در ساعات میانی بهای این ارز 5 تومان کاهش یافت و به 3220 تومان رسید. در نزدیکی‌های ساعت 14 بهای دلار بار دیگر یک افت 5 تومانی را تجربه کرد و به 3215 تومان رسید. آخرین باری که قیمت دلار به زیر 3225 تومان رسید به تاریخ 4 مهر برمی‌گردد. در آن روز بهای شاخص بازار ارز 3205 تومان بود. به این ترتیب پس از گذشت 30 روز دلار به زیر قیمت 3225 تومان رسید. گروهی از فعالان کاهش قیمت شاخص بازار ارز از ابتدای هفته انتهایی مهرماه را ناشی از تحولات و اخبار پیرامون مذاکرات وین 8 می‌دانند. روز گذشته در تازه‌ترین تحولات روزنامه لس‌آنجلس تایمز به نقل از مقامات غربی از آغاز رایزنی برای تمدید مذاکرات خبر داد. لس آنجلس تایمز نوشت: «با توجه به فرصت کم باقی مانده تا ضرب‌الاجل 24 نوامبر و اختلافات حل نشده میان ایران و گروه 1+5 قدرت‌های جهانی رایزنی بر سر تمدید دوباره مذاکرات را آغاز کرده‌اند». پیش از این در دور ششم مذاکرات ایران و 1+5 برای رسیدن به توافق احتمالی جامع، مذاکرات به‌مدت چهار ماه تا سوم آذرماه تمدید شده بود. سقوط قیمتی ربع و نیم‌سکه روز گذشته هر سکه بهار آزادی طرح جدید به بهای 930 هزار تومان معامله شد که کاهشی هزار تومانی نسبت به سومین روز ماه جاری داشت. به این ترتیب قیمت سکه تنها یک گام با ورود به کانال 920 هزار تومان فاصله دارد. آخرین باری که قیمت سکه به کانال 920 هزار تومانی وارد شده بود به نیمه مهرماه گذشته برمی‌گردد. سکه در تاریخ 15 مهر با سقوط اونس جهانی به زیر سطح روانی 1200 دلار به قیمت 927 هزار تومان کاهش یافت، اما یک روز بعد (16 مهرماه) با افزایش اونس به بالای 1200 دلار، سکه نیز به کانال 930 هزار تومان وارد شد و پس از این تاریخ قیمت سکه هیچ‌گاه به زیر 930 هزار تومان نیامد. همچنین روز یکشنبه قیمت سکه و نیم‌سکه نیز در کنار سکه تمام کاهش پیدا کرد. قیمت نیم‌سکه با هزار تومان کاهش به 466 هزار تومان و ربع سکه نیز با هزار تومان افت به 256 هزار تومان رسید. بهای نیم‌سکه در ابتدای هفته جاری با 3000 هزار تومان کاهش به 467 هزار تومان رسیده بود. این در حالی است که آخرین باری که قیمت نیم‌سکه به زیر 460 هزار تومان رسید به تاریخ 3 مهر برمی‌گردد. پس از تاریخ 3 مهر نیم‌سکه عمدتا در بازه قیمتی 470 تا 480 هزار تومان قرار داشت و تا روز شنبه هرگز از این محدوده قیمتی خارج نشده بود. به این ترتیب در اولین روز هفته جاری بهای این فلز پس از گذشت یک ماه از این محدوده قیمتی خارج شد و در دومین روز هفته نیز با هزار تومان کاهش به افت خود ادامه داد. به‌نظر می‌رسد افت قیمتی سکه در دومین روز هفته تا حدودی ناشی از کاهش قیمت دلار باشد. روز گذشته قیمت دلار 3/0 درصد کاهش پیدا کرد و به‌دنبال آن قیمت سکه 1/0 درصد افت کرد. با این وجود به‌نظر می‌رسد کاهش قیمت انواع سکه های بازار علاوه‌بر کاهش قیمت دلار ناشی از افت تقاضا نیز باشد. ادامه حباب منفی سکه با وجود کاهش حباب منفی قیمت سکه در روز گذشته، هم‌چنان بهای ارزش ذاتی این فلز حدود 6 هزار تومان از قیمت سکه بازار بیشتر است. در دومین روز هفته در حالی‌که ارزش ذاتی سکه 936 هزار تومان بود، سکه بازار 930 هزار تومان قیمت خورد که اختلافی 6 هزار تومانی با ارزش ذاتی این فلز داشت. به این ترتیب قیمت سکه بازار برای پانزدهمین روز متوالی بیشتر از ارزش ذاتی این فلز بود. این فلز ماندگار از تاریخ 20 مهرماه دارای حباب قیمتی منفی است و به دلیل همین حباب منفی به‌نظر می‌رسد در صورت کاهش بهای اونس جهانی قیمت سکه بازار با افت چندانی مواجه نشود.
 
یکسان‌سازی نرخ ارز به سال94 موکول شد
 
شرق:اقتصاد ایران به‌تازگی وارد یازدهمین فصل رکود تورمی خود شده است؛ بهار سال‌91 بود که رشد ‌اقتصادی ایران منفی اعلام شد. از آن روز به‌بعد فصل‌به‌فصل اقتصاد ایران در رکود تورمی فرورفت؛ رکودی که در سال‌های‌91و92 به حادترین وضعیت ممکن رسید و سختی‌های برون‌رفت از آن طی این سال‌ها موجب شد تا در تاریخ ایران ملقب به رکودی سخت و طولانی شود. اما در این میان فارغ از مباحث اقتصاد‌کلان، بر سر یک مساله اتفاق‌نظر وجود دارد و آن این است که ندانم‌کاری‌های هشت‌سال پیش، این رکود بی‌سابقه سخت را برای اقتصاد ایران رقم زد. به اعتقاد برخی اقتصاددانان، «رکود تورمی» بدترین اتفاق ممکن برای اقتصاد یک کشور است چرا که در چنین شرایطی اقتصاد کشور به‌مثابه یک زمین سوخته درآمده و عبور از پیچ‌وخم بحران‌ها و بن‌بست‌ها شبیه حرکت روی لبه تیغ می‌ماند. حالا دولت‌یازدهم در فصل‌یازدهم رکود تورمی اقتصاد ایران، قصد شکستن این رکود را کرده و برای شکستن آن هم نسخه جدیدی تحت‌عنوان «بسته خروج از رکود غیرتورمی» پیچیده است. چندصباحی است که این نسخه جدید برای اقتصاد بیمارتر از قبلِ ایران به باد انتقاد گرفته شده و هرکس از منظر خود این بسته را دارای اشکالات و نقص‌هایی می‌بیند. در کنار هجمه‌های بسیار به بسته خروج از رکود دولت، فرهاد نیلی در مقام رییس پژوهشکده پولی‌و‌بانکی بانک‌مرکزی، آب پاکی را روی دست منتقدان می‌ریزد و همفکر با برادرش مسعود نیلی که مشاور اقتصادی رییس‌جمهور است، ضمن دفاع جانانه از بسته دولت، آن را «عاقلانه» توصیف می‌کند. او در گفت‌وگوی مشروح خود با روزنامه «شرق» می‌گوید: اقتصاد ایران یک بیمار اورژانسی بوده که تازه امسال به بخش منتقل شده پس باید برای برون‌رفت از رکود صبر داشته باشیم حداقل تا پایان امسال.آقای دکتر در حال حاضر کشور در شرایط رکود تورمی قرار گرفته و دولت برای کنترل و مدیریت این بحران، بسته خروج از رکود را ارایه کرده است. چرا اقتصاد ایران گرفتار رکود تورمی شد؟ کشور از سال86 شرایط جدیدی را تجربه کرد ‌که با کاهش تدریجی روابط تجاری‌و‌مالی با دنیای خارج همراه بود؛ کاهش روابط تجاری به معنی کم‌شدن واردات و سخت‌‌شدن صادرات. در چنین شرایطی نقش بانک‌ها هم کمرنگ‌تر شد ضمن آنکه با توجه به اعمال تحریم از حجم امتیازات و تسهیلاتی که کارگزاران خارجی در اختیار شرکای ایرانی خود قرار می‌دادند، به‌تدریج کاسته شد. در این میان هرقدر سهم بانک‌های تجاری کم و باواسطه شود، فشار روی واردکننده بیشتر خواهد شد و به‌تدریج نیاز مالی تولید‌کنندگان، واردکنندگان و کارآفرینان زیاد می‌شود. در این شرایط هرقدر شرایط ارزی کشور به سمت نااطمینانی پیش رفت، برنامه‌ریزی هم برای فعالان اقتصادی سخت‌تر ‌شد. با شوک ارزی سال90 یکباره معادل ریالی پرداخت‌های ارزی سه‌برابر شد و نیازهای مالی فعالان اقتصادی افزایش ناگهانی پیدا کرد. در حالی‌که تقاضای تولیدکننده برای ریال افزایش پیدا کرده بود، بانک‌ها به دلایل مختلف از جمله شرایط تحریمی و فشار شدید مطالبات معوق، تمایل‌شان به اعطای تسهیلات کمتر شد. همین مساله موجب شد نقش بانک‌ها در تشدید و تعمیق شرایط رکودی یک نقش مهم باشد و به عنوان یک محدودیت مهم تلقی شود. در واقع می‌توان گفت محدودیت منابع مالی برای بخش «تولید» عامل مهمی در ماندگاری رکود شد. پس شرایط آغازین رکود با تحریم بود و تدوام آن با نقش بانک‌ها بود. یعنی بانک‌ها مسبب همه این ماجراها بودند؟ اینکه بگوییم بانک‌ها مسبب ماجرا بودند، تحلیل اشتباهی است. بانک‌ها برای مواجه‌شدن با چنین شرایطی تجهیز نشده بودند. از طرفی سیاستمداران می‌گفتند این شرایط موقت است و اثر زیادی بر اقتصاد ندارد؛ در حالی‌که آثار این مساله در بدنه تولید ماندگار و قابل‌ملاحظه بود و توان بانک‌ها هم برای اعطای تسهیلات کاهش پیدا کرده بود. اقتصاد کشور در حالت سردرگمی فرورفت و رابطه بین بانک و بنگاه دچار بلاتکلیفی شد؛ بانک‌مرکزی هم وقتی برای حل مساله وارد شد، برای هرمشکلی بخشنامه صادر کرد؛ بخشنامه‌های روزمره و مستمر که خود این مساله به سردرگمی بیشتر دامن زد. بازتاب شرایط کشور طی سال‌های90و91 تا نیمه92 به بلاتکلیفی، آینده نامطمئن، فشار منابع‌مالی، محدودیت در روابط تجاری با شرکای بیرونی، محدودیت بانک‌ها برای گشایش اعتبار و نقدشدن تجارت خارجی، کاهش تسهیلات تجاری و اعتباری بنگاه‌های اقتصادی منجر شد. برایند این شرایط منجر به دوسال رشد اقتصادی منفی و 10درصد کوچک‌شدن اقتصاد کشور شد. سیاست‌های غلط دولت قبل، مقصر این نابسامانی است؟ ما در اقتصادکلان دنبال مقصر نمی‌گردیم، در اقتصادکلان علل را اولویت‌بندی می‌کنیم. همه این جریانات با تحریم شروع شد و با تشخیص غلط سیاستمداران ادامه پیدا کرد و با عدم تجهیز بانک‌ها ماندگار شد. در اقتصاد‌کلان، مشکلات نه برحسب بزرگی، بلکه براساس درجه عاجل‌بودن بررسی می‌شوند. همانند بیماری که خونریزی شدیدی دارد و به چندین‌عمل جراحی هم نیازمند است، در اینجا باید ابتدا جلو خونریزی بیمار را گرفت و سپس به مابقی درمان پرداخت. اقتصادکلان تا سال92 در بخش اورژانس بود اما پس از آن در نیمه‌دوم سال92 مشکلات تشخیص داده شده و بر اساس درجه اورژانس‌بودن اولویت‌بندی شد. از سال93 این اقتصاد‌کلان مریض از اورژانس به بخش منتقل شده است. درواقع به عبارت بهتر باید گفت خونریزی این اقتصاد بیمار بند آمده یعنی نرخ رشد اقتصادی از منفی به مثبت تبدیل شده، شتاب تورم گرفته شده و مشکلات بودجه دولت تا حدی سروسامان پیدا کرده است. بنابراین ما اکنون در شرایطی هستیم که تازه می‌خواهیم نرمال‌شدن اقتصاد را تجربه کنیم. به‌تازگی، دولت لایحه «خروج از رکود غیرتورمی» را به مجلس ارایه کرده است. ابعاد و کلیدی‌ترین حرف این لایحه چیست؟ برنامه دولت چهارسرفصل دارد؛ سرفصل‌اول مربوط به سیاست‌های اقتصاد‌کلان، سرفصل‌دوم مختص بهبود فضای کسب‌وکار، سرفصل‌سوم مسایل تامین‌مالی و سرفصل‌چهارم بخش‌های پیشران هستند. در سرلوحه برنامه دولت، این دیدگاه نهفته که باید شرایط اقتصادکلان به‌گونه‌ای باشد که فعالان اقتصادی بتوانند تصمیمات بلندمدت بگیرند. بنابراین شاه‌بیت لایحه این است که دولت قرار است بازیگردان و کارگردان باشد نه بازیگر. کارگردان کسی است که سناریو را با عوامل خود تهیه می‌کند و از هنرپیشه بازی می‌گیرد. پس نگاه فعالان اقتصادی به دولت باید چنین نگاهی باشد؛ نگاه کسی که سناریو دارد، آینده را می‌بیند، سکانس‌ها را پیش‌بینی کرده و برای هرسکانسی یک برنامه دارد. اما بی‌اعتمادی‌ای که دولت قبل ایجاد کرد، اجازه نمی‌دهد که فعالان اقتصادی بتوانند چنین نگرشی به دولت داشته باشند... . نکته مهم همین است که باید باورها تغییر کنند. باید این باور که دولت یک عامل التهاب و جنجال‌آفرین است، تغییر کند و به باوری برسد که دولت یک عامل ثبات‌ساز است. دولت ابرقهرمان نیست و نهادی هم نیست که همه‌چیز را بداند، بلکه فقط هماهنگ‌کننده است. در واقع دولت به‌مثابه یک رهبر ارکستر است که ممکن است اتفاقا نوازنده خوبی هم نباشد اما تک‌تک سازها را می‌شناسد. نکته دیگر این است که دولت می‌خواهد از بزرگ‌شدن کیک اقتصاد بهره ببرد نه از تقسیم کیک اقتصاد؛ پس باید ابتدا کیک اقتصاد بزرگ شود تا بتوان از آن بهره گرفت. پس دولت باید وارد مفاهمه با فعالان اقتصادی و به محل اعتماد آنان تبدیل شود. اشتباه نکنید اینجا دولت محل اتکا نیست یعنی پدر نیست بنابراین خود فعالان اقتصادی باید ریسک را بپذیرند چون همه بالغند. دولت تنها باید به عامل ثبات‌ساز تبدیل شود. در بسته «خروج از رکود»، سیاست دولت در مورد ارز، تورم، رشد اقتصادی، بر چه مبنایی تعریف شده است؟ فصل‌اول لایحه دولت در مورد ارز می‌گوید هنوز شرایط یکسان‌سازی ارز فراهم نشده و دولت یکسان‌سازی ارز را در سال93 در دستور کار ندارد، اما سعی بر این است در سال94 یکسان‌سازی انجام شود. در مورد تورم هم می‌گوید دولت شرایط کنترل تورم را دارد و سعی می‌کند تورم امسال را بین 15تا20 درصد نگه‌دارد و تورم سال آینده را به زیر 15درصد برساند. دولت همچنین تصمیم دارد تورم سال95 را زیر 10درصد کاهش دهد؛ به‌خصوص صرف‌نظر از اینکه مذاکرات به چه سمتی می‌رود، باید تورم کنترل شود. در مورد رشد اقتصادی هم می‌گوید تا جایی‌که محدودیت‌های اقتصادی به من اجازه دهد، سعی می‌کنم رشد اقتصادی را بالا ببرم، مگر اینکه به محدودیت‌های تحریم برسیم که محدودیت‌های تحریم هم از تیم دستگاه خارجی به تیم اقتصادی محول می‌شود. ارزیابی مختصر شما – به‌عنوان رییس «پژوهشکده پولی و بانکی» بانک‌مرکزی - از فصل‌به‌فصل لایحه «خروج از رکود غیرتورمی» چیست. فصل‌اول بسته خروج از رکود به مبحث «اقتصاد‌کلان» می‌پردازد؛ کار اقتصاد‌کلان ثبات‌بخشی، ایجاد اعتماد و نگاه‌ها را از گذشته به آینده موکول‌کردن است. هرچقدر تاسف گذشته را بخوریم، فایده‌ای ندارد. الان دیگر باید به فکر ترمیم و ایجاد اطمینان باشیم؛ پس باید کیلومتر را صفر کنیم. پس فصل‌اول بسته خروج از رکود، فصلی برای تمام سال‌هاست. این حرف‌ها برای سال‌های‌آتی هم است، فقط کمی مفصل‌تر می‌شود. اولویت دولت، کنترل تورم است و رشد اقتصادی در طول کنترل تورم اتفاق می‌افتد نه در عرض آن و خروج از رکود حتما باید با کنترل تورم همراه باشد. فصل‌دوم سیاست‌های «اقتصاد خرد» است که به معنای اصلاح فضای کسب‌وکار است. در این زمینه حرف‌های دولت حداقلی است درحالی‌که باید روی این مبحث خیلی کار کرد. علت این رویکرد آن است که در هشت‌سال گذشته نگاه ما به اقتصاد نگاه مهندسی و بوروکراسی بوده است که نگاه بسیار اشتباهی است. درواقع بدنه دیوانسالاری دولت به اقتصاد نگاهی آمرانه و مچ‌گیری داشته یعنی همه چیز غلط است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. در حالی‌که نگاه دولت جدید آن است که تعداد قوانین ما خیلی زیاد است و ما به این همه قوانین نیاز نداریم. مقررات ما قطعا با هم تناقض دارند و باید ضمن پالایش و تنقیح، مقررات‌زدایی کنیم و حداقل محدودیت‌ها را برای فعالان اقتصادی قایل باشیم. قانون پولی‌و‌بانکی مصوب سال51 ما هنوز قانون خوبی است اما متاسفانه ما در قانون برنامه‌اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم مدام فصل پولی‌و‌بانکی ایجاد کردیم. در حالی‌که ما فقط یک قانون پولی‌و‌بانکی برای کشور نیاز داریم پس باید یک‌بار بازنگری کنیم تا فقط یک قانون داشته باشیم؛ در واقع چندقانون مادر از جمله یک قانون بانکی، تجارت، ورشکستگی، بیمه و بازار سرمایه نیاز داریم که هرکسی تکلیف خودش را بداند. فصل‌سوم بسته «خروج از رکود» به بحث «تامین مالی» پرداخته است. دولت در فصل‌سوم لایحه کاملا متوجه این امر است که در سال‌های‌90تا92 فعالان اقتصادی شرایط سختی را تجربه کردند و به همین دلیل به فکر تجهیز بانک‌هاست به طوری‌که آن‌دسته از بانک‌هایی که کفایت لازم را از منظر سرمایه ندارند، سرمایه خود را افزایش دهند ضمن اینکه بین بازار پول و سرمایه تقسیم کار صورت گیرد. بانک‌ها به هیچ‌وجه نباید وارد تامین مالی پروژه‌های بلندمدت شوند و شرکت‌های بزرگ هم نباید از بانک‌ها وام بگیرند چون هروامی که یک شرکت بزرگ می‌گیرد، صدوام شرکت کوچک را در نوبت می‌اندازد. پس ما باید تامین‌مالی بلندمدت شرکت‌های بزرگ را به سمت بازار سرمایه بفرستیم و بانک‌هایمان باید برای اعطای سرمایه در گردش تجهیز شوند. ضمن آنکه ما باید بتوانیم در بازار پول و سرمایه مهندسی مالی اعمال کنیم و نوآوری‌های مالی داشته باشیم. درواقع باید متناسب با نیاز تولیدکنندگان ابزار مالی در اختیار آنها قرار گیرد. پس در فصل‌سوم دولت به‌دنبال این است که بانک‌ها را از ایجاد تعهدات بالاتر از یک‌سال منع و بازار سرمایه را تجهیز و این بازار سرمایه را بزرگ کند. البته باید در این‌میان، ریسک‌های بازار پول را هم مدیریت کنیم و به فکر تعیین‌تکلیف مطالبات معوق باشیم. هرقدر مطالبات معوق را سیاسی‌تر کنیم، حل آن سخت‌تر می‌شود. باید این آزادی‌عمل را به بانک‌ها بدهیم که مطالبات معوق را خودشان مدیریت کنند و فقط برخی از آنها را قضایی کنند. آنجایی که تشخیص می‌دهند که فرد تخلف کرده و تقصیر دارد، فرد را به دادگاه معرفی کنند، آنجا که بانک تشخیص می‌دهد فرد قصور کرده، با وی مماشات کند و در آنجایی که تشخیص می‌دهند در آن صنعت ریسک وجود داشته است، دیگر به آن صنعت وام ندهند. باید اجازه دهیم بانک‌های ما خودشان بتوانند تصمیم بگیرند اما بانک‌مرکزی در مقررات و نظارت خودش سختگیر باشد. بانک مرکزی باید پشتیبان، هدایت‌کننده و سیاستگذار بازار پول باشد چون ما داریم بازی‌ای را شروع می‌کنیم که در این بازی بازیگران نااهل ممکن است رقابت را دچار مشکل کنند پس بانک‌مرکزی با سختگیری بسیار زیاد در مقابل کسانی که تن به تمکین مقررات نمی‌دهند، می‌ایستد. طبیعتا آنهایی که مجوز ندارند، در خط‌اول این عدم‌تمکین هستند. هرکس که مجوز ندارد باید تعطیل شود منتها ممکن است بانک مرکزی به‌تدریج این کار را انجام دهد. فصل‌چهارم هم شامل مباحثی درباره انرژی، صنعت، ساختمان، صادرات و گردشگری است. در بخشی از این لایحه به پرداخت بدهی دولت به شبکه بانکی از محل «تسعیر نرخ ارز» اشاره شده که مبلغ آن هم 40‌هزار‌میلیاردتومان است. آیا شما این راهکار را تایید می‌کنید؟ دواتفاق افتاده است؛ از 74هزارمیلیاردتومان ذخیره «تسعیر ارز»، قرار است 34هزارمیلیارد‌تومان در ترازنامه بانک‌مرکزی بماند و40هزارمیلیاردتومان صرف بازپرداخت بدهی بانک‌ها و دولت به بانک‌مرکزی شود. اتفاق اول یعنی تخصیص 34‌هزارمیلیارد‌تومان اتفاق خوبی است که موجب خواهد شد دوباره بابت افزایش نرخ ارز، پایه پولی رشد نکند. تعهداتی که به دوش بانک‌ها گذاشته شده، به افزایش نقدینگی و تورم منجر نمی‌شود؟ آن تعهدات هم می‌تواند منجر به افزایش نقدینگی شود و هم می‌تواند نشود. پیش‌بینی شده است طی سال‌93 بانک‌ها حدود 280هزارمیلیاردتومان تسهیلات اعطا کنند که آمار پنج‌ماهه نشان می‌دهد این عدد به احتمال زیاد محقق خواهد شد. بنابر این بوده که سهم فزاینده‌ای از این رقم را به سرمایه در گردش اختصاص دهند که طبق آمار پنج‌ماهه هم این اتفاق افتاده است. بانک‌ها تاکنون عادت کرده‌اند از محل سپرده‌ها تسهیلات دهند در حالی‌که این روند اشتباه است. باید در مقایسه با سپرده‌ها، سهم وصولی‌ها در تامین منابع بیشتر شده و بانک‌ها از این محل تسهیلات پرداخت کنند؛ اگر بانک‌ها از سهم وصولی‌ها تسهیلات پرداخت کنند، دیگر به افزایش نقدینگی منجر نمی‌شود. پس براساس این لایحه، توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها چندبرابر می‌شود؟ چندبرابر نمی‌شود، اما بیشتر می‌شود. ممکن است تسهیلات سال93 نسبت به سال92 بالای 30‌درصد رشد کند، اما این به معنای آن نیست که نقدینگی رشد می‌کند چون رشد نقدینگی باید در مرز20‌تا‌22‌درصد بماند. با این اوصاف مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی حل خواهد شد؟ بله؛ امیدوارم از محل تسهیلات کوتاه‌مدت حل شود. سیاست دولت این است که نقدینگی واحدهای تولیدی یعنی سرمایه‌در‌گردش در اختیار آنها را با نرخ مناسب تامین کند؛ یعنی نرخی که بنگاه‌ها حداقل لازم را در آن بگیرند و نرخ واقعی باشد. چه ضمانت اجرایی‌ای وجود دارد باز هم این سیاست غلط پرداخت اعتبارات و تسهیلات بانک‌ها به دانه‌درشت‌ها ادامه پیدا نکند؟ بنگاه‌های بزرگ کشور نشانه‌دار هستند، پس آن کله‌گنده‌ها و کسانی که شرکت‌های بزرگ دارند، نام‌و‌نشان دارند. باید به‌تدریج میزان اعتباراتی که بانک‌ها به مشتریان بزرگ خود می‌دهند، کاهش یابد. آنها باید به سمت بازار سرمایه بروند و در آنجا با ریسک خودشان اوراق مشارکت منتشر کنند. هرکدام از این بنگاه‌ها که به بازار سرمایه بروند، صدجا برای کوچک‌ها و متوسط‌ها در بازار پول باز می‌شود. اگر یک شرکت کوچک بخواهد در بازار سرمایه برود، هیچ‌کس آن شرکت را نمی‌شناسد که آن را تامین‌مالی کند اما شرکت‌های بزرگ وقتی در بازار سرمایه بروند و اوراق منتشر کنند، مردم با توجه به نرخ‌های اعلامی آنها، تصمیم می‌گیرند. این وسط بانک‌ها هم به‌سوی بیزینس اصلی خود می‌روند و صورت‌مساله این قصه بنگاه‌داری بانک‌ها هم روشن می‌شود. بانک‌ها وقتی بنگاه‌داری می‌کنند که بانکداری برای آنها سودآور نباشد. پس باید کاری کنیم که بانکداری برای بانک‌ها سودآور باشد. یارانه بازار پول هم قطع می‌شود و دیگر در بازار پول نباید یارانه بدهند جز یک یارانه که آن هم یارانه خرید مسکن به خانه اولی‌هاست که ممکن است سیاست دولت بر اعطای آن باشد. یعنی قرار است پروژه‌ای مثل «مسکن‌ مهر» در این دولت هم تکرار شود؟ نه؛ به هیچ‌وجه. ابتدا باید مشخص کنیم که کدام بُعد مسکن‌‌مهر اشتباه بود و کدام اشتباه نبود. یک‌بعد مسکن‌ مهر خیلی خوب بود و آن این بود که کمک شود تا کسانی که خانه ندارند، خانه‌دار شوند. اما مسکن‌مهر چنداشکال بزرگ داشت؛ یکی از اشکالات این بود سامانه شهری برای آن پیش‌بینی نشده بود، درواقع یک سیاست سوسیالیستی بود. اشکال بزرگ‌تر مسکن‌‌مهر این بود که از منابع بانک مرکزی استفاده شد که این خیلی اشتباه بود. اما سیاست دولت وقت به مهندسی و معماری لازم نیاز دارد و البته کار سختی است تا سامانه‌ای طراحی شود که مشخص باشد چه کسانی خانه دارند و چه کسانی ندارند تا دولت به آنهایی که خانه ندارند؛ یارانه خرید بدهد. البته این سیاست قطعی نیست اما احتمال دارد که وزارت راه‌و‌شهرسازی و بانک‌مرکزی روی این سیاست به توافق برسند. آن زمان که پروژه «مسکن‌مهر» با استفاده از بانک‌مرکزی توسط دولت‌وقت کلید خورد، «پژوهشکده پولی‌و‌بانکی»، به بانک مرکزی هشدار و توصیه‌ای نداد؟ خیلی هشدار دادیم، درباره ابعاد مساله - از جمله طول‌مدت تسهیلات و نرخ آن، نوع و تعهدات بانک مرکزی - هشدار دادیم اما موثر واقع نشد. در آن زمان هرکسی که در بانک‌مرکزی نسبت به اینگونه مسایل مقاومت می‌کرد، باید از بانک‌مرکزی می‌رفت. دولت می‌خواست مردم را صاحب خانه و خوشحال کند اما دستیابی به این هدف، از طریق سیاستی اشتباه دنبال شد. یکی از روسای سابق بانک‌مرکزی که از بانکداران خبره ایران هم است، به اقدامات دولت در زمینه خروج از رکود انتقادات تندی دارد. او معتقد است برخی اقدامات همچون انتشار «اوراق مشارکت» به تشدید رکود کمک می‌کند. آیا واقعا انتشار «اوراق مشارکت» به تشدید رکود در کشور کمک نکرد؟ نه لزوما. این دومساله از یکدیگر قابل تفکیک هستند. ما دوسال رشد اقتصادی منفی داشتیم، کشوری که دوسال رشد اقتصادی منفی داشته، یعنی اقتصادش کوچک و کوچک‌تر شده است اما الان اقتصاد کشور چهاردرصد بزرگ شده که این خبر خوبی است. وضعیت بانک‌های کشور چگونه است؟ مطابق استانداردهای بین‌المللی است؟ به نظرم باید تا آخر سال صبر کنیم. چون چنداتفاق همزمان می‌افتد که امیدواریم برآیند آنها طوری باشد که وضعیت بانک‌ها خوب شود. اما قاعدتا هنوز فاصله زیادی تا استانداردهای بین‌المللی دارند. فکر می‌کنید دولت به هدف‌گذاری تورم در سال‌جاری می‌رسد؟ به یاد دارم که اغلب اقتصاددانان می‌گفتند دولت هیچ کار خارق‌العاده‌ای هم که نکند، قطعا سال93 تورم کشور به زیر 20درصد می‌رسد. من هم با آنها موافقم. اگر از همین الان به‌بعد، دولت، هیچ کار عجیب‌وغریبی نکند و همین مسیر فعلی را ادامه دهد؛ نرخ تورم زیر 20‌درصد خواهد رسید. اما آیا در ابتدای امسال هم این ادعا قابل طرح بود که اگر دولت هیچ کاری نکند تورم زیر 20درصد خواهد بود؟ باید انصاف داشت. در اثر یک‌سری اقدامات که در راس آن بهداشت مالی است، الان به‌جایی رسیده‌ایم که می‌گوییم اگر در بر همین پاشنه بچرخد، تورم پایان سال زیر 20درصد خواهد بود. اما سوال اینجاست که آیا در از ابتدا بر این پاشنه قرار داشت یا در اثر مجموعه‌ای از تدابیر بر این پاشنه قرار گرفت. رییس‌جمهور اعلام کرده تورم سال95 تک‌رقمی خواهد بود، این حرف بزرگی است، برای کشوری که 35سال تورم داشته است. با همه این اوصاف؛ از منظر شما چه زمان اقتصاد ایران به‌طور کامل از رکود خارج می‌شود؟ به نظرم باید کل سال93 را صبر کنیم. رشد اقتصادی ما مثبت شده و برآورد این است که مثبت بماند. اگر نرخ رشد اقتصادی بیشتر از 5/1درصد باشد، یعنی درآمد سرانه مردم هم بیشتر می‌شود چون نرخ رشد جمعیت ما هم 1/5درصد است، پس وضعیت هرایرانی به‌تدریج بهتر می‌شود. پس به سیاست‌های فعلی دولت در خروج از رکود و نیز بسته پیشنهادی، ایرادی وارد نمی‌بینید. درست است؟ من می‌گویم بسته خروج از رکود، بسته عاقلانه‌ای است و مشکلات را به‌تدریج اولویت‌بندی کرده است. مشکلات اورژانسی را در دستور کار گذاشته و حل مشکلات غیراورژانسی را هم به‌تدریج در دستور قرار داده است. بنده معتقدم هدف‌گیری دولت در سیاست‌های اقتصاد‌کلان سیاست‌های معقولانه‌ای است اما در بعد اقتصاد خرد، سیاهه بلندبالایی از اقدامات انجام‌نشده در پیش‌روی دولت قرار دارد.


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۸/۰۵ ساعت 16:48 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


(تصاویر) آغاز تجاوز عراق به ایران

کد خبر: ۲۰۷۲۹۷
۲۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۳

فرارو- 34 سال پیش در چنین روزهایی در حالی که تابستان آخرین روزهایش را سپری می کرد و دانش آموزان آماده می شدند تا سال تحصیلی جدید را آغاز کنند رژیم بعثی عراق خود را برای حمله به ایران آماده می‌کرد.

 
به گزارش سرویس عکس و تاریخ فرارو، در 31 شهریورماه 1359 صدام حسین دیکتاتور وقت عراق که از مدت ها قبل نقشه حمله به ایران را در سر می پروراند، تحولات داخلی ایران و انقلاب نوپای اسلامی را فرصتی برای دست اندازی به خاک ایران دانست و از هوا و زمین به کشور یورش آورد.
 
صدام حسین که در آن تاریخ از حمایت دولت های غربی و شرقی برخوردار بود فرمان تجاوز را با پاره کردن پیمان 1975 الجزایر در مقابل دروبین های تلوزیون صادر کرد و ادعا کرد یک هفته دیگر در تهران خواهد بود.
 
در روزهاي نخست تجاوز، ارتش عراق بدون مانع جدي در مرزها تا دروازه‌هاي اهواز و خرمشهر پيش آمد اما به زودی با فرمان تاریخی امام(ره) ارتش و نيروهاي مردمي بدون امکانات، تجهيزات و حتي آموزش‌هاي نظامي دست به مقابله زدند و آنان را به عقب راندند. 
 
در کنار نیروهای داوطلب و مردمی که در آن زمان از همه توان خود برای بیرون راندن دشمن خارجی استفاده می کردند عکاسان خبری ایران از نخستین لحظات ببماران خود را به مناطق عملیاتی رساندن و سعی در ثبت مستند مهمترین لحظات تاریخ معاصر ایران کردند.
 
در آن سال ها عکاسان ایرانی که به واسطه عکاسی از حوادث انقلاب در جهان شناخته شده بودند چندان پرشمار نبودند اما عکاسی در جبهه‌های جنگ در عین نشان دادن جنگ نابرابر، عکاسان ایرانی را نیز بیشتر به جهان شناساند. 
 
گرچه مجموعه مصوری که در این میان از عکاسان حرفه‌ای و آماتور فراهم آمد به لحاظت کمیت و کیفیت قابل توجه بود و در سال های اخیر نیز به همت سازمان های مختلف شناسایی و جمع آوری شد اما بسیاری از این عکس ها تنها در آرشیوها بایگانی شد و هنوز راهی به چشمان علاقمندان نیافته است.  
 
در این میان مجموعه 6 جلدی "الحرب المفروضه" که از دو سال پس از انقلاب چاپ آن آغاز شد نمونه با ارزش و البته نادری از این دست به شمار می‌آید؛ مجموعه ای که شامل عکس ها سیاه و سفید و رنگی از آغاز جنگ تا روزهای پایانی آن است و در کنار نشان دادن آنچه در جریان تجاوز عراق بر این خاک رفته است ما را با عکاسان ایرانی جنگ نیز آشنا می کند.
 
آنچه در زیر می بینید گزیده ای از عکس های این مجموعه است که به مناسبت آغاز جنگ تحمیلی به نمایش در می‌آید. این عکس ها از صفحات کتاب مذکور اسکن شده است و به همین خاطر از کیفیت چندان بالایی برخوردار نیست. 
 
 
بمباران خرمشهر. عکاس: محسن شاندیز
 
 
بمباران آبادان. عکاس: کاوه گلستان
 
 
زن سوگوار شهدای بمباران. عکاس: علی فریدونی
 
 
پیکر اعضای یک خانواده که در جریان بمباران هوایی آبادان به شهادت رسیده‌اند. عکاس: محمد صیاد
 
 
بمباران شهرهای جنوبی ایران. عکاس: کاوه گلستان
 
 
بمباران مناطق نفتی جنوب. عکاس: محمد صیاد
 
 
بمباران مناطق نفتی جنوب. عکاس: محمود کلاری
 
 
بمباران راه آهن. خرمشهر: عکاس محمود کلاری
 
 
 
بمباران راه آهن خرمشهر. عکاس: محمود کلاری
 
 
بمباران بیمارستان آبادان. عکاس: بهمن جلالی
 
 
بمباران مدرسه در آبادان. عکاس: بهمن جلالی
 
 
بمباران مدرسه در خرمشهر. عکاس: ابراهیم شاطری
 
 
بمباران خرمشهر. عکاس: ابراهیم شاطری
 
 
بمباران مسجدی در نزدیکی شوش. عکاس: غلامرضا دادبین
 
 
بمباران محل برگزاری نماز جمعه در همدان. عکاس: غلامرضا دادبین
 
 
پدر بر بالین فرزند شهیدش در باختران. عکاس: ابراهیم شاطری
 
 
سوگواران شهدای بمباران در اسلام آباد غرب. عکاس: ابراهیم شاطری
 
 
قربانیان بمباران هوایی غرب ایران. عکاس: ابراهیم شاطری
 
 
سوگواری بازماندگان قربانیان بمباران در اهواز. عکاس: کاظم اخوان
 
 
پس از بمباران هوایی همدان. عکاس: غلامرضا دادبین
 
 
بمباران هوایی اهواز. عکاس: محسن شاندیز
 
 
بمباران هوایی شوش. عکاس: غلامرضا دادبین
 
 
بمباران خرمشهر. عکاس: نامعلوم
 
 
آوارگان جنگ در غرب کشور. عکاس: علی هاشمی
 
 
آوارگان جنگ در بستان. عکاس: محمد فرنود
 
 
آوارگان جنگ در بستان. عکاس: محمد فرنود
 
 
بمباران جنوب کشور. عکاس: آلفرد یعقوب زاده
 
 
سوگواران بمباران مناطق غربی کشور. عکاس: محمد فرنود
 
 
سوگواران شهدای حملات هوایی در جنوب کشور. عکاس: افشین شاهمرادی


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۶/۳۰ ساعت 7:1 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


شرفي: مايلي‌کهن تصوير فوتبال را خراب مي‌کند

آقاي سياسي، لطفا کلاس آموزش پول‌دار شدن بگذار

شرفي: مايلي‌کهن تصوير فوتبال را خراب مي‌کند


اصغر شرفي معتقد است فوتبالي‌ها نبايد در اين شرايط به جان يکديگر بيفتند.


سرمربي سابق تيم ملي که به صراحت لهجه معروف است درباره حواشي اين روزهاي فوتبال که به درگيري لفظي ورزشي‌ها با يکديگر منجر شده معتقد است عده‌اي غيرورزشي با برنامه‌ريزي به دنبال اين اتفاق هستند تا خودشان خوان خود را پهن کنند.

اصغر شرفي در گفت و گو با "ورزش سه"، درباره درگيري مايلي کهن و برادران دايي و نيز ورود غير فوتبالي ها به ورزش حرف زد که حرف هايش را مي‌خوانيد.

پول امثال دايي مقابل دزدي دوستان صفر است

دعوا سر پول‌هاي بي‌حساب و کتاب است. همه از آينده‌شان مي‌ترسند و اين دعوا‌ها به خاطر عدم تامين آينده‌شان است. مي‌خواهند اين چند وقت که مطرح هستند آينده‌شان را بسازند. هر کس به اندازه هنر خود پول در مي‌آورد. اما همه ما بند کرده‌ايم که دايي چقدر گرفته، قلعه‌نويي چقدر مي‌گيرد و ابراهيم‌زاده و ... . اين پول‌ها در برابر دزدي‌هاي رفقا چيزي نيست و صفر است.

آقاي سياسي، لطفا کلاس آموزش پول‌دار شدن بگذار

مثلا اين آقاي سياسي! چطور کسي دلش مي‌آيد 14 ميليارد خرج کند آن هم در سه ماه؟ کسي نمي‌پرسد اين پول از کجا آمده که اينطور راحت خرج مي‌شود. آقاي سياسي، لطفا يک کلاس آموزش براي پول دار شدن بگذار تا جوانان بدانند بايد چه کنند تا پولدار شوند. من هم مي‌آيم و در کلاس‌تان شرکت مي‌کنم، حالا از سن من گذشته اما براي بچه‌هايم تعريف مي‌کنم. کسي که پول دار مي‌شود يا بايد ارث داشته باشد يا مخ کاري يا ارتباطات و يا... .

مايلي‌کهن هم کم از فوتبال پول در نياورده

آقاي مايلي‌کهن شما چرا خام مي‌شوي؟ از قديم گفته‌اند دعوا راه بينداز و حکمراني کن. عده‌اي مي‌خواهند بين استخوان خرده کرده‌ها دعوا باشد تا کار خودشان را بکنند. اگر از من سوال کنيد مي‌گويم خود آقاي مايلي‌کهن هم پول خوبي از فوتبال در آورده و البته نوش جانش. امثال مايلي‌کهن اگر از فوتبال پول در نياورند چه کسي بگيرد؟ امثال دايي و قلعه نويي و ... نگيرند چه کسي بگيرد؟ مگر اين‌ها کم اسم ايران را در جهان معرفي کرده‌اند؟

چرا آقاي سياسي بايد دايي را اينطور کنار بگذارد

چند سال طول مي‌کشد تا يک علي دايي در فوتبال ساخته شود؟ چند سال طول مي‌کشد تا علي پروين بيايد و همينطور قلعه نويي و... . اما اين‌ها خيلي راحت مي‌آيند و اسم اين‌ها را خط مي‌زنند و کنار مي‌گذارند. چرا بايد سياسي خيلي راحت دايي را کنار بگذارد؟ آقاي سياسي اگر پولت را بگيرند چه ‌کاره‌اي؟ همانطور که آن آقا پول را به بهانه دانشگاه برداشت و برد. برويد دنبال اين‌ها را بگيريد که چرا پول را هدر مي‌دهند. کاري که واليباليست‌ها کردند را بايد ستود. چقدر بايد هزينه مي‌کرديم که مردم اينقدر شاد شوند؟ چقدر بايد هزينه مي‌کرديم که نام ايران اينطور بدرخشد؟ بعد آقاي موسوي و محمودي بايد با موتور سر تمرين تيم ملي واليبال بيايند. در مملکت ميليارد ميليارد گم مي‌شود کسي ککش هم نمي‌گزد. خب يک مقدارش خرج ورزش شود تا همچنان اميد بين مردم وجود داشته باشد. آقاي رهبري‌فرد و مايلي‌کهن شما حق داريد شاکي شويد و دعوا و انتقاد کنيد اما کمي دور و برتان را نگاه کنيد. کساني در اين مملکت مي‌خورند و مي‌برند که يک قدم شما را هم برنداشته‌اند. نگاه کنيد چه پول‌هايي جابجا مي‌شود.

آقاي مايلي‌کهن تصوير فوتبال را خراب نکنيد

استيو جابز صاحب کارخانه اپل کلاس مي‌گذارد و مي‌گويد اين کارها را کرده تا پولدار شود. چرا اين‌ آقايان کلاس نمي‌گذارند؟ مگر پول شما سالم و پاک نيست؟ مگر شما به فکر جوانان نيستيد؟ مگر نمي‌خواهيد و ادعا نمي‌کنيد براي خدمت به آنها آمده‌ايد؟ خب شما هم کلاس بگذاريد و راه و روش پولدار شدن‌تان را به جوانان مملکت ياد بدهيد. الان تبليغي که ورزش براي مملکت و نام ايران مي‌کند هيچ چيز ديگري نمي‌کند و خيلي بيشتر از اين بايد براي آن هزينه شود. قيمت امثال دايي و مربيان ديگر ما خيلي بالاتر از اين حرف‌هاست به نسبت پول‌هايي که حيف و ميل مي‌شود. پس آقايان لطفا به جان هم نيفتد. آقاي مايلي‌کهن با اين حرف‌ها فقط تصوير فوتبال را خراب مي‌کنيد در صورتي که پاي بست از جاي ديگر خراب است.

تاکستان20: اینجاست که می گویند آقای شرفی خیلی با شرف هستید.


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۶/۲۴ ساعت 16:2 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


20 نکته از سرمربي جديد پرسپوليس

فرکوش آتيش پاره!

20 نکته از سرمربي جديد پرسپوليس


سرمربي تازه پرسپوليس دوران طولاني 17 ساله حضور در تيم مورد علاقه اش را در نهايت به سرمربيگري اين تيم پيوند داد.


به گزارش "ورزش سه"، در این مطلب ویژه نکته هایی از حمید درخشان خواهید خواند که کمتر آن را شنیده اید:

1. حمیدرضا درخشان متولد سوم بهمن 1336 است و نام کامل او حمید درخشان فرکوش است.

2. حمید درخشان در اسفند 1355 توسط مرحوم منصور امیرآصفی به پرسپولیس آمد او پیش از آن در تیم جوانان مزدا بازی می‌ کرد.

3. اولین بازی رسمی او برای پرسپولیس درحالی رقم خورد که به رای امیرآصفی جایگزین علی پروین در میدان شد. اولین شعار درباره او اتفاقا با علی پروین توام شد. «علی حقت رو خوردن/ بجات بچه رو بردن»

4. در همان سال اول حضور در پرسپولیس عضو تیم ملی جوانان شد و با تیم ملی جوانان در مسابقات قهرمانی آسیا در تهران با شکست 4 ـ 3 برابر عراق عنوان دوم را به دست آورد. قبل از آن تیم ملی جوانان 4 سال پیاپی قهرمان آسیا شده بود.

5. در روز 14 شهریور 1359 در شهر ابوظبی اولین بازی ملی خود را برابر تیم ملی فوتبال امارات متحده عربی انجام داد. در این دیدار حمید درخشان پیراهن تیم ملی را در کنار حجازی، نصرالله عبداللهی، ایرج دانایی فرد، حسن روشن، عبدالرضا برزگری، حسین فرکی و ... به تن کرد.

6. در بازی های آسیایی 1982 دهلی نو ضمن به دست آوردن پیراهن ثابت تیم ملی یکی از مهمترین گل های خود را در زندگی ورزشی مقابل کره جنوبی به ثمر رسانده و باعث صعود ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات شد.

7. با انتخاب اهالی رسانه ها در سال های 1361، 1362، 1363 و 1364 عضو تیم منتخب سال فوتبال تهران برگزیده شد.

8. در سال 1364 از 9 هفته برگزاری مسابقات به صورت مشترک در کیهان ورزشی و دنیای ورزش 3 بار بازیکن برتر هفته انتخاب شده و به عنوان بهترین بازیکن سال برگزیده شد.

9. در جریان بازی های آسیایی سئول جزو 14 مستعفی بود که این اختلافات برای او 3 ماه محرومیت به بار آورد.

10. بعد از بازی های آسیایی سئول همراه ناصر محمدخانی به تیم نادی القطر رفت. او تا بهار 1370 در تیم نادی القطر ماند.

11. در سال 70 به پرسپولیس برگشت اما در زمستان این سال به دعوت باشگاه السد به این تیم قطری رفت.

12. از پاییز 71 تا پایان دوران فوتبالش در خرداد 73 عضو تیم پرسپولیس بود.

13. در تیرماه 1373 به جای ولادیسلاو بگوویچ سرمربی پرسپولیس شد. او در دو دوره هدایت پرسپولیس را برعهده داشت و در این دو دوره در 26 بازی با سرخپوشان صاحب 18برد، 5 مساوی و3 باخت شد.

14. حمید درخشان به جز پرسپولیس سرمربیگری تیم های ملی نوجوانان و جوانان، باشگاه های هما، سرخپوشان دلوارافزار، شهرداری تبریز، داماش گیلان، پیکان و شاهین بوشهر را برعهده داشته است.

15. حمید درخشان در دوران فوتبال پیراهن های شماره 9 و 20 را برتن می‌ کرد.

16. طرفداران پرسپولیس به او لقب حمید آتیش پاره را داده بودند.

17. در سال 1372 و در 35 سالگی با نظر علی پروین به تیم ملی فوتبال برگشت و در مقدماتی جام جهانی 1994 آمریکا به عنوان کاپیتان برای تیم ملی به میدان رفت.

18. از بهترین نتایج او در دوره مربیگری کسب عنوان دوم آسیا با تیم ملی نوجوانان و پیروزی با تیم پرسپولیس برابر تیم های استقلال 3 ـ صفر، ذوب‌آهن 6 ـ1، شاهین بوشهر 10 ـ 1 و پاس 5ـ2 بوده است.

19. حمید درخشان در دوران فوتبال به جز دروازه بان در همه پست ها بازی کرده است.

20. آخرین تیمی که حمید درخشان در آن مربیگری کرده است داماش گیلان است که در آنجا دوران موفقی نداشت و بعد از اعتراض شدید هواداران در زمین تمرین این تیم پرطرفدار رشتی جای خود را به افشین ناظمی داد.

 


برچسب‌ها: 20 نکته از سرمربي جديد پرسپوليس


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۶/۲۰ ساعت 11:33 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


در 20 سال آینده ایران خود به خود نابود خواهد شد

با این سیاست مصرف منابع زیرزمینی آب و تغییر اقلیم؛

در 20 سال آینده ایران خود به خود نابود خواهد شد

۱۳۹۳/۰۶/۱۲ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 119425
در 20 سال آینده ایران خود به خود نابود خواهد شد

سلامت نیوز: اگر همین منوال ادامه یابد و مسئولان کاری نکنند ایران تبدیل به یک کشور خشک و سوزان آفریقایی خواهد شد و مردمش از گرسنگی دست به مهاجرت‌های عظیم خواهند زد. ما مشابه این نظر را در گفتار آقای عیسی کلانتری، رئیس کمیته احیای دریاچه ارومیه می‌بینیم که گفته بودند در ٢٠‌سال آینده، نیازی به حمله آمریکا و اسراییل نخواهد بود و ایران با این سیاست مصرف منابع زیرزمینی آب و تغییر اقلیم خود به خود نابود خواهد شد. پس اگر دیر بجنبیم آینده بسیار غم‌انگیزی خواهیم داشت.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه شهروند نوشت: ایران، امسال، تابستان داغی را پشت‌سر گذاشت. آن‌قدر داغ که امان ایرانی‌ها را برید. روزهای سخت و دشواری بود که نوید روزها و سال‌های سخت‌تر و دشوار‌تر را می‌دهد چرا که ایران بار دیگر به یک دوره خشکسالی وارد شده و این‌بار به مدت ٣٠سال. از هم‌اکنون مسئولان کشور فرصت دارند تا ایران را از سقوط به ورطه‌ای هولناک و تاریک برهانند.

با دکتر حسین آخانی که دکترای گیاه‌شناسی را از دانشگاه مونیخ آلمان اخذ کرده و اکنون به‌عنوان عضو هیأت علمی دانشکده علوم دانشگاه تهران یکی از پرکارترین فعالان محیط‌زیست کشور است درباره تغییر اقلیم در ایران و سال‌های خطرناکی که در انتظارمان است و کارهایی که باید انجام دهیم، گفت‌وگو کردیم. 
وی ضمن بیان این مطلب که تغییر اقلیم در ایران بحث جدیدی نیست، گفت: ما دارای اقلیم قاره‌ای هستیم و از این‌رو حتی در یک‌سال هم می‌توانیم تغییر اقلیم داشته باشیم. علاوه بر این تغییر اقلیم در دنیا هم اتفاق افتاده که مهم‌ترین نمونه‌اش بحث گرمایش کره‌زمین است. متاسفانه ایران به مقدار زیادی تحت‌تأثیر گرمایش جهانی زمین قرار گرفته است چون آسیب‌پذیرتر هستیم. از طرفی یک‌سری فعل‌وانفعالاتی در خورشید اتفاق افتاده که دست‌به‌دست هم دادند و شرایط ایران را وخیم‌تر کرده است.
این استاد دانشگاه کم‌آبی را یکی از تبعات تغییر اقلیم دانست و گفت: میزان بارندگی در ایران یک‌چهارم متوسط جهانی است. به همین دلیل منابع آبی در کشور ما منابع محدودی هستند و ما در مدیریت کشورمان و در برنامه‌ریزی برای توسعه باید دقت کنیم که باید منطبق با این میزان کم‌آب عمل کنیم. به همین دلیل باید چند کار اساسی انجام دهیم و اشتباهات گذشته را جبران کنیم.
آخانی اولین اقدام در راستای مقابله با کم‌آبی و تغییر اقلیم را در تغییر نگاه مدیریتی کشور دانست و عنوان کرد: ما بیشتر نگاه سخت‌افزاری به مدیریت منابع آبی‌مان داشتیم تا نگاه نرم افزاری. چون آگاه نبودیم که سابق بر این همین آب‌های کم را طبیعت به خوبی مدیریت می‌کرد ولی از زمانی‌که وزارت نیرو و شرکت‌های سدسازی در مملکتمان شروع به کار کردند عملا مهندسی طبیعت را ویران کردند و نتیجه بنا به گفته خود وزیر نیرو آن شد که آبی پشت سدها نباشد و شریان حیاتی کشور هم قطع شود و آب‌های زیرزمینی نابود شوند و نتیجه‌اش خشک شدن دریاچه ارومیه، بختگان، بهارلو، پریشان و تالاب‌های متعدد شود.
این فعال محیط‌زیست دومین اشتباه را در تغییر نسبت جمعیتی کشور معرفی کرد و معتقد است: بعد از انقلاب حرکت عظیمی را به سوی شهرنشینی داشتیم و تعادل ٧٠‌درصد روستایی و ٣٠‌درصد شهری به‌طور کل تغییر کرد و برعکس شد. این افزایش شهرنشینی باعث شد نیازمان به مصرف آب هم بیشتر شود. علاوه بر این آبی که برای کشاورزی مصرف می‌شود نیز افزایش یافته. چون جمعیت شهرنشین به‌عنوان مصرف‌کننده افزایش یافته کشاورز هم مجبور است محصول بیشتری تولید کند و برای این تولید بیشتر باید آب بیشتری مصرف کند.
حسین آخانی سومین اشتباه را در احداث صنایع در مناطق خشک عنوان کرد: مثلا احداث کارخانه ذوب‌آهن در اصفهان کار اشتباهی بود یا در اراک. این همه کارخانه نیاز به آب زیادی دارند و مجبور شدیم برای تأمین آب این کارخانه‌ها از رودخانه‌ها و منابع آبی زیرزمینی استفاده کنیم و وضع را به شرایط کنونی رساندیم. 
این استاد دانشگاه سپس از تأثیر این اشتباهات بر تغییر اقلیم در کشور گفت: دانشمندان علم اکولوژی و اقلیم‌شناسی توانستند اثبات کنند بالارفتن میزان CO٢ در کره‌زمین باعث شده گازهای گلخانه‌ای افزایش یابد و دمای جهانی هم بالا برود اما دخالت انسان‌ها نیز تأثیر داشته است. مثلا ما آمدیم در نظام هیدرولوژیکی کشور دخالت کردیم. حدود ٧٠٠ سد بزرگ و‌هزار سد کوچک به بهانه آبخیزداری در کشور ساخته شد. یعنی سدها، کلیه شریان حیاتی کشور که همان رودخانه‌ها باشند و به طبیعت آب می‌رسانند را قطع کردند. نتیجه این قطع کردن، فقیر شدن پوشش گیاهی کشور بود. وقتی پوشش گیاهی در کشوری فقیر می‌شود دمای منطقه‌ای افزایش می‌یابد.
سالی سخت و خشک در انتظارمان است
در بین مردم این عقیده اکنون رواج‌یافته که اگر تابستان امسال این اندازه داغ بوده پس زمستان خشک و بی‌بارانی خواهیم داشت. دکتر آخانی در این باره گفت: اقلیم در ایران به دلیل قاره‌ای بودن غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان به درستی و به راحتی پیش‌بینی کرد که زمستان امسال چگونه خواهد بود اما ما در تاریخ‌مان حتی نمونه داشتیم که قومی به جهت خشکسالی از سرزمینشان کوچ کردند. پس خشکسالی چیز جدیدی در این کشور نیست اما مدیران ما نسبت به این خطر آگاه نبودند. متاسفانه مدیران ما با حساسیت‌های اقلیمی ایران به‌عنوان یک کشور خشک آشنا نبودند و به همین دلیل یکسری پروژه‌های اشتباه تعریف کردند و به‌دنبال ایرانی بودند که توسعه‌اش مبتنی بر ظرفیت‌های ژاپن و اروپا بود و نه یک کشور خشک. توسعه در یک کشور خشک نیاز به دانش بومی همان کشور دارد و ما این دانش را داشتیم و از آن غفلت کردیم. نمونه‌اش قنات‌ها هستند که چند‌هزار‌سال جزو دانش بومی ایرانی محسوب می‌شوند اما در این سال‌های اخیر به‌طور کل به دست فراموشی سپرده شدند، بنابراین اگرچه نمی‌توان زمستان امسال را پیش‌بینی کرد اما می‌توان قاطعانه گفت که سال‌های سختی را پیش‌رو خواهیم داشت.
دولت و معضل تغییر اقلیم
از او می‌پرسم که وقتی وضع این‌قدر حساس می‌شود تمام نگاه‌ها به سمت دولت می‌رود، آیا دولت نسبت به این معضل خطرناک حساس شده است؟ آخانی در پاسخ اظهار داشت: صداهایی که بعضا از دولت به گوش می‌رسد نشان از حساسیت دولتمردان دارد. اما متاسفانه مشکل ما در دولت این است که تکنوکرات‌هایی که سهمی در منافع طرح‌های عمرانی دارند نه در این دولت که در تمام دولت‌ها نفوذ بسیار زیادی دارند. مثلا وزیر نیروی دولت یازدهم به اشتباه در سدسازی معترف و معترض است اما بازهم در دوره وزارت همین وزیر ١٢٠‌میلیارد تومان پول اختصاص داده می‌شود به ساختن سد در گلمندره که دره‌ای است خشک که حتی یک قطره آب هم ندارد. خب این نوع رفتار متضاد مشکوک است. امیدوارم در دولت نگاه عوض شود و جلوی آنهایی که در سدسازی منتفع هستند،گرفته شود.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مردم هم نسبت به پدیده تغییر اقلیم حساس شده‌اند، گفت: دولت همواره می‌تواند مردم را با خود همراه کند یعنی وقتی دولت از مردم می‌خواهد که در مصرف آب صرفه‌جویی کنند باید به شهرداری هم دستور بدهد که شیرهای آب را برای آبرسانی به چمن‌ها و پارک‌ها ببندد. منزل شخصی ما کنار برج میلاد است من نمی‌توانم به بچه‌ام بگویم که شیر آب را کم باز کند اما بچه‌ام هر روز ببیند که فواره‌های برج میلاد ٢٤ساعته باز هستند و دارند آب را هدر می‌دهند، دولت باید جلوی ساخت تراکم در تهران را بگیرد. دولت باید جلوی صنایعی را که آب زیاد مصرف می‌کنند و CO٢ زیاد تولید می‌کنند بگیرد. دولت باید قاطعانه عمل کند تا مردم هم دولت را باور کنند. اگر این اطمینان شکل نگیرد ما سال‌های خطرناکی را به لحاظ کم‌آبی و خشکسالی و تغییر اقلیم درپی خواهیم داشت و نمی‌توانیم با آن مقابله کنیم. آخانی در پایان درباره آینده اقلیمی ایران گفت: ما همکاری داریم به نام آقای دکتر کرمی که در دانشگاه نروژ تدریس می‌کنند.

ایشان اخیرا عنوان کرده بودند که ما با خطر پدیده‌ای به نام سومالی شدن ایران روبه‌رو هستیم. یعنی اگر همین منوال ادامه یابد و مسئولان کاری نکنند ایران تبدیل به یک کشور خشک و سوزان آفریقایی خواهد شد و مردمش از گرسنگی دست به مهاجرت‌های عظیم خواهند زد. ما مشابه این نظر را در گفتار آقای عیسی کلانتری، رئیس کمیته احیای دریاچه ارومیه می‌بینیم که گفته بودند در ٢٠‌سال آینده، نیازی به حمله آمریکا و اسراییل نخواهد بود و ایران با این سیاست مصرف منابع زیرزمینی آب و تغییر اقلیم خود به خود نابود خواهد شد. پس اگر دیر بجنبیم آینده بسیار غم‌انگیزی خواهیم داشت.


سلامت نیوزدر 20 سال آینده ایران خود به خود نابود خواهد شد


برچسب‌ها: در 20 سال آینده ایران خود به خود نابود خواهد شد


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۶/۱۲ ساعت 17:46 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


سقوط ایران ۱۴۰ سپاهان‌ایر با ۴۸ سرنشین در مسیر تهران - طبس

سقوط ایران ۱۴۰ سپاهان‌ایر با ۴۸ سرنشین در مسیر تهران - طبس/ اظهارنظرهای رسمی درباره سانحه/ آمار دقیق فوتی‌ها و مجروحان+عکس و فیلم

11:02 * 5 نفر از مسافران به بیرون از هواپیما پرتاب شدند

احمد صادقی رئیس مدیریت بحران شهر تهران در رابطه با آخرین جزئیات حادثه هواپیمایی اعلام کرد که این هواپیما متعلق به صنایع هوایی ایران بوده و برای انجام کار تجاری به مقصد طبس پرواز کرده است.

وی ادامه داد: تعداد سرنشینان این هواپیما به همراه گروه پروازی 45 نفر بودند که در هنگام بلند شدن از زمین با مانع برخورد کرده و 5 مسافر به بیرون از هواپیما پرتاب شدند.

صادقی گفت: یک نفر از مسافران پرتاب شده فوت کرده و 3 نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند.

11:09 *پروازهای فرودگاه مهرآباد به قوت خود باقی‌ است/ انجام پروازها بدون تاخیر

مدیر مرکز اطلاع‌رسانی پروازهای فرودگاه مهرآباد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: پس از وقوع سانحه سقوط هواپیمای ایران 140 همه پرواز‌های فرودگاه بین‌المللی مهرآباد  به قوت خود باقی است و سر زمان مقرر انجام می‌شود.

وی ادامه داد: هیچ تأخیری در انجام دیگر پرواز‌های مهرآباد رخ نخواهد داد و روند انجام پرواز‌ها و ورود پرواز به فرودگاه و خروج آن ادامه دارد.

11:12 *تاکنون 31 جسد حادثه سقوط هواپیما پیدا شده است

صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، درباره حادثه سقوط یک هواپیما اظهار داشت: در حال حاضر در محل سقوط مشکل ترافیکی نداریم و نیروهای امداد و نجات در حال جمع‌آوری اجساد هستند.

وی ادامه داد: هنوز پاکسازی کامل در این حادثه صورت نگرفته است، یک قطعه از هواپیما به خیابان پرتاب شده که در حال انتقال آن به محل حادثه هستند و تاکنون 31 جسد پیدا شده است.

11:16 * 3 تا 7 نفر از عابران دچار حادثه شدند/ فوتی‌ها در حال شناسایی هستند

مرتضی مرادی‌پور معاون هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: هواپیمای سپاهان ایر پس از برخاستن از زمین که به مقصد طبس بوده است حوالی ساعت 10 صبح به دلیل خاموش شدن موتورهایش دچار سقوط شد.

وی ادامه داد: هواپیما دقیقا در ضلع جنوبی شهرک آزادی و به دیوار غربی شرکت شیشه برخورد کرد و دچار حریق شد.

مرادی‌پور گفت: به علت آتش گرفتن هواپیما تمام مسافران جان باختند و بر اثر حریق 3 تا 7 نفر از کارمندان شرکت شیشه و شهروندان عادی در اطراف حادثه مصدوم شدند که به مراکز درمانی منتقل شدند.

وی افزود: در حال حاضر نوار امنیتی در محل حادثه نصب شده و مأموران انتظامی، اورژانس، امداد و نجات و آتش‌نشانی حضور دارند و اقدامات لازم برای شناسایی فوتی‌ها در حال انجام است.

11:25 *‌بررسی جعبه‌های سیاه آنتونف 140 توسط کمیسیون عالی سوانح سازمان هواپیمایی

احمد مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره سانحه هواپیمای ایران 140 سپاهان ایر که صبح امروز ساعت 9:20 رخ داد اظهار داشت: این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان ایر و آنتونف 140 بوده است.

وی گفت: 40 نفر از سرنشینان این هواپیما مسافران پرواز و 8 نفر کرو پروازی بوده‌اند.

معاون وزیر راه یادآور شد: هواپیما پس از پرواز و خروج از فرودگاه مهرآباد در جوار شهرک آزادی و در محیطی جنگل‌کاری شده سقوط کرده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون بر سر صحنه حادثه حضور داریم، اظهار داشت: در این حادثه اغلب مسافران کشته شده و حدود 3 نفر نیز به بیمارستان اعزام شدند.

وی یادآور شد: کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری بلافاصله پس از وقوع حادثه بر سر صحنه حاضر شدند و قطعا با بررسی جعبه‌های سیاه هواپیما علت وقوع حادثه تعیین می‌شود.

مجیدی تأکید کرد: احتمال می‌دهیم چند نفر از مجروحان این حادثه افراد باشند که در خیابان‌های مجاور تردد داشته‌اند اما این موضوع اثبات نشده است و باید از مجروحان بیمارستان استعلام شود.

11:29 *هواپیمای سقوط کرده به دیوار بتنی برخورد کرد

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از محل حادثه سقوط هواپیما این هواپیما پس از سقوط به دیوار بتنی سها(سازمان هوایی ارتش) برخورد کرده و قطعات آن به اطراف پراکنده شده است.

بر اساس اخرین اطلاعات منتشر شده، در این حادثه 40 مسافر و  8 خدمه هواپیما فوت  کردند و 7 نفر از مصدومان به بیمارستان منتقل شدند که 3 نفر آنها با آمبولانس هوایی به بیمارستان امام خمینی منتقل شدند.

11:31 *قطعات هواپیما که به خیابان‌ها پرتاب شده بود جمع‌آوری شده است

به گزارش خبرگزاری فارس، سید جلال ملکی درباره حادثه سقوط هواپیما اظهار داشت: در ساعت 9:53 دقیقه صبح امروز حادثه سقوط یک هواپیما در شهرک آزادی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اعلام و 7 ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد:‌ خوشبختانه هواپیما توانسته بود از بافت مسکونی عبور کند و به دیوار حائل شهرک آزادی برخورد و سقوط کند.

ملکی بیان داشت: قطعاتی از هواپیما به اطراف پرتاب شده بود و آتش‌نشانان توانستند این قطعات را جمع‌اوری و نسبت به اطفای حریق بلافاصله اقدام کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: در دقایق اولیه اجساد این حادثه جمع‌آوری شد و همچنان عوامل آتش نشانی در محل حادثه حضور دارند.

11:33 *3 نفر از مصدومان با هلی کوپتر به بیمارستان امام منتقل شدند/حال مصدومان وخیم است

رضا دهقانپور در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس گفت: 40 نفر از مسافران هواپیما به همراه 8 خدمه فوت کردند و 3 نفر مصدوم شدند که این مصدومان سریعاً با آمبولانس به بیمارستان امام خمینی منتقل شدند.

وی ادامه داد: حال این 3 نفر وخیم گزارش شده چر اکه دچار سوختگی های شدید شده اند.

دهقانپور گفت: پس از مطلع شدن از این حادثه مأموران اورژانس اعزام شدند.

 

*بررسی سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ در جلسه امروز کمیسیون عمران

 

منصور آرامی نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به سقوط هواپیمای ایران 140 در غرب تهران اظهار داشت: این موضوع در جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

 

وی افزود: هم‌اکنون در حال کسب اطلاعات لازم از سازمان هواپیمایی کشوری هستیم و اطلاعات مربوط به این حادثه در جلسه کمیسیون عمران مطرح و بررسی می‌شود.

11:39 *مسافران هواپیمای سقوط کرده از کارکنان وزارت دفاع نبودند

به گزارش خبرگزاری فارس، اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انتشار برخی شایعات مبنی بر اینکه مسافران هواپیمای سقوط کرده در تهران از کارکنان وزارت دفاع بوده‌اند، را تکذیب کرد.

11:42 *کار خارج کردن اجساد از هواپیما هنوز ادامه دارد/نوک هواپیما در زمین فرورفته است

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به محل حادثه سقوط هواپیما، کار خارج کردن اجساد فوت شدگان حادثه صبح امروز هواپیمایی سپاهان ایر همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارشهای میدانی هیچ یک از مسافران و خدمه هواپیما در این حادثه زنده نمانده اند و مصدومان حادثه  عابران و کارکنان کارخانه شیشه سازی مینا هستند که حدود 3 تا 7 نفر آنها به بیمارستان منتقل شده اند.

11:45 ‌* آمار دقیق ‌جانباختگان انتونف سپاهان‌ایر: 40 نفر کشته و 8 مسافر زخمی‌/ هواپیما متعلق به وزارت دفاع نیست

حمید حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهارداشت: پس از وقوع سانحه سقوط آنتونف 140 سپاهان ایر پس از خروج از فرودگاه مهرآباد، 40 نفر از مسافران جان باختند و 8 نفر زخمی شدند.

وی ادامه داد: همچنین تعدادی از افرادی که در محل حادثه حضور داشتند به عنوان مجروح به بیمارستان اعزام شدند.معاون سازمان هواپیمایی تأکید کرد: در حال حاضر تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی در محل حادثه حاضر شده‌اند و در حال جمع‌آوری اطلاعات و تکمیل یافته‌های خود هستند.

وی درباره علت وقوع حادثه توضیح داد: علت دقیق بروز این سانحه پس از بررسی تیم بررسی‌سانحه سازمان هواپیمایی کشوری اعلام می‌شود.

معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی بیان کرد: دُم هواپیما به علت ضربه از قسمت انتهایی هواپیما جدا شده و در محل جاده مخصوص افتاده است.

وی گفت: برخی اطلاعات حاکی است از دست دادن یکی از موتورهای آنتونوف 140 است اما تا تکمیل بررسی‌های تیم‌بررسی‌سانحه سازمان هواپیمایی نمی‌توان علت اصلی وقوع حادثه را اعلام کرد.

حبیبی تأکید کرد: برخی از رسانه‌‌ها این هواپیما را متعلق به وزارت دفاع عنوان کرده‌آند که اینچنین نیست و هواپیمای مذکور متعلق به سپاهان‌ایر است.

به گزارش فارس مجروحان این سانحه به بیمارستان امام خمینی (ره) منتقل شده‌اند.

11:56 *زن شاهد سقوط هواپیما از حادثه امروز می‌گوید

اکرم جدیدی یکی از شاهدان عینی این ماجرا درباره آْنچه امروز در مقابل چشمان خود دیده است برای خبرنگار فارس این گونه شرح می‌دهد:

«من محل کارم در منطقه شهرک آزادی (فرهنگیان) است هر روز با خودروی شخصی به محل کار می‌رفتم اما امروز ترجیح دادم مسیری را پیاده تا محل کار طی کنم. در مسیر که بودم متوجه پرواز هواپیمایی شدم که به سمت ما می‌آمد اما در ارتفاع پایینی حرکت می‌کرد.

احساس کردم شاید من حساسیت زیادی به خرج می‌دهم و فکر می‌کنم هواپیما رو به پایین در حال حرکت است و لحظه به لحظه به زمین نزدیک می‌شود سر هواپیما رو به پایین بود همین طور که حرکت آن را دنبال می‌کردم ناگهان دیدم که در محوطه پادگان ارتش با صدای مهیبی سقوط کرد.

تا به حال چنین صحنه‌ای را به چشم ندیده بودم بسیار ترسیدم و به سمت محل حادثه می‌دویدم تا اگر بتوانم کمکی کنم هواپیما چند تکه شده بود و قسمت جلوی هواپیما و قسمتی که مسافران در آن حضور داشتند داخل محوطه سبز پادگان افتاد.

یک سوم انتهایی هواپیما هم به بلوار شیشه مینا پرتاب شد. نزدیک محل حادثه شدم که ناگهان هواپیما با اینکه سقوط کرده بود دوباره منفجر شد و کسانی که نزدیک محل حادثه بودند گفتند باید تا جایی که می‌توانیم دور شویم چون ممکن است دوباره بنزین هواپیما منجر به انفجار جدیدی شود.

صدای انفجار به حدی بود که خیلی‌ها فکر می‌کردند کوره کارخانه شیشه ترکیده است. همه جا را دود گرفته بود و شعله‌های آتش زبانه می‌کشید.

نزدیک به یک ربع از اتفاق که گذشت هلی‌کوپترها آمدند و نیروهای امدادی آمبولانس، آتش‌نشانی و هلال احمر رسیدند.

چیزی که بیشتر از همه در این اتفاق برایم آزاردهنده است این است که این اتفاق جلوی چشمانم رخ داد و برای کمک به کسانی که دچار این اتفاق ناگهانی شدند هیچ کمکی نتوانستم انجام دهم و فقط دعا می‌کردم که نیروهای امدادی حتی برای لحظه‌ای زودتر برسند تا شاید جان یک نفر به همین چند لحظه‌ها بند باشد و بتواند نجات یابد.»

 

12:02* 5 نفر از جان باختگان حادثه سقوط هواپیما کودک بوده‌اند

 

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به محل حادثه سقوط هواپیما، در ساعت 9:23 امروز هواپیمای ایران‌ایر 140 با 52 نفر ظرفیت تهران را به سمت طبس ترک می‌کند که در مسیر موتور سمت راست آن خاموش و موجب سقوط این هواپیما می‌شود.

 

شاهدان عینی معتقدند هواپیما از سمت شیشه مینا غرب به شرق و در سطح پایینی در حال پرواز بود.

 

از میان جانباختگان 5 نفر کودک بودند و 5 نفر نیز به بیمارستان امام خمینی(ره) منتقل شده‌اند.

12:09: آمار دقیق: 38 کشته و 10 نفر مجروح+ اسامی زنده‌ها

بر اساس آ‌خرین اطلاعات دریافتی در حادثه سقوط هواپیما که 48 سرنشین داشته است، 38 نفر تاکنون فوت کرده اند و 10 نفر زنده هستند.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به محل حادثه، در این سانحه از مجموع 48 سرنشین هواپیما 37 نفر در دم کشته شدند و یک نفر نیز از مسافران در بیمارستان پیامبران جان خود را از دست داد.  10 نفر از مصدومان نیز که هم اکنون در بیمارستان هستند هنوز زنده هستند.

بر اساس این گزارش اسامی زنده ها عبارتند از شهربانو شوکت، امین مزرعتی، علی دالوندی، عزت الله دالوندی، محمد قاسم مزرعتی( در بیمارستان پیامبران فوت کرد)، حمید یا تیمور خسروی، مطصفی مزرعتی، زهره شکاری، همچنین زوجی به نام محمد عابد زاده و مریم قهرمان نیز هنوز زنده هستند که در بیمارسان امام خمینی(ره) بستری شده اند.

12:32: معاون وزیر راه‌و شهرسازی سخنگوی حادثه سقوط هواپیما شد

دبیرشورای اطلاع‌رسانی استان تهران گفت:‌ استاندار تهران بعنوان رئیس شورای تامین استان، مجیدی معاون وزیر راه را سخنگوی این حادثه عنوان کرد تا اطلاعات به صورت دقیق و یکپارچه منعکس شود.

پیام برازجانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهارداشت: استاندار تهران به همراه معاون وزیر راه و شهرسازی از حادثه سقوط هواپیما و اقدامات صورت گرفته بازدید کردند و دستگاه‌های امدادی گزارشات خود را اعلام کردند.

وی ادامه داد: در این راستا استاندار تهران بعنوان رئیس شورای تامین استان، مجیدی معاون وزیر راه را سخنگوی این حادثه عنوان کرد تا اطلاعات به صورت دقیق و یکپارچه منعکس شود.

برازجانی بیان داشت: استاندار تهران تاکید کردند رسانه‌ها برای جلوگیری از تشویش اذهان عمومی از یک مرجع واحد برای انعکاس اخبار سقوط هواپیما اقدام کنند.

12:24 * تماس کوتاه ‌خلبان آنتونوف با برج مراقبت بلافاصله پس از بلند شدن‌/ خلبان اعلام مشکل کرد‌

‌محمدعلی ایلخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهارداشت: هواپیمای آنتونوف 140 متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان ایر ساعت 9:20 امروز از باند فرودگاه مهرآباد به سمت طبس پرواز می‌کند اما این هواپیما در انتهای باند و هنگام خروج از فرودگاه مهرآباد، در محل جنگل‌کاری شهرک آزادی دچار سانحه شده و سقوط می‌کند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور افزود: خلبان پرواز اوکراینی بوده است و در آخرین لحظات با برج مراقبت تماس می‌گیرد.

ایلخانی ادامه داد: البته آخرین تماس خلبان کوتاه بوده است اما هنگامی که هواپیما از زمین بلند می‌شود خلبان صحبت مختصری با برج داشت و اعلام مشکل کرد.

وی توضیح داد: خلبان هواپیما پس از بلند شدن از فرودگاه، قانوناً صحبتی با برج ندارد اما خلبان این پرواز، ظاهراً بلافاصله پس از بلند شدن، در تماسی کوتاه با برج اعلام مشکل کرده است.

12:44 * هواپیمای ایران 140 تحت پوشش بیمه کوثر است/ تمام خسارت پرداخت می‌شود

‌عبدالرسول عطایی، مدیرعامل بیمه کوثر، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه هواپیمای 140 که امروز در تهران دچار حادثه شد تحت پوشش بیمه کوثر است اظهار داشت: همه خسارت این هواپیما طبق قرارداد پرداخت می‌شود.

وی افزود: هم‌اکنون مدیر بیمه‌های مهندسی و کارشناسان حوزه هواپیمایی این شرکت برای ارزیابی خسارت در محل حادثه حضور دارند.

عطایی تصریح کرد: همه هواپیماهای ایران 140 به صورت جامع تحت پوشش بیمه کوثر هستند.

12:56 * جلسه مدیریت بحران استان برگزار شد/یک مسافر سوار هواپیما نشد

جلسه مدیریت بحران استان تهران به ریاست حسن کریمی معاون عمرانی استانداری،  سید مجید حسینی راهور تهران، رضا بستو معاون عملیات پلیس؛ علی میزبان رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ محسن سمیعی مدیرکل امنیتی استانداری تهران؛ مسلم عادلی رئیس دبیرخانه شورای تامین استان تهران؛ شاهین فتحی معاون هلال احمر تهران؛ رحمان بهمن زاده مشاور شبکه 5 تهران؛ غلامحسین آرام معاون امور فنی و عمرانی فرماندار تهران؛ جعفر میعاد فر معاون اجرایی اورژانس کشور، حسن نوری رئیس اورژانس پیش بیمارستانی؛ ستایشی معاون قضایی دادگستری تهران؛ دکتر نازپرور رئیس پزشکی قانونی استان تهران؛ واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهرن، همراه با نماینده فرودگاه مهرآباد و سید هادی کسایی زاده عضو شورای اطلاع رسانی استان تهران برگزار شد.

در این جلسه هر یک از اعضا آخرین اقدامات انجام شده و اطلاعات مربوط به سانحه هواپیمایی را اعلام کردند.

بر اساس این گزارش هم اکنون شهردار تهران؛ استاندار تهران و مدیرکل بحران استان تهران در فرودگاه مهر آباد مستقر هستند. رحمتی طی تماس تلفنی با کارگروه مدیریت بحران استان تهران آخرین آمار ها را ارائه کرد.

در این جلسه اعلام شد: این پرواز به نام آنتونف 140 به مقصد تهران- طبس بوده و متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان است و قرار بوده 41 مسافر را جابجا کند که یکی از مسافران به پرواز نمی رسد و 34 مسافر بزرگسال؛ 3 مسافر کودک و 3 نوزاد همراه با 2 خلبان به نام های کاپتان ایزدپناه و کاپتان برقعیان همراه با 2 مهماندار و 2 فنی تمام مسافران و خدمه پرواز را تشکیل می دادند.

پزشکی قانونی تهران اعلام کرد: تاکنون 37 جسد را تحویل گرفته ایم تا هویت آنها شناسایی شود. 3 آمبولانس از پزشکی قانونی و 10 آمبولانس از بهشت زهرا منتظر دستور بازپرس هستند تا اجساد را به کهریزک منتقل کنند.

اورژانس کشور و تهران هم در این جلسه اعلام کردند: در کل 9 مصدوم به 2 بیمارستان منتقل شدند. از این تعداد یک مصدوم جان خود را از دست داد و حال دو مصدوم دیگر خوب نیست. که از تعداد 8 مصدوم باقیمانده 4 نفر زن و 4 نفر مرد هستند.

اورژانس اعلام کرد: 5 آموبلانس و یک بالگرد در فرودگاه مستقر بودند که سه مصدوم با بالگرد منتقل شدند.

 

13:08*شدت سوختگی ۲ مصدوم را از بیمارستان امام به بیمارستان مطهری منتقل کرد

 

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به بیمارستان امام خمینی، از  3 نفر از مصدومان حادثه سقوط هواپیما که با بالگرد به بیمارستان امام خمینی (ره) 2 نفر به نامه های زهره شکاری و مصطفی مزرعتی به علت شدت سوختگی شدید به بیمارستان سوانح سوختگی مطهری منتقل شدند.

 

13:22*آخرین وضعیت مصدومان سانحه هوایی در بیمارستان امام

 

سیدحسین سیدحسینی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، اعزامی به بیمارستان امام(ره) آخرین وضعیت سه مصدوم حادثه سقوط هواپیما در تهران را تشریح کرد.

 

وی گفت: دو نفر از مصدومان به نامهای مصطفی مزرعتی و زهره شکاری به علت جراحات وارده بر اثر سوختگی به بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری منتقل می‌شوند.

 

رئیس اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) افزود: از میان این دو نفر خانم شکاری سوختگی بالای 60 درصد و آقای مزرعتی سوختگی بالای 80 درصد دارد.

 

وی با بیان اینکه، زمانی که این مصدومان به اورژانس وارد شدند هوشیاری نسبی داشتند گفت: به دلیل التهاب دستگاه تنفسی تنفس این افراد اکنون به وسیله لوله در جریان است.

 

سیدحسینی در مورد دیگر مصدوم حاضر در اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: این فرد دچار شکستگی بازو شده و سوختگی‌اش زیر 20 درصد است.

 

رئیس اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) تأکید کرد: اگر تیمور خسروی مشکل دیگری مانند ضربه مغزی یا غیره نداشته باشد از نظر سوختگی در وضعیت مناسبی به سر می‌برد.

 

وی تأکید کرد: آثار سوختگی چند روز بعد از انجام درمان‌ها مشخص می‌شود.

13:35* کشته شدن نماینده سابق مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، صبح امروز ساعت 9:17 یک فروند هواپیمای شرکت هواپیمایی سپاهان از نوع ایران 140 دچار سانحه شده و سقوط کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است؛ سید ماشاء‌الله شکیبی نماینده سابق مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی با چند نفر از اعضای خانواده‌اش در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند.

در حال حاضر کمیسیونی در طبس در حال برگزاری است که در پایان این جلسه اسامی افرادی که جان خود را از دست داده‌اند، اعلام می‌شود.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی در ارتباط با سقوط یک فروند هواپیما که از تهران به سمت طبس در حال پرواز بود و دچار سانحه شد، گفت: این هواپیما مربوط به شرکت هواپیمایی سپاهان به شماره 5916 و از نوع ایران 140 بوده که ساعت 9:17 صبح از فرودگاه تهران به قصد رفتن به سمت فرودگاه طبس تیکاف می‌کند که بعد از حدود سه دقیقه به علت نامعلومی در محدوده شهرک آزادی تهران با زمین برخورد می‌کند.

13:37* 10 مجروح سانحه آنتونف در سه مرکز درمانی بستری شدند/جعبه سیاه هواپیما فعلاً پیدا نشد + اسامی مجروحان

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سانحه سقوط آنتونف سپاهان‌ایر 11 نفر مسافر مجروح شده و 38 نفر جان باختند، گفت: مجروحان در 2 بیمارستان پیامبران و امام خمینی (ره) و در درمانگاه ساها بستری شدند.

احمد مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در تشریح جزئیات سانحه آنتونف 140 اظهار داشت: در این حادثه 38 نفر جان باخته و 10 نفر مجروح شدند.

وی ادامه داد:‌جعبه سیاه هواپیما هنوز پیدا نشده است اما تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری در حال بررسی یافته‌های جدیدی از این سانحه در محل حادثه هستند.

مجیدی گفت: اورژانس تهران اطمینان داده است  که 10 نفر مجروح این حادثه، همه سرنشینان هواپیما بودند و مصدومی خارج از مسافران نداشته‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حال جسمی اغلب مصدومان وخیم نیست، اظهار داشت: این 10 نفر مجروح در بیمارستان‌های پیامبران، امام خمینی (ره) و درمانگاه ساها بستری شدند.

بنابراین گزارش اسامی مجروحانی که در بیمارستان پیامبران بستری شده‌اند به شرح زیر است:

شهربانو شوکتی 28 ساله 

امیر مزرعتی 30 ساله

علی دالوندی 30 ساله

عزت بابایی 60 ساله

محمد یاری مزرعتی یک ساله

 مجروحانی که در بیمارستان امام خمینی (ره) بستری شده‌اند شامل افراد زیر هستند:

 تیمور خسروی 3 ساله

 مصطفی مزرعتی 28 ساله

 زهره شکاری 25 ساله

 ‌مجروحانی که در درمانگاه ساها بستری شده‌اند شامل افراد زیر هستند:

 محمد عابدزاده

 مریم رهنما

وی یادآور شد: خانواده‌های متوفیان این حادثه می‌توانند با مراجعه به پزشکی قانونی کهریزک و ارائه کارت شناسایی معتبر  اجساد بستگان خود را شناسایی و دریافت کنند.

خبرگزاری فارس به بازماندگان و خانواده‌های مسافران و خدمه این پرواز، تسلیت عرض می‌کند.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۵/۱۹ ساعت 14:50 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


لحظات آخر از زبان «بلال» و مادر «عبدالله»

» سرویس: رسانه هاي ديگر - رسانه ديگر

«بیخود نیست که خداوند بهشت را زیر پای مادران قرار داده. مادر به‌خاطر فرزندش هر کاری می‌کند. فرزندم تار و پود زندگی من بود.» این را سامره علی‌نژاد مادر عبدالله حسین‌زاده می‌گوید؛ زنی که دو فرزندش را یکی تصادفی و یکی در قتل عمدی از دست داد و در لحظه آخر قاتل فرزندش را بخشید. او در گفت‌وگویی با «شرق» از چرایی این تصمیم و روزهای سختی که گذرانده ‌است، می‌گوید.

به گزارش ایسنا، مشروح این گفت‌وگو در پی می‌آید:

* گفته‌های اطرافیان شما حکایت از آن داشت که در اجرای حکم قصاص خیلی مصر هستید، چطور شد که از تصمیم خودتان پشیمان شدید؟

در این مدت اتفاقات زیادی افتاد. از وقتی پسرم کشته‌ شد خیلی ناراحت بودم مخصوصا اینکه چهار سال قبل از این حادثه یک پسر دیگرم را هم از دست داده ‌بودم. پسرم 10‌ساله بود که در یک تصادف کشته‌ شد. بعد از چهار سال هم که عبدالله‌ کشته ‌شد. داغ دو فرزند خیلی آزارم می‌داد دیگر توان زندگی نداشتم اما به این موضوع هم فکر کرده ‌بودم که اعدام یک جوان دیگر هیچ‌کدام از آن بچه‌ها را به من برنمی‌گرداند اما مگر می‌شود به همین راحتی بخشید؟ او شاهرگ پسرم را زده‌ بود می‌دانید این برای یک مادر یعنی چه؟

* چه اتفاقاتی افتاد که تصمیم شما را تغییر داد؟

من آدم معتقدی هستم. اول خودم خواب دیدم که پسرم از من می‌خواست ببخشم. به من گفت مادر جای خوبی هستم اگر تو از من انتظار‌ داری که بچه خوبی باشم. باور کن جایی که هستم خیلی خوب است و در آرامش هستم. با این حال راضی به گذشت نشدم و گفتم امکان ندارد قاتل را ببخشم. فامیل‌هایم به من می‌گفتند پسرت را در خواب دیده‌ایم که خواسته تو قاتلش را ببخشی اما من قبول نمی‌کردم تا اینکه دخترم به من گفت برادرش را در خواب دیده گفت برادرم می‌گفت عیدت مبارک خواهر عید خود را با قصاص خراب نکنید به مادر بگو گذشت کند دخترم هم گفته ‌بود خودت به خوابش برو و بگو گذشت کند. خیلی به من فشار می‌آوردند از آشنا و فامیل گرفته تا خانواده خودم حتی مادرم از من خواست که ببخشم آخر سر به شوهرم گفتم همه‌چیز پای چوبه‌دار مشخص می‌شود.

* خانواده قاتل چه واکنشی نسبت به این قتل داشتند؟

شوهرم، آدم سرشناسی است فوتبالیست بوده و حالا هم مربی فوتبال است همه مردم شهر می‌دانستند ما در چه وضعیتی هستیم و چقدر عذاب می‌کشیم حتی خانواده قاتل هم می‌دانستند و خیلی نسبت به کاری که بچه‌شان کرده ‌بود متاسف بودند آنها می‌گفتند شرمنده رفتار پسرمان هستیم و نمی‌دانیم به شما چه بگوییم.

* شب قبل از اجرای حکم، برنامه «90» و چهره‌های فوتبال خیلی از شما درخواست کردند که قاتل را ببخشید آیا این برنامه در تصمیم شما تاثیری داشت؟

آقای فردوسی‌پور انسان شریف و بزرگواری است و قصدش هم کار انسانی بود من خیلی از او تشکر می‌کنم که از یک برنامه فوتبالی برای یک کار انسانی استفاده کرد. بزرگان دیگر مثل آقایان دایی، بنگر و قلعه‌نویی هم با ما تماس گرفتند اما آن موقع تصمیم نگرفتم و همان حرف خودم را زدم.

* اینکه چهره‌های فوتبالی به شما اصرار کردند که ببخشید تاثیری در تصمیم شوهرتان نداشت؟

وقتی برنامه «90» در مورد این مساله صحبت کرد شوهرم گفت ببین بزرگان از تو چه می‌خواهند گفتم برای من مادرم بزرگ‌ترین است به مادرم گفتم لحظه اجرا تصمیم می‌گیرم و حالا هم روی حرفی که به مادرم زدم چیزی نمی‌گویم. تا صبح سوره‌ واقعه را خواندم و گریه کردم.

* چه زمانی به شما گفته ‌شد زمان اجرای حکم فرا رسیده‌ است؟

وقتی رای قصاص صادر شد و پرونده به دیوانعالی کشور رفت سه‌سال طول کشید که برگردد و وقتی برگشت ماه صفر بود. به شوهرم گفتم صفر ماه حرام است و من نمی‌توانم جوان مردم را در این ماه قصاص کنم. در اجرای احکام گفتند مساله شرعی ندارد و شما می‌توانید حکم را اجرا کنید گفتم حالا نمی‌کنم. برایم خیلی عجیب بود که در این ماه تایید حکم آمده ‌است و این برایم پیغامی داشت. بعد گفتند قبل از عید حکم را اجرا کنید. قبول کردیم وقتی برای ابلاغ رفتیم مسوول زندان گفت شب عید است و ما معمولا به‌خاطر اینکه خانواده‌های اعدامیان شب عیدشان خراب نشود حکم اجرا نمی‌کنیم اگر شما بخواهید حکم را اجرا می‌کنیم اما باز ترجیح این است که این کار را نکنید با خودم گفتم این اعدامی هم مادر دارد و من نباید شب عید مردم را عزادار کنم قرار شد 26 فروردین حکم اجرا شود تا اینکه یک شب قبل از اعدام خوابی دیدم که تصمیمم را تغییر داد.

* چه خوابی بود؟

پسرم را در 10سالگی دیدم. همه ما نشسته‌ بودیم و غذا می‌خوردیم پسرم بشقاب پلویش را برداشت و از خانه بیرون رفت گفتم پسرم چرا از ما جدا می‌شوی گفت دیگر با تو حرف نمی‌زنم و دیگر در این خانه غذا نمی‌خورم آن موقع بود که تصمیم خودم را گرفتم من نباید کاری می‌کردم که بچه‌ام در عذاب باشد.

* در مورد زمان اجرای حکم بگویید. آن موقع چه اتفاقی افتاد؟

تا صبح نخوابیدم و مرتب دعا می‌خواندم کسی در خانه ما نخوابید صبح با شوهرم برای اجرا رفتیم همه چیز آماده بود و مردم زیادی آمده ‌بودند اول از مسوولان خواستم به من یک میکروفن بدهند چون می‌دانستم موقع اجرای حکم مردم خیلی به اولیای‌دم فحش می‌دهند و از کار آنها بدشان می‌آید خطاب به مردم گفتم: من یک مادر هستم و می‌دانم حالا که می‌خواهم حکم را اجرا کنم شما به من فحش می‌دهید و نفرینم می‌کنید اما می‌دانید همه زندگی یک مادر فرزندش است‌؟ می‌دانید در این‌ سال‌ها چه کشیدم و زندگی برایم زهر شده؟ می‌دانید زندگی‌ام به چه روزی افتاده ‌است؟ می‌دانید فقط گریه کردم و خواب و خوراک نداشتم و همه ما تحت‌تاثیر قرار گرفتیم؟ چرا باید جوان‌های ما چاقو با خودشان حمل کنند و اینطور خودشان و خانواده دیگری را بدبخت کنند؟ مردم اطراف گفتند این حق توست حتی اگر حکم را اجرا کنی کسی توهینی نخواهد کرد اما بدان مادری هم آن سوتر منتظر فرزندش است. بعد رفتم سراغ چوبه‌دار قاتل گریه می‌کرد و از من می‌خواست او را ببخشم گفت تو را به روح فرزندت ببخش. سیلی را که زدم آرام شدم. گفتم به خاطر آسیبی که به من زدی تنبیهت کردم و بعد هم با شوهرم طناب را از گردن او بیرون آوردیم. مردم خیلی خوشحال بودند و کف زدند و گریه کردند. من این بخشش را هدیه کردم به مردم نور.

* مادر مقتول در آن لحظات چه می‌کرد؟

وقتی بخشیدم به پایم افتاد که خاک پایم را ببوسد گفتم از خدا تشکر کن. او را بلند کردم و گفتم به‌خاطر مادربودنت خیلی برایت احترام قایل هستم این کار را نکن.

* شوهرتان چه واکنشی داشت؟

او همیشه به من می‌گفت هر تصمیمی خودت گرفتی قبول می‌کنم. قاتل شاگرد شوهرم بود شوهرم به او فوتبال یاد می‌داد. با اینکه درگیری قاتل با شخص دیگری بود اما پسرم کشته‌ شده ‌بود و ما هیچ ‌تقصیری نداشتیم اما نتوانستم حکم را اجرا کنم.

* پسرتان چطور شد کشته‌ شد؟

یک چهارشنبه بازاری در شهر نور بود که پسرم در حال عبور از آنجا بود. قاتل تنه‌ای به او زد. پسرم معترض شد و قاتل که در حال دعوا با کسی دیگر بود چاقو بیرون کشید و به شاهرگش زد که منجر به مرگ پسرم شد.

* بعد از بخشش مردم چه واکنشی داشتند؟

شاید باورتان نشود، از هفت صبح که به خانه برگشتیم تا 11 شب پنج نفر در خانه ما در حال پذیرایی از مردمی بودند که برای تشکر آمده ‌بودند باز هم نمی‌توانستند به همه رسیدگی کنند، مردم نور خیلی به ما لطف داشتند.

* خانواده‌های بسیاری در شرایط شما هستند و مرگ و زندگی یک فرد در انتظار تصمیم آنهاست، چه توصیه‌ای به آنها دارید؟

توصیه می‌کنم در مورد قاتل تحقیق کنند وقتی به این نتیجه رسیدند که واقعا پشیمان شده و دیگر به جامعه آسیب نمی‌زند او را ببخشند. بخشش آرامش زیادی به آدم می‌دهد البته باز هم می‌گویم کسی نمی‌تواند خودش را جای یک مادر که بچه‌اش را از دست داده بگذارد.

روایت قاتل بخشیده‌شده در دقیقه 90 از لحظات اعدام

رییس زندان و دیگر کارکنان تولدش را تبریک می‌گویند. «بلال» روز سه‌شنبه 26 فروردین تا بالای چوبه‌ دار رفت و به زندگی برگشت. هفت‌ سال پیش وقتی که 19ساله بود درگیری او و چند جوان دیگر در چهارشنبه‌بازار شهرستان نور منجر به کشته‌شدن عبدالله حسین‌زاده، فرزند یکی از پیشکسوتان فوتبال شهرستان شد و بلال به قصاص محکوم شد. روز اجرای حکم روبه‌روی دادسرای شهرستان نوشهر، چندقدم دورتر از دریا داربست فلزی زدند. مردم از پنج صبح دور این داربست ایستادند و با فریادهای یاحسین از خانواده حسین‌زاده که از هفت‌سال پیش داغدار پسرشان، عبدالله هستند طلب بخشش کردند. مادر مقتول به مردم گفت خالی‌شدن خانه چقدر سخت است. او در آخرین لحظات به‌ صورت بلال سیلی زد و بعد طناب را از گردن او برداشت. بلال می‌گوید فاصله بین قصاص و بخشش او همین سیلی بود. ساعتی بعد از پایان مراسم و بخشش این محکوم به مرگ، با او در داخل زندان گفت‌وگو کردیم.

* کی فهمیدی که حکم قرار است اجرا شود؟

حکم قرار بود سه‌ ماه پیش اجرا شود اما با تلاش انجمن حمایت از زندانیان و همکاری رییس زندان به تعویق افتاد. روزهای آخر سال قبل قرار بود اجرا شود که باز هم عقب افتاد. بار سوم قرار بود 15 فروردین اجرا شود که تا امروز- روز اجرا- عقب افتاد اما این‌بار دیگر وقت من تمام شده بود. من دوشب قبل از روز اعدام به بچه‌های بند گفتم به احتمال 99‌درصد فردا صبح مرا به سلول انفرادی پایین می‌برند برای اجرای حکم. بیرون همه خبر داشتند. چند روز قبل که به خواهرم زنگ زدم پرسید پایین نرفتی؟ گفتم داستان چی است؟ گفت هیچی. فهمیدم که قرار است حکم اجرا شود.

* وقتی برای اجرای حکم صدایت زدند چه کردی؟

وقتی که مرا صدا کردند و گفتند افسر نگهبانی کارت دارد، بلافاصله وضو گرفتم، سجاده‌ام را برداشتم و پایین رفتم. با بچه‌ها خداحافظی کردم. گفتند برمی‌گردی. گفتم نه، این‌بار می‌روم برای همیشه. پایین که رفتم. چند رکعت برای خودم و مقتول نماز خواندم و به دعای توسل و زیارت عاشورا مشغول شدم. نماز امام زمان خواندم. شب آخر کار من فقط نماز و دعا بود.

* در آن شب به چه فکر می‌کردی؟

حاج آقا مفیدی از واحد فرهنگی زندان آمد پیش من. گفتم برگه‌ای بده وصیت بنویسم. گفتم من خودم را ساختم برای آن دنیا. هر 10 دقیقه برای عبدالله و خودم نماز خواندم و گفتم دارم می‌آیم پیش تو فقط نمی‌دانم چطور ببینمت.

* استرس داشتی؟

بله، داشتم ولی فکر هم می‌کردم که این شتری است که در خانه همه خوابیده. یکی جوان می‌میرد و یکی پیر. همه یک‌ روز می‌روند. به حاجی گفتم چوبه‌ دار چطور است، باید چه‌کار کنم؟ گفت وقتی رفتی پای چوبه‌ دار «اشهد» بگو. من مدام همین را در ذهنم تکرار می‌کردم. دو رکعت نماز «حاجت» خواندم.

* وقتی صدای «یا حسین» مردم را از بیرون زندان شنیدی چه حسی داشتی؟

ساعت پنج بود که صدای «یا حسین» «یا حسین» از بیرون آمد، یک دفعه بغضم ترکید.

* به مادرت هم فکر کردی؟

مادرم رفیق من است. الان هم خدا فقط به خاطر مادرم به من رحم کرد.

* به مادر مقتول هم فکر می‌کردی؟

آن صحنه‌ای که میکروفن را به دست گرفت، همه که سکوت کردند و او گفت من 11سال است که «یا حسین» «یا حسین» می‌گویم، یکهو تنم لرزید. فقط گفتم «یا ابوالفضل».

* تو شاگرد پدر مقتول، عبدالغنی حسین‌زاده بودی؟

نه فقط من بلکه همه بچه‌های محله‌مان به مدرسه فوتبالش می‌رفتند. خیلی‌ها را فرستاد برای تیم‌ ملی نوجوانان. سیدحسن حسینی را فرستاد تیم‌ ملی نوجوانان. خیلی‌ها را به جایی رساند. من نمی‌دانستم فوتبال چیست اما در مدرسه فوتبال یاد گرفتم و بعد رفتم کشتی.

* با اینکه همه اینها را می‌دانستی با پسرش درگیر شدی؟

بله می‌دانستم، می‌شناختمش. چند دقیقه قبل از حادثه هم او را در جمعه‌بازار دیدم و گفتم عبدالله من دارم می‌روم جشن عروسی دوستم. گوشی موبایلت را به من می‌دهی که گفت آره. من هیچ مشکلی با او نداشتم. من همیشه از کودکی کار می‌کردم. جوشکار بودم حتی با لباس کار به عروسی برادر و خواهرم رفتم. گاهی که از سر کار بر می‌گشتم راننده‌ها لباس سیاه مرا که می‌دیدند سوارم نمی‌کردند.

* پس آن روز چه شد؟

آن روز دعوا اصلا بین من و عبدالله نبود اما در نهایت در درگیری که دو نفر دیگر هم بودند، عبدالله کشته شد و من محکوم شدم.

* روز اعدام، دوستانت هم آمده بودند. بعید نبود بعضی از آنها هنوز چاقو در جیب داشته‌ باشند.

من امروز هم در فیلمی که می‌گرفتند به دوستانم گفتم سعی کنند چاقو دست نگیرند، اگر بزرگ‌تری هم زیر گوششان زد صلاح و خوبی‌اش را می‌خواهد. ای‌کاش همان موقع کسی زیر گوش من می‌زد.

* سیلی‌ای که مادر مقتول به‌ صورتت زد درد داشت؟

من فکر می‌کنم فاصله میان رضایت و قصاص من همین سیلی بود. بین من و این مادر همین سیلی بود که باید زده می‌شد. وقتی گفتم مرا ببخشید و به پدر و مادرم رحم کنید، پدرش گفت مگر تو به ما رحم کردی؟ من یک لحظه یادم آمد آن «اشهد» را فراموش نکنم. من نمی‌دانم چگونه از آنها تشکر کنم، به‌ویژه از مادر و پدرش.

* فکر می‌کنی اگر مثلا برادر شما در این درگیری کشته شده بود، تو و خانواده‌ات می‌توانستید ببخشید؟

مادر من دل رئوفی دارد.

* ولی بخشیدن خیلی راحت نیست.

بله، اصلا راحت نیست. مادر من همیشه سعی می‌کند به همه کمک کند. پسردایی مرا مثل فرزند نگهداری می‌کند. مادر من همه عمرش کار کرده.

* فکر نمی‌کنی باعث رنج بیشتر این مادر شدی؟

این تقدیر من بود و سرنوشتم. نمی‌خواستم اینطور شود.

* شنیدی که هنرمندان زیادی برای بخشش تو تلاش کردند؟ برنامه «90» هم از خانواده مقتول خواست تو را ببخشند.

من ساعت‌های آخر در سلول طبقه پایین بودم ولی وقتی برگشتم بچه‌ها می‌گفتند که برنامه «90» هم در مورد من گفته. به نظرم این بخشش، بخشش همه مجرمانی بود که پشیمان هستند.

* ولی خانواده مقتول این نگرانی را هم داشتند که با بخشش تو، جوان‌ها باز هم دست به چاقو ببرند، به این امید که بخشیده می‌شوند.

جوان‌ها باید به من نگاه کنند و من درس عبرتشان بشوم. زندگی خانواده من خراب شد. وقتی به دعوا و چاقو فکر می‌کنند باید مرا پای چوبه‌ دار به یاد بیاورند و مادرم را که چه می‌کرد. در یک چشم به‌هم‌زدن صندلی ممکن بود بیفتد.

* وقتی بالای صندلی بودی ترسیدی؟

بله، ترسیدم.

* هر آن ممکن بود خشم و غصه خانواده باعث شود تو را نبخشند.

بله. من مسلمانم و نماز می‌خوانم و به هر تصمیمی که آنها برای من گرفته باشند پایبندم. حالا هم به قول‌هایم عمل می‌کنم.

* تو باید بعد از محکومیت 10 سال از این شهرستان دور باشی. به این قول عمل می‌کنی؟

بله. اگر من زیر قول خودم بزنم، یعنی آبروی خانواده‌ام را هم زیر سوال برده‌ام و باز آنها را پیش خانواده آقای حسین‌زاده شرمنده کرده‌ام. اینها هیچ، آه خدا را چه کنم. منِ بلال نمی‌دانستم نماز چیست. درست است که در زندگی کار به کار کسی نداشتم ولی حالا در زندان و به خاطر درس‌هایی که از رئیس زندان گرفتم خیلی چیزها را آموختم و زندگی‌ام فرق کرده.

* هیچ‌وقت مقتول را به خواب دیدی؟

یک بار خواب دیدم که من، او، خواهرش و خواهرزاده من در محله سنگ‌سفید هستیم. یک پاترول مشکی هم داریم. من یکهو خیلی شدید گریه کردم. بچه‌های بند مرا بیدار کردند گفتند چه شده که گریه می‌کنی؟ یک‌بار دیگر بعد از هشت‌ماه که در زندان ساری بودم و خیلی نگران، خواب دیدم در حیاط مسجد محله‌مان هستم. یک چنار بزرگ قدیمی آنجاست. در خواب دیدم که به یکی از شاخه‌های این درخت طناب‌ دار بسته و به گردن من انداخته‌اند. عمو غنی آمد و طناب را از گردن من برداشت. امروز دوباره یاد آن خواب افتادم.

* تو باید محکومیتت را بعد از این بخشش بگذرانی. بعد از آزادی چه کار خواهی کرد؟

اینجا در زندان خیاطی و آرایشگری یاد گرفتم. بعد از این همه حبس، لباس مردم را می‌شویم تا پولی به دست بیاورم. از این در که بیرون بروم کارم را ادامه می‌دهم. من جوشکاری را دوست دارم. همه این نرده‌های آهنی زندان را خود من جوش داده‌ام. دوست دارم زندگی سالمی داشته باشم.

انتهای پیام


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۱/۳۰ ساعت 7:39 موضوع قابل تعمق | لینک ثابت


"مادر! انتقام جو نباش، جای ما خوب است"/ بخشش در دقیقه‌ 90

» سرویس: ورزشي - فوتبال، فوتسال

چشم شهر دیشب نخوابید. قرار بود بامداد امروز (سه شنبه) جانی اسیر طناب دار شود. اما یک خواب، یک شهر و یک جریان رسانه‌ای، در دقیقه‌ 90 روح بزرگ پدر و مادری را بر انگیخت تا از خون پسرشان بگذرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آبان 1386 بود که یک دعوای ساده در چهارشنبه بازار شهر کوچک "رویان" از توابع شهرستان "نور" فاجعه آفرید و زندگی جوانی 18 ساله را به پایان رساند. از آن روز به بعد، او که دستش به خون آلوده بود منتظر مرگ بود و هر لحظه به اندازه یک سال پیر می‌شد تا بامداد امروز (سه شنبه) که خدا به او رحم کرد تا طناب دار از گردنش باز شود.

قرار بود "بلال" خیلی زودتر از این‌ها تقاص جرمش را پس بدهد، اما تقدیر چیز دیگری برایش رقم زده بود؛ گویا هنوز عمرش به دنیا بود تا ما شاهد باشیم که روح یک پدر و یک مادر داغدیده چقدر می‌تواند بزرگ و صبرشان چقدر می‌تواند عظیم باشد.

تنها ثانیه‌ای تا مرگ فاصله داشت، کافی بود به چهار پایه زیر پایش تلنگر بزنند اما "مادر" به یک سیلی بسنده کرد و "پدر" طناب مرگ را از دور گردنش باز کرد.

عبدالغنی حسین زاده، پدر آن جوان 18 ساله است که شش سال قبل جانش را در یک دعوای خیابانی قربانی کرد. او 18 سال است که در "رویان" مدرسه فوتبال دارد و فوتبالیست‌های زیادی را تربیت کرده است. "محسن بنگر" و "محسن یوسفی" دو فوتبالیست نامداری هستند که کارشان را از مدرسه فوتبال "درخشان" شروع کردند.

این مربی قدیمی و کار کشته مازندرانی، صبح امروز (سه شنبه) تنها لحظه‌ای مانده به اجرای حکم قصاص، طناب دار را از گردن مربی باز کرد. اگر پای حرف‌هایش بنشینید بیش از آن که از داغ فرزندش غمگین باشد، از بی‌مبالاتی و خطاهای جوانان این روزگار می‌نالد.

در صدایش لرزش نبود، از کاری که کرده بود کاملا راضی بود و خدا را شکر می‌کرد که در لحظه آخر رحم را بر دل او و همسرش مستولی کرد تا بتواند "ببخشد".

در اینجا صحبت‌های عبدالغنی حسین زاده را می‌خوانید:

* بگذارید ماجرا را از سال 1382 تعریف کنم. در آن سال یک موتوسوار که خلاف جهت خیابان حرکت می‌کرد با پسر 11 ساله‌ام برخورد کرد و او را کشت! چهار سال بعد، پسر بزرگم که 18 سالش شده بود در چهارشنبه بازار "رویان" با دوستانش قدم می‌زد تا این که "بلال" به او تنه زد. بلال در حادثه تصادف موتورسیکلت با پسر کوچکم، ترک راننده بود. عبدالله (پسر بزرگ) از تنه بلال ناراحت شد و به او لگد زد. این جا بود که جوان قاتل از جورابش یک چاقوی معمولی آشپزخانه بیرون آورد.

* بلال جوان بی تجربه ای بود و کار با چاقو را بلد نبود. او ناشی بود و برای همین پرید روی هوا و ضربه‌ای به پسرم زد که متاسفانه شاهرگش را قطع کرد. خودش هم فرار کرد، ولی ماموران نیروی انتظامی او را در خانه‌اش دستگیر کردند.

* قاتل به مدت دو سال زندان بود و ما در دادگاه به دنبال پرونده‌ بودیم. دادگاه در ساری بود که در آن قاتل ارتکاب جرم را انکار کرد، ولی قاضی به او گفت که قبلا اعتراف کرده و حالا اگر می‌خواهد بخشیده شود باید راستش را بگوید. در نتیجه‌ اعتراف کرد.

* شش سال گذشت. در این مدت قاتل در زندان نور اسیر بود و ما منتظر صدور حکم بودیم تا حکم صادر شود و به تایید دیوان عالی کشور برسد، شش سال طول کشید. در نهایت خرداد 92 حکم قصاص رسید، اما چون محرم بود، گفتیم که بهتر است اجرای آن بماند برای بعد.

* اجرای حکم به اسفند 92 موکول شد، اما این بار هم نخواستیم که در شب عید این کار را انجام دهیم. قرار شد حکم 20 فروردین 93 اجرا شود. اما باز هم گفتند که حکم چند روز دیگر یعنی 26 فروردین می‌رسد.

- "قصه یک خواب آسمانی"

* همسرم واقعا آسیب دیده بود. من هر روز در مدرسه فوتبال مشغول بودم و با دیدن بچه‌ها احساس می‌کردم که آنها هم فرزندم هستند. اما همسرم در گوشه خانه بود و عکس بچه‌ها را می دید و ناراحت می‌شد. این وضعیت ادامه داشت تا این که همسرم خواب دید.

* سه روز قبل از اجرای حکم، همسرم خواب دید که پسر بزرگم به پسر کوچکم می‌گوید به "مامان بگو انتقام جو نباشد، جای ما خوب است!" این خواب دل همسرم را کمی آرام کرد و گفتم که این طوری تا روز اجرای حکم می‌توانیم بیشتر فکر کنیم. روز اجرای حکم هم خدا رحم به دل ما انداخت و قاتل را بخشیدیم.

- دخالت ایسنا و 90

* رسانه‌ها درباره ماجرا مطلب نوشتند و برنامه «90» هم قصه ما را پخش کرد. فردوسی‌پور با من تماس گرفت و درخواست کرد که از خون پسرم بگذریم. علی دایی و محسن بنگر هم زنگ زدند. امیر قلعه‌نویی هم دیشب (دوشنبه) زنگ زده بود.

* همه کسانی که زنگ زدند قول‌هایی دادند و گفتند که پول می‌دهند یا مدرسه فوتبال می‌سازند. ما انتظار هیچ پولی نداریم و فقط به خاطر رضای خدا این کار را کردیم.

* اگر کسی می‌خواهد برای بچه‌های شهر ما کاری کند مختار است و به ما مربوط نیست. ما از هیچ کس چیزی نمی‌خواهیم.

* ما دو پسر داشتیم که از دست دادیم و حالا تنها یک دختر برایمان مانده که در مقطع راهنمایی تحصیل می‌کند. از جوان‌ها می‌خواهم که دعوا نکنند و در درگیری‌ها تا می‌توانند شرکت نکنند. اگر هم ناچار به دعوا شدند دست به چاقو یا این چیزها نبرند که خود را اسیر کنند. این تنها نصحیت من به جوان‌ها است.

ا‌نتها‌ی‌ پیا‌م


 

نوشته شده توسط خاله فر در ۹۳/۰۱/۳۰ ساعت 7:38 موضوع قابل تعمق | لینک ثابتتراکتور - تراکتور